Jaka powinna być polityka państwa wobec Polonii?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 18:35
W Krynicy-Zdroju trwa XXVI Forum Ekonomiczne, w ramach którego po raz pierwszy odbywa się też Forum Polonijne. Retransmitujemy obszerne fragmenty debaty na temat polityki Polski wobec rodaków za granicą.
Audio
  • Polityka Polski wobec Polaków za granicą - dyskusja Forum Polonijnego (Debata Jedynki)
W Polsce żyje 36 mln ludzi, poza granicami - 20 mln naszych rodaków
W Polsce żyje 36 mln ludzi, poza granicami - 20 mln naszych rodakówFoto: Pixabay (Domena publiczna)

W dyskusji uczestniczyli: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu), Adam Kwiatkowski (sekretarz stanu, szef gabinetu Prezydenta RP), Jan Dziedziczak (sekretarz stanu w MSZ), Longin Komołowski (prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska), Jan Cytowski (prezes Rady Poloinii Świata), Mikołaj Falkowski (prezes fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie), Tadeusz Adam Pilat (prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych), Tomasz Pustówka (wiceprezes Kongresu Polonii w Republice Czeskiej), Aleksandra Ślusarek (przewodnicząca Związku Repatriantów RP, komentatorka panelu) i Maria Szonert-Binienda (wiceprzewodnicząca Kongresu Polonii Amerykańskiej, komentatorka panelu).

Jaką strategię wobec Polaków mieszkających za granicą przygotowały Senat i rząd? Jakie są potrzeby i dążenia Polonii? O tym w debacie.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak (dyrektor naczelna TVP Polonia)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 17.23

mg/kd

Czytaj także

Emigracja zarobkowa to zastrzyk dla Polonii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 07:31
- Nasze domy, instytuty i kościoły po prostu pękają w szwach - mówi wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak. W Warszawie rozpoczyna się IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Wyspach. Język przeszkodą na drodze do sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 15:50
Według szacunków w ciągu ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii osiedliło się nawet milion Polaków. Co trzeci z nich mieszka w Londynie. - To grupa niezwykle zróżnicowana, jedni mają ambicje, inni nie - mówi Adriana Chodakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni: dzisiejsza emigracja pozbawiona jest piętna

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 08:21
- Nie ma ona charakteru przymusowego, jest to decyzja podjęta indywidualnie - przekonywała w radiowej Jedynce Karolina Grabowicz-Matyjas.
rozwiń zwiń