X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wołyń" już w kinach. Co wiemy o tamtych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 18:35
- Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Muzeum II Wojny Światowej pokazywały, że na tle innych faktów historycznych, wiedza Polaków o zbrodni wołyńsko-galicyjskiej była duża, ale ta wiedza nie oddawała pełnego stanu wiedzy naukowej - stwierdził historyk prof. Motyka.
Audio
  • Historycy o filmie W.Smarzowskiego "Wołyń" (Debata Jedynki)
prof.Grzegorz Motyka, Jurij Taran i Piotr Gursztyn
prof.Grzegorz Motyka, Jurij Taran i Piotr Gursztyn Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W opinii prof. Motyki, film "Wołyń" powiększa zasób wiedzy historycznej, ale ważniejsze, iż przełamuje mitologiczne przekonanie, że temat jest przemilczany, ocenzurowany, że nie wolno o nim mówić. - Co więcej, ten film zakończy proces uświadamiania sobie przez polskie elity, że już co najmniej od 10 lat problematyka ta jest częścią zbiorowej pamięci polskiego społeczeństwa. Trzeba się na niwie politycznej w relacjach polsko-ukrainskich zmierzyć z tym tematem - oceniał profesor.

- Fakt, że film powstał, zmusza ludzi, by o temacie rozmawiać - stwierdził Juri Taran. - Eksperci i recenzenci zauważają, że ostatnie dwa lata są momentem trudnym w stosunkach polsko-ukraińskich w sensie rozmów historycznych, ponieważ są różne priorytety w oby krajach. Polska jest zorientowana na politykę historyczną, a na Ukrainie ten temat nie był traktowany poważnie, nie jest priorytetem - ocenił Juri Taran.

Piotr Gursztyn wyraził nadzieję, że film Wojtka Smarzowskiego stanie się mostem, a nie murem. - To jest uczciwy, wykonany z ogromną starannością obraz. Jest to film zniuansowany, ale ludzie mają swój odbiór. Inny będzie w Polsce, inny na Ukrainie - przewidywał Gursztyn. Zwrócił uwagę na to, iż między Polską a Ukrainą jednak następuje wymiana myśli historycznej np. poprzez publikacje, ale jest to "wątła roślinka" i trzeba o nią dbać - mówił dyrektor TVP Historia.

Uczestnicy debaty rozważali, jak powinni postępować politycy, historycy, instytucje i zwykli ludzie, aby wyjaśniając prawdy historyczne osiągać porozumienie między narodem polskim i ukraińskim. Zachęcamy do posłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jurij Taran (ukraiński socjolog fundacja Nasz wybór), prof. Grzegorz Motyka (historyk, Instytut Studiów Politycznych PAN), Piotr Gursztyn hisotryk, dyr. TVP Historia

Data emisji: 7.10.2016

Godzina emisji: 17.24

ab/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego od dziś w kinach. "Nie powinien stać się murem, lecz mostem"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:21
Jest to opowieść o losach mieszkańców małej wioski na Wołyniu w czasie II wojny światowej zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wołyń" w kinach. Nadija Sawczenko: historia nie powinna prowadzić do pogorszenia stosunków

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:11
- Dobrze, że film "Wołyń" powstał; o wspólnej historii należy rozmawiać. Jednak ważne, by politycy nie wykorzystali jej dla swoich celów, bo to będzie szkodą dla naszych narodów i radością dla naszego wroga, Rosji - mówi PAP ukraińska lotniczka i deputowana do parlamentu Nadija Sawczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Wołyń" to uniwersalne kino?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 12:30
- Byłam na dwóch seansach i widziałam ludzi, którzy wytrzymywali tę dawkę napięcia i okrucieństwa. To mi każe sądzić, że ten film potrafi mówić o rzeczach trudnych w sposób zrozumiały i uniwersalny - mówi krytyk Anna Serdiukow.
rozwiń zwiń