Jak finansować i jak zarządzać polską służbą zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 18:14
- Pewne rozwiązania, które proponowała premier Beata Szydło w swoim expose zaczynają się materializować. Chodzi o to, czy zapewnimy pacjentom to, co jest zapisane w konstytucji, czyli równy i dobry dostęp do opieki zdrowotnej - stwierdził Bolesław Piecha, były minister zdrowia.
Audio
  • Bogusław Piecha i dr Jerzy Gryglewicz o naprawie systemu ochrony zdrowia (Debata Jedynki)
dr Jerzy Gryglewicz w studiu radiowej Jedynki
dr Jerzy Gryglewicz w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Bogusław Piecha w 2004 roku jako poseł złożył (a Sejm przyjął) wniosek na zwiększanie co roku o 0,25 proc. nakładów na ochronę zdrowia - Zadowolenie pacjentów z jakości opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach zależy od wielu czynników, w tym najważniejsze to czynnik  finansowy i zarządzanie. Sprawy organizacyjne mają równe, jak nie większe znaczenie - mówił europoseł. Podkreślał, że każdy pieniądz, zwłaszcza, gdy jest go mało, musi być wykorzystany racjonalnie. Tej nieracjonalności w naszym polskim nadmiernie rozwiniętym szpitalnictwie jest dużo - oceniał Piecha.

Bogusław Piecha Każdy pieniądz, zwłaszcza, gdy jest go mało, musi być wykorzystany racjonalnie. Tej nieracjonalności w naszym polskim, nadmiernie rozwiniętym szpitalnictwie jest dużo.

Dla eksperta dra Jerzego Gryglewicza kluczowym elementem, który w naszym systemie ochrony zdrowia stanowi problem, jest bardzo niski poziom finansowania ochrony zdrowia w stosunku do PKB. - Kluczowym projektem, który jest w moim przekonaniu dobrze przygotowany, jest ustawa o sieci szpitali - stwierdził ekspert.

Kiedy gotowa będzie mapa szpitali? Jak przemodelowane będą specjalistyczne oddziały w poszczególnych województwach? Czy w przygotowywanej sieci szpitali zmieszczą się tez placówki prywatne? Jak finansować służbę zdrowia - poprzez składkę czy ryczałt? Jakie zabiegi mogą czy wręcz powinny być wykonywane w prywatnych ośrodkach i czy to zmniejszy kolejki?

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Jerzy Gryglewicz (Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego), Bogusław Piecha (eurposeł PiS)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych jest realny?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 19:15
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił założenia reformy w służbie zdrowia. Od 2018 roku opiekę zdrowotną będzie zapewniać finansowana z budżetu państwa Narodowa Służba Zdrowia, a system obejmie wszystkich obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowe leki dla seniorów. Wiceminister zdrowia: to przełomowy program

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 08:29
Nadrzędnym elementem programu "Leki 75 plus" była ich darmowość, nie zmienialiśmy jednak zakresu refundacji dla danego leku. Zdarza się, że lek jest nierefundowany, ale w innym wskazaniu medycznym pojawia się już z odpłatnością zredukowaną - mówił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. - Wiemy, o jakie leki chodzi - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest nowa lista leków refundowanych. Nowe leki także dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 16:20
Ministerstwo zdrowia zapowiada odciążenie portfeli m.in. chorych na nowotwory, nadciśnienie płucne czy hiperurykemię. Dotowany będzie także jeden z preparatów u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt.
rozwiń zwiń