Jaka będzie przyszłość Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 18:00
Kiedy Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, wśród europejskich elit rozgorzała dyskusja na temat kierunku, w którym ma zmierzać Wspólnota. Dziś w Polsce Angela Merkel rozmawia na ten temat z przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka Unię Europejską? (Debata Jedynki)
Goście audycji (od lewej): prof. Sebastian Płóciennik, Krzysztof Karoń i dr Michał Kuź
Goście audycji (od lewej): prof. Sebastian Płóciennik, Krzysztof Karoń i dr Michał KuźFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- To początek strategicznej dyskusji, nie sądzę, żeby Angela Merkel przyjechała z wielkim planem zmian w strukturze integracyjnej. Raczej chodzi o to, by zbadać, jakie są preferencje krajów członkowskich, w jaki sposób chcą one rozwiązać kryzysy, w których pogrążona w tej chwili jest UE - przekonywał prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego stwierdził natomiast, że konkretne rozwiązania muszą poczekać do wyborów w Niemczech, Francji i Holandii w 2017 roku. - Dopiero po tych wyborach będziemy mogli rozmawiać np. o nowym traktacie. Zarysowują się różnice zwłaszcza dotyczące kryzysu imigracyjnego, tu podejście krajów starej i nowej Unii jest zupełnie inne - mówił.

Głos w dyskusji zabrał również Krzysztof Karoń, który w swojej publikacji internetowej zwrócił uwagę na dążenia elit do przekształcenia Unii Europejskiej w państwo federalne dysponujące własną armią zamiast wojsk narodowych. - Elity ściągnęły imigrantów po to, żeby zasilić armię europejską obcym kulturowo rekrutem. Poza tym Europa ma pracowników, ale biały człowiek nie chce pracować, ponieważ został przez marksistów odzwyczajony od pracy - argumentował.

Goście dyskutowali również o tym, jak rozwiązać kryzys uchodźczy i w jakie ambicje realizowała Angela Merkel, deklarując gotowość do przyjęcia uciekinierów z Bliskiego Wschodu. Odnoszą się także do spotkania przywódców Niemiec, Włoch i Francji na małej włoskiej wyspie Ventotene i przekonują, że miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo...

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego), prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Krzysztof Karoń (HistoriaSztuki.com.pl)

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 17.27

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: chcemy pomagać imigrantom, ale niebezgranicznie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:20
Propozycja stałego systemu relokacji uchodźców wynika z nieznajomości Europy przez urzędników europejskich - uważa prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa trzeszczy w posadach. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 16:20
"Big Crunch" to hasło debaty z udziałem Fransa Timermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, która odbyła się w Brukseli.
rozwiń zwiń