Czy państwa członkowskie Unii Europejskiej tracą suwerenność?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 20:00
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że formalny proces wychodzenia z Unii Europejskiej rozpocznie się do końca marca 2017 roku. Zadeklarowała, że na wiosnę przygotowuje Great Repeal Act (Wielką Ustawę Uchylającą), która zlikwiduje przepisy, które cztery dekady temu pozwoliły krajowi przystąpić do Unii. - Ta decyzja symbolizuje odzyskiwanie przez Wielką Brytanię suwerenności i niepodległości – mówiła premier.
Audio
  • Czy państwa członkowskie Unii Europejskiej tracą suwerenność na rzecz Wspólnoty? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Małgorzata Bonikowska, dr Kazimierz Wóycicki, prof. Piotr Wawrzyk, tyłem siedzi prowadzący debatę Krzysztof Grzesiowski
Od lewej: dr Małgorzata Bonikowska, dr Kazimierz Wóycicki, prof. Piotr Wawrzyk, tyłem siedzi prowadzący debatę Krzysztof GrzesiowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Goście "Debaty Jedynki" zgodzili się, że wypowiedzi brytyjskiej premier wynikają w największym stopniu z sytuacji, w której się ona znalazła. - Jesteśmy w XXI wieku, kiedy trendem jest kooperacja na poziomie ludzi, firm i państw - mówiła dr Małgorzata Bonikowska. Jak zwraca uwagę, biznes już porzucił model przywiązania do jednego kraju, stał się międzynarodowy. Inaczej dzieje się w sferze publicznej, politycznej. - Jeżeli suwerenność rozumiemy jako decydowanie o wszystkim całkowicie samodzielnie, to nie bardzo pasuje to do XXI wieku, bo jest coraz mniej takich sytuacji, kiedy jedno państwo w głównych wyzwaniach, które są globalne, może coś zdecydować i sprostać temu samemu. Kooperacja państwa jest nieunikniona, choć na pewno nie we wszystkich kwestiach - ocenia dr Małgorzata Bonikowska.

Jak zwraca uwagę dr Kazimierz Wóycicki, bycie częścią związku państw i zgoda na ustępstwa nie znaczy, że ma się ograniczoną suwerenność. - Przeciwnie, to jest tzw. rozszerzona kompetencja, bo kraj będący w związku państw zyskuje możliwość wpływu na decyzje całego zespołu, a to stwarza bardzo duże możliwości. Będąc samemu nie tylko nie można wszystkiego załatwić, ale też jesteśmy bezbronni np. wobec sankcji rosyjskich na polskie mięso. Naiwne jest myślenie, że wszystko można robić samemu - podsumowuje gość Krzysztofa Grzesiowskiego. 

W rozmowie o suwerenności prof. Piotr Wawrzyk przywołał jedno z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w którym stwierdza się, że państwo przystępujące do Unii Europejskiej przekazuje dobrowolnie część swoim kompetencji na rzecz instytucji wspólnych. - Formalnie na tym się kończy, ale faktycznie zgadzam się, że zyskujemy wpływ na postępowanie innych krajów. Mamy też gwarancję, że takie przepisy, jak obowiązują u nas, będą obowiązywały w innych krajach - mówił gość "Debaty Jedynki". Jak dodał, jednocześnie jest pewna grupa spraw, w których Unia nie ingeruje. To tzw. kompetencje wyłączne państw członkowskich, do nich należą m.in. kwestie własności, moralności.

Co wspólnego ma Unia Europejska z mieszkaniem bloku? Jakie konsekwencje może mieć niedzielne referendum na Węgrzech, dotyczące obowiązkowego przyjmowania imigrantów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), dr Kazimierz Wóycicki (studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 17.27

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ataki hakerów groźniejsze od bomb?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:35
Cyberataki mogą nie tylko wyczyścić dyski w jakiejś instytucji, ale wręcz doprowadzić do paraliżu państwa. Przykładowo wyłączenie prądu sprawia, że nagle przestają normalnie działać transport, system finansowy, łączność, szpitale, sklepy i hurtownie żywności...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to się opłaca? CETA i TTIP

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 19:00
Te dwa skróty odnoszą się do koncepcji współpracy pomiędzy Unią Europejską oraz Ameryką Północną i Południową.
rozwiń zwiń