Zmiany w rządzie. Co za nimi stoi?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 18:00
W piątek premier Beata Szydło zapowiedziała w "Sygnałach dnia" zmiany w rządzie. Jak wyjaśniła, będą to nie tylko zmiany personalne, ale także systemowe.
Audio
Premier Beata Szydło
Premier Beata SzydłoFoto: PAP/Marcin Obara

- Spekulacje, które pojawiły się przed tą wypowiedzią i po niej wskazują na to, że jeszcze więcej mocy w rządzie uzyska Mateusz Morawiecki. Miałby on zostać nieformalnym przełożonym także nowego ministra finansów. Gdyby do tego doszło, to nie jest to rzecz, która cieszyłaby rynki finansowe i nas - ocenia Piotr Gabryel.

- Jarosław Kaczyński, który stoi na czele partii rządzącej, parę dni wcześniej zapowiedział, że idą zmiany, że niektóre osoby budzą jego wątpliwości. Było to dość powszechnie odebrane jako sygnał do zmian - mówi Marcin Piasecki. Gość "Debaty Jedynki" ocenia, że jednym z elementów zmian może być zniesienie takiego Ministerstwa Finansów, jakie obecnie znamy.

- Zgadzam się, że Mateusz Morawiecki zostanie zwycięzca tej zmiany. Prawdopodobnie nie będzie więcej zmian niż tylko zmiana ministra finansów - mówi Wojciech Szacki, dodając, że w jego ocenie nie dojdzie do oficjalnej dymisji ministra, ale zostanie ona przedstawiona właśnie jako zmiana systemowa.

Jakie są oczekiwania społeczne odnośnie zmian w rządzie? Czy zapowiedź rekonstrukcji gabinetu to reakcja na kryzys? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Piotr Gabryel ("Do Rzeczy"), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") Wojciech Szacki ("Polityka Insight")

Data emisji: 26.09.2016

Godzina emisji: 17.25

gs/mk

Czytaj także

Beata Szydło: naczelnym celem rządu jest ochrona majątku narodowego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:50
Szefowa rządu wystąpiła w Sejmie przed głosowaniem nad wnioskiem opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, który przewiduje odstąpienie od zasady zatrudniania osób na kierownicze stanowiska w drodze konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w rządzie. Kto straci stanowisko i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 13:25
Beata Szydło zapowiedziała w radiowej Jedynce zmiany wśród ministrów. Co premier chce osiągnąć przez rekonstrukcję rządu - zastanawiali się w eksperci w audycji "W samo południe".
rozwiń zwiń