X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polityka historyczna istotnym elementem budowania relacji międzypaństwowych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 18:17
- Trzeba znać prawdę o naszej przeszłości ale trzeba zachować proporcje. Trzeba kierować się racją stanu Rzeczpospolitej i akcentować te kwestie, które współgrają z tą racją stanu i które pokazują prawdę o polskiej historii - stwierdził Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
Audio
  • prof. Wojciech Roszkowski, mec.Lech Obara i Paweł Kurtyka o polityce historycznej (Debata Jedynki)
mec. Lech Obara i prof. Wojciech Roszkowski w studiu radiowej Jedynki (Debata Jedynki)
mec. Lech Obara i prof. Wojciech Roszkowski w studiu radiowej Jedynki (Debata Jedynki)Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Historyk prof. Wojciech Roszkowski ocenia, że polityka historyczna, zwłaszcza w wymiarze międzynarodowym, w jakiejś mierze służy marce państwa. - Państwo, które jest silne i znaczy coś na arenie międzynarodowej, kreuje swój wizerunek jako państwa silnego, demokratycznego, zajmującego w historii należne mu miejsce, ale jednocześnie w podtekście chodzi o przesłanianie mniejszych aktorów, aby realizować swoje interesy - oceniał historyk.

Wojciech Roszkowski Polityka historyczna w swoich skutkach ma czasami bardzo praktyczny wyraz, czego przykładem było oskarżanie Polski o zagrabienie mienia pożydowskiego i oczekiwanie spłaty od kolejnych pokoleń. To było precyzyjna, konkretna gra o kapitały, o fundusze.

Mec. Lech Obara zwraca uwagę, że od lat obserwowaliśmy w przestrzeni publicznej krążące określenia "polskie obozy zagłady" i jednocześnie widzieliśmy pewną bezsilność państwa polskiego. - Nie skutkowały interwencje dyplomatyczne, bo, choć doprowadzały do ekspiacji, polegała ona jedynie na przyznaniu się do błędu. Jako prawnicy i więźniowie obozów koncentracyjnych wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Wytoczyliśmy trzy procesy na skuteczniejszej, bardziej pewnej drodze cywilno-prawnej - informował mec. Obara.

- Żeby państwo prowadziło skuteczną politykę historyczną, musi nastąpić consensus w gronie elit odnośnie tego, które aspekty naszej przeszłości uznajemy za chlubne i chcemy je promować, a które rozliczamy i zamykamy - mocno podkreślał Paweł Kurtyka. - Takie debaty miały miejsce w krajach obarczonych trudną przeszłością np. w Niemczech. W Polsce ta debata teraz trwa i dlatego mamy dualizm narracji. Musimy znać prawdę o naszej przeszłości, ale trzeba zachować proporcje - mówił Kurtyka.

Jak praktycznie prowadzić politykę historyczną? Jakich narzędzi używać? Co z naszej historii jest interesujące dla odbiorców za granicą? W dyskusji mówiono także o dorocznej nagrodzie im. Janusza Kurtyki za książkę naukową, która zostanie przetłumaczona i wypromowana za granicą.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Paweł Kurtyka (prezes fundacji im.Jana Kurtyki), prof. Wojciech Roszkowski (hisotryk) , mec Lech Obara (prawnik)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Inka" i "Zagończyk". Dwie różne postacie, które połączył wspólny los

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 14:32
- To dwie całkowicie różne postacie. "Zagończyk" walczył z sowietami już podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Można powiedzieć, że jest postacią, która szukała śmierci. Całe jego życie prowadziło w tym kierunku. Jest bohaterskim żołnierzem, którego należy czcić - mówił w Jedynce były wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym była PRL?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:47
– W świetle tego, co dziś nazywamy państwem demokratycznym, Polska Rzeczpospolita Ludowa nie spełniała żadnych standardów – mówił w audycji „Wszystko jest historią” prof. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz: III RP boi się śledztwa ws. księdza Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 21:00
- Nie wiemy nawet, kto prowadzi to śledztwo. Nawet ja tego nie wiem, jako wiceprzewodniczący Kolegium IPN. Gdzieś to się rozmyło i nie funkcjonuje w świadomości. Pojawia się też straszak i szantaż moralny: lepiej nie badajmy tej sprawy, bo nie będzie kanonizacji – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń