X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afera Amber Gold. Pytania o istotę życia gospodarczego III RP

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 18:18
- Istnieje nadzór finansowy, podatnik płaci, dzieją się afery i nikt nie czuje się za nie odpowiedzialny. Mam nadzieję, że w pracach komisji śledczej zostanie pokazane, jak do tego doszło. Nadzór finansowy powinien był wyłapać aferę Amber Gold. Prokuratura, KRS, ABW i wszyscy inni byli wobec tego wtórni. Nadzór finansowy jest od tego, aby nie było afery na 850 mln złotych - mówił w Jedynce Michał Karnowski.
Audio
  • Afera Amber Gold. Gdzie był nadzór finansowy? (Debata Jedynki)
Zbigniew Parafianowicz, Michał Kolanko i  Michał Karnowski w studiu Jedynki
Zbigniew Parafianowicz, Michał Kolanko i Michał Karnowski w studiu JedynkiFoto: J.Konecki/Polskie Radio

Jego zdaniem w pracach komisji śledczej ws. afery Amber Gold najważniejsze dla Polaków pytania będą dotyczyły skuteczności nadzoru finansowego. – Każdy, kto trochę tym tematem się interesuje, wie, że Komisja Nadzoru Finansowego dysponuje ogromnymi możliwościami prawnymi. Potrafi w pewnych sektorach, np. spółdzielczości finansowej, być brutalna. W tym przypadku przez wiele miesięcy była kompletnie bezradna. Pewnie szef KNF wsiadał do pociągu i widział na dworcu gigantyczne reklamy Amber Gold. Dlaczego nic z tym nie zrobił – zastanawiał się Karnowski.


Zobacz także
wassermann malgorzata_0069631200.jpg
Małgorzta Wassermann o komisji śledczej Amber Gold

Gość Debaty Jedynki uważa, że w sprawie chodzi także o to, w jaki sposób nadzór finansowy dopuścił do tego, że setki tysięcy Polaków utknęły w toksycznych produktach finansowych, tzw. kredytach frankowych. - Nic z frankami nie mają wspólnego, a powodują, że całe pokolenie jest uwikłane w płacenie na gigantyczne zyski banków. Nie są w stanie kupować, konsumować, rozwijać się, są uwięzieni w toksycznym produkcie - powiedział. W tym kontekście wymienił też polisolokaty, które jego zdaniem były sprzedawaniem pułapek. - Wiązaniem świadomie ludzi w umowy, z których na końcu nic nie było. Mieli tylko wpłacać pieniądze. To są pytania o istotę życia gospodarczego III RP - powiedział publicyta "wSieci".

Zgodził się z nim Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". - Konkluzje, które będą płynęły z działalności komisji śledczej, można wykorzystać do tego, by przedefiniować w Polsce architekturę bezpieczeństwa. To nie jest tylko kwestia Amber Gold, ale pseudokredytów i polisolokat. To jest pytanie, czy mamy do czynienia z ważna instytucją, która ma rynek nadzorować i regulować, czy też fasadą - powiedział Parafianowicz.

Tego, że nadzór finansowy mógł przymykać oko na Amber Gold, nie wykluczył również Michał Kolanko z "300polityka". - Z prac komisji śledczej powinniśmy dowiedzieć się, czy istniał  i na ile był skuteczny parasol polityczny, który Platforma Obywatelska lub powiązani z nią samorządowcy nad tym biznesem roztoczyli - powiedział gość Jedynki.

Czy bieżąca polityka będzie miała wpływ na prace komisji śledczej ws. afery Amber Gold? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Michał Karnowski ("wSieci"), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Michał Kolanko ("300polityka")

Data emisji: 14.09.2016

Godzina emisji: 17.27

tj/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera Amber Gold. Małgorzata Wassermann: będziemy wzywać wszystkie osoby, które mają informacje

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 08:54
Jak podkreśliła przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold, intencją zespołu jest "wyjaśnienie rzeczy, która się dzisiaj wydaje niemożliwa do zaistnienia - jak to się stało, że Urząd Skarbowy przez trzy lata nie zapukał do Marcina P.".
rozwiń zwiń