Gorący koniec lata w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 18:40
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie, spór o Trybunał Konstytucyjny, postępowanie w sprawie Amber Gold, nowy program Nowoczesnej - na polskiej scenie politycznej wciąż wrze.
Audio
  • Politycy komentują najważniejsze wydarzenia ostatnich dni (Debata Jedynki)
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Paweł Grabowski, Arkadiusz Marchewka, Marta Golbik, dr Bartłomiej Wróblewski
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Paweł Grabowski, Arkadiusz Marchewka, Marta Golbik, dr Bartłomiej WróblewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, podkreślił, że jego partia trzyma się obranego kursu. - Kolejne obietnice wyborcze są realizowane. Dziś premier podpisała rozporządzenie o płacy minimalnej, która została podwyższona do 2 tys. zł, rząd przyjął też założenia dotyczące waloryzacji emerytur i rent.

Z kolei Arkadiusz Marchewka, poseł PO, odniósł się do afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. - Platformie Obywatelskiej zależy, by tę sprawę wyjaśnić i pokazać, jak ona wyglądała od lat 90., za różnych prezydentów miast. Wkrótce rozpocznie się audyt przeprowadzany przez niezależną firmę. Projekt ustawy, który złożyliśmy 2 września, mógłby ten proces dzikiej reprywatyzacji zakończyć - podkreślił.

Paweł Grabowski z Kukiz'15, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold, wyjaśnił natomiast, że parlamentarzyści pracują właśnie nad oceną organów państwa w związku z funkcjonowaniem grupy kapitałowej kierowanej przez Marcina P. - Po wstępnej analizie doniesień medialnych można dojść do wniosku, że państwo polskie mocno zawiodło - zaznaczył. 

Posłanka Nowoczesnej Marta Golbik stwierdziła, że jej partia prezentując nowy program, chce "odkręcić to, co dzieje się teraz z Polską". - Kiedy PiS demoluje różnymi ustawami nasz kraj, Komisja Wenecka po raz kolejny musi do nas przyjeżdżać, a sytuacja w naszym kraju jest przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, jesteśmy zmuszeni do tego, żeby mocno reagować - argumentowała.

Czy czekają nas zmiany w składzie rządu? Czy Nowoczesna chce cofnięcia programu Rodzina 500+? Jak należy oceniać działania Komisji Weneckiej wobec Polski? Czy jest szansa na to, że Wielka Brytania zostanie w Unii Europejskiej? Także na te tematy dyskutowali nasi goście.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Bartłomiej Wróblewski (poseł PiS), Arkadiusz Marchewka (poseł PO), Marta Golbik (posłanka Nowoczesnej), Paweł Grabowski (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 17.25

mg/mz

Czytaj także

Audyty, ratingi, oceny - informacja czy publicystyka?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 20:25
PiS chwali, opozycja gani. Dziś Rada Ministrów i Platforma Obywatelska przedstawiły swoje podsumowania półrocznych dokonań ekipy Beaty Szydło. Z kolei w ubiegłą środę partia rządząca zaprezentowała audyt rządów PO-PSL. Wiele emocji wzbudziła też ocena agencji Moody's.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomostowa ustawa medialna. Stabilizacja czy destabilizacja?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 19:53
Tymczasowy stan prawny, jaki nowelizacja ustawy o radiu i telewizji z grudnia 2015 roku nadała mediom publicznym, dobiega końca. Ostatni dzień jej obowiązywania to bowiem 30 czerwca.
rozwiń zwiń