Likwidacja gimnazjów. Jakich zmian potrzebuje polska szkoła?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:30
Mirosława Stachowiak-Różecka deklaruje, że podczas kampanii wyborczej temat likwidacji gimnazjów był bardzo często poruszany.  Jak podkreśliła PiS zdecydowało się na ich likwidację także dlatego, że szkoły te się nie sprawdziły. - Zostały one wprowadzone reformą Mirosława Hankego, która nie została skończona. Te gimnazja nie funkcjonowały w stanie, w jakim miały szansę. One, według ówczesnego ministra, miały wyrównywać szanse dzieci – przypomina.
Audio
  • Jakie zmiany przyniesie reforma edukacji? (Debata Jedynki)
Od lewej: Krystyna Szumilas, Jerzy Kozłowski i Jakub Stefaniak, Mirosława Stachowiak - Różecka, uczestniczyła w Debacie Jedynki ze studia Polskiego Radia we Wrocławiu
Od lewej: Krystyna Szumilas, Jerzy Kozłowski i Jakub Stefaniak, Mirosława Stachowiak - Różecka, uczestniczyła w "Debacie Jedynki" ze studia Polskiego Radia we WrocławiuFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W ocenie Krystyny Szumilas teza że gimnazja się nie sprawdziły jest nieprawdziwa. - Badania pokazują, że właśnie dzięki nim polscy uczniowie dogonili Finów i gimnazja wyrównują szanse dzieci – podkreśla. Jak przyznaje w dużych miastach pojawił się problem elitarności najlepszych gimnazjów, ale ich całkowita likwidacja nie jest rozwiązaniem problemu. W ocenie gościa "Debaty Jedynki" już wkrótce poważnym problemem będzie brak wykwalifikowanych nauczycieli. - Historyk znów będzie uczył fizyki i chemii – przewiduje Krystyna Szumilas.

Zdaniem posła Kukiz’15 Jerzego Kozłowskiego powrót do dawnego modelu edukacji z 8-letnią szkołą tylko częściowo rozwiązuje problemy polskiej edukacji. - Gimnazja się nie sprawdziły. Sama reforma przywracająca stary system to za mało. Konieczna jest jednocześnie reforma programowa, programy nauczania muszą być przystosowane do XXI wieku - podkreśla.

W ocenie Jakuba Stefaniaka ważne jest skupić na tym, aby dać nauczycielom lepszy system wynagradzania. - Może stworzyć więcej klas, tak jak my postulujemy, aby w klasach było mniej uczniów, czy pieniądze przeznaczyć na ciepły posiłek dla każdego ucznia. Obecna reforma zmieni tylko nazwy, a to nie poprawi jakości kształcenia dzieci. Uczeń jest najważniejszy - mówi rzecznik PSL.  

Zapraszamy do wysłuchania debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jerzy Kozłowski (Klub Kukiz'15), Mirosława Stachowiak-Różecka (posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży), Jakub Stefaniak (rzecznik PSL), Krystyna Szumilas (posłanka PO, była minister edukacji, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży)

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 17.25

gs/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Zalewska: zmiana systemu edukacji jest przemyślana

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 09:17
– To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za edukację młodego człowieka – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska i uspokajała, że zmian w szkolnictwie uczeń nawet nie zauważy. Szefowa MEN zapewniła także, że nauczyciele nie muszą bać się o swoje miejsca pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: wyniki matur optymistyczne, ale...

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 16:49
- Od 2014 każdego roku jest trochę lepiej. Jednak wyniki tegorocznych matur nie odstają od tego, co przeciętnie działo się na egzaminach dojrzałości - mówił w "Expresie Jedynki" dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie będzie zwolnień nauczycieli". Anna Zalewska o reformie edukacji i nowym roku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 08:40
- Nie będzie zwolnień nauczycieli, ani likwidacji placówek po gimnazjach - zapewniła w "Sygnałach dnia" minister edukacji Anna Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec gimnazjów. Minister edukacji przedstawiła plan reformy oświaty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 18:15
8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych, likwidacja gimnazjów, sprawdzian z czterech przedmiotów po szkole podstawowej - takie zmiany znalazły się w projektach wprowadzających reformę oświaty.
rozwiń zwiń