X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspólne interesy państw Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 19:00
Prezydent Duda powiedział: "razem możemy więcej", odnosząc się do liderów państw Grupy Wyszehradzkiej, która w kontekście kryzysu, jaki w tej chwili UE przechodzi, ma znaczenie polityczne dla innych państw, które walczą po Brexicie o to, jak ma Unia Europejska wyglądać. Co oznacza dziś Unia Europejska i jak definiować interesy wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej?
Audio
  • Eksperci o współdziałaniu państw Grupy Wyszehradzkiej (Debata Jedynki)
Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski), Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Pułaskiego)
Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski), Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Pułaskiego)Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jacek Wojnicki radzi realistyczne myślenie o Grupie Wyszehradzkiej. - To są tylko cztery państwa środkowoeuropejskie. W przeszłości grupa trzeszczała, np. 2 lata temu w sprawie konfliktu na Ukrainie miała inne zdanie niż Warszawa. Dopiero zeszłoroczny kryzys imigracyjny dał tej grupie nowe życie. Teraz, po Brexicie, nowa sytuacja powoduje, że grupa V4 mówi jednym głosem - ocenia ekspert.

- Jeśli chodzi o podejście do ewentualnych reformy i zmian UE, to wszystkie rządy państw grupy V4 zgadzają się co do tego, że zmiany są potrzebne, i że Unia powinna społeczeństwom wysłać jasny sygnał, że odrobiła lekcje z Brexitu - stwierdza Jakub Groszkowski. Dodaje, że "są dość istotne różnice między rządami, jeśli chodzi do podejście dotyczące reform traktatowych. O ile Polska i Węgry wysyłają sygnały, że byłyby zainteresowane otwieraniem traktatów, to już Czechy mówią zdecydowanie »nie«. Słowacja, sprawująca teraz prezydencję unijną, stara się być moderatorem i unika jasnej deklaracji".

Łukasz Polinceusz zwraca uwagę, że na samym początku państwa Grupy Wyszehradzkiej łączyła wspólnota interesów (przystąpienie do UE i do NATO). - W pewnym momencie zatraciliśmy wspólny mianownik i nastąpił częściowy rozpad V4. Przyznał jednak, że grupa mocno wypowiedziała się wspólnym głosem w kwestii imigrantów i głos ten wpłynął na decyzje unijne. Dodał też, że miniszczyt w Bukareszcie wzmocnił flankę wschodnią.

Eksperci przypomnieli sukcesy wspólnych działań państw grupy V4: negocjacje o budżety unijne, o bezpieczeństwo energetyczne, aktywność Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, Partnerstwo Wschodnie.

W audycji dyskutowano także o tym, w jakich obszarach Grupa Wyszehradzka powinna się konsolidować i jak dbać bezpieczeństwo militarne Polski, Czech, Słowacji i Węgier w świecie. Rozważano też pytanie, czy V4 powinna się otwierać na inne państwa.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski), Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Polinceusz, Fundacja im. Pułaskiego

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Czechach. "Element budowania koalicji przed szczytem NATO"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 20:56
Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej, kryzys migracyjny i wzmocnienie wschodniej flanki NATO to będą jedne z głównych tematów poruszanych przez polskiego prezydenta w Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie V4 w Łańcucie. Prezydent: jesteśmy przeciwni podziałowi w UE

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 13:49
Prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, powiedział, że jej jedność jest obecnie bardzo potrzebna. Zwrócił uwagę, że jest to szczególnie ważne wobec podziałów, które rysują się w UE. Prezydent podkreślił, że Grupa Wyszehradzka jest przeciwna podziałowi Unii na kraje bardziej i mniej uprzywilejowane.
rozwiń zwiń