Zmiany w sposobie zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 18:50
Na początku rządów Prawa i Sprawiedliwości minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiedział likwidację - w perspektywie 12 miesięcy - swego resortu oraz powołanie holdingu skupiającego kluczowe aktywa skarbu państwa.
Audio
  • Eksperci o sposobach zarządzania spółkami skarbu państwa (Debata Jedynki)
Maciej Grelowski, Andrzej Sadowski i Jeremi Mordasewicz
Maciej Grelowski, Andrzej Sadowski i Jeremi Mordasewicz Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jackiewicz, który mówił wówczas o wygaszeniu programu prywatyzacji i przeniesieniu ciężaru na sprawny nadzór nad spółkami, w połowie września został zdymisjonowany, a los ministerstwa skarbu, zgodnie z wyborczą obietnicą PiS, przypieczętowano. Co to oznacza dla spółek skarbu państwa? Kto i w jakim trybie będzie nimi zarządzał?

Decyzję o wygaszeniu prywatyzacji negatywnie ocenił Jeremi Mordasewicz - Wg miary OECD Polska ma najwyższy odział własności państwowej w gospodarce ze wszystkich krajów europejskich. Ta miara nie oznacza tylko udziału tych spółek w produkcji, ale również ich oddziaływanie na inne firmy kooperujące z nimi. Spółki skarbu państwa źle funkcjonują, a ostatnio coraz gorzej. Do zarządów dobierani są ludzie o niskich kompetencjach(i tak było już dawno), którzy ściągają za sobą całe rzesze ludzi, którzy nie realizują dobrze zadań w firmie. Dodatkowo, ministrowie narzucają spółkom skarbu państwa działania ewidentnie dla nich szkodliwe, ale potrzebne z innych powodów - stwierdził Mordasewicz.

Andrzej Sadowski ocenił: - Mamy system polityczny z poważnym defektem, jakim jest tak duży udział rządu w gospodarce i tak dalece sięgająca ingerencja rządu w przedsiębiorstwa, które są de facto własnością kadry kierowniczej i zaplecza politycznego. Od obecności rządu w przedsiębiorstwach dobrobyt specjalnie większy nie jest - mówił Sadowski.

Maciej Grelowski podkreślił, iż "jest oczywiste, że przy systemie zarządzania cudzą własnością, zarządzający nie czują ryzyka, na które narażają wartości tych firm".  Równocześnie przypomniał, że przez ponad 25 lat państwo dzięki prywatyzacji zasilało wiele dziedzin, ale też zmieniało technologie, aby dojść do standardów firm państw rozwiniętych.

W dalszej części dyskusji, uczestnicy debaty ocenili zmiany w sposobie zarządzania spółkami, które 4 października przedstawił minister Henryk Kowalczyk. Chodzi o przekazanie spółek skarbu państwa pod nadzór właściwych ministrów.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Maciej Grelowski (Business Centre Club), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Sadowski (Centrum im.Adama Smitha, członek narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP)

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 17.24

ab/bch

Czytaj także

Dawid Jackiewicz: w ciągu 10 miesięcy zrealizowałem bardzo wiele zadań

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 16:17
W ciągu 10 miesięcy jako minister Skarbu Państwa zrealizowałem bardzo wiele zadań, które przede mną postawiono - powiedział w czwartek podczas briefingu Dawid Jackiewicz.
rozwiń zwiń