Ból w chorobie. Jak ulżyć w cierpieniu?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 18:00
- Ból, który trwa dłużej niż 3 miesiące w sposób chroniczny jest bólem przewlekłym. Nieleczony często odbiera godność, ale też zamyka wszystkie obszary życia człowieka. Bardzo często pojawiają się depresja. Człowiek jest też wyjęty ze społeczeństwa, bo nie może pracować - podkreśla Szymon Chrostowski.
Audio
Od lewej: Szymon Chrostowski, dr Tomasz Dzierżanowski, ks. Paweł Śmierzchalski i prowadzący Debatę Jedynki Wojciech Dąbrowski (tyłem)
Od lewej: Szymon Chrostowski, dr Tomasz Dzierżanowski, ks. Paweł Śmierzchalski i prowadzący "Debatę Jedynki" Wojciech Dąbrowski (tyłem)Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Punktem wyjścia w leczeniu bólu jest wsłuchanie się w to, co mówi pacjent. Jeżeli mówi, że boli to znaczy, że boli. Postawa poddawania w wątpliwość czy testowania, czy pacjent nie symuluje, to jest postawa niewłaściwa, nawet naganna - mówi dr Tomasz Dzierżanowski. Jak przypomina, nieleczenie bólu to skazywanie pacjenta na niepotrzebne cierpienie. - Nieliczne są przypadki bólu trudnego do opanowania, ale i na nie istnieją odpowiednie sposoby postępowania. Problemem są jednak bariery mentalne - konstatuje gość "Debaty Jedynki". 

dr Tomasz Dzierżanowski Nieleczenie bólu to skazywanie pacjenta na niepotrzebne cierpienie

Jak dodaje Szymon Chrostowski, w Polsce lawinowo wzrasta ilość leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jednocześnie jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o zużycie tzw. silnych leków opioidowych. - To pokazuje, że jesteśmy źle leczeni - mówi Szymon Chrostowski. 

- Zdarza się, że ból przerasta osobę, która się z nim zmaga, ale także tych, którzy jej towarzyszą. Poza bólem, który ma naturę somatyczną, chciałem poruszyć kwestię bólu o naturze psychicznej i duchowej. To również jest bardzo istotne, bo nakładają się one na siebie. Brak wsparcia, brak pomocy ze strony najbliższych jest chyba największym dramatem dla osoby, która jest chora - ocenia ks. Paweł Śmierzchalski. - Ważne jest towarzyszyć sobie chorej, wysłuchać jej - podkreśla. 

Kiedy ból staje się wrogiem? Czy dotyka nas wszystkich? Jak walczyć z bólem, czy każda metoda jest dobra? Kto się boi leków opioidowych? Czy silne leki przeciwbólowe może wypisać każdy lekarz? Jak się ocenia ból? Czym charakteryzuje się ból pacjentów onkologicznych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.


120-FED4V6QJ31200.jpg
"Pacjent ma prawo do tego, by ból, który mu doskwiera, leczyć"

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Szymon Chrostowski (prezes fundacji Wygrajmy zdrowie i twórca koalicji Wygrajmy z bólem), dr Tomasz Dzierżanowski (lekarz medycyny paliatywnej), ks. Paweł Śmierzchalski (dyrektor ośrodka Hospicjum domowe w Warszawie)

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 17.22

gs/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nigdzie nie jest powiedziane, że dziecko nienarodzone jest pacjentem"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 20:28
- W latach 90., kiedy tworzono odpowiednie przepisy, nie przewidziano możliwości leczenia płodów - zwróciła uwagę w radiowej Jedynce prokurator Małgorzata Szeroczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: ponad 2 mln Polaków wykazuje stan przedcukrzycowy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 17:47
To prawie tyle osób, ile już ma wykrytą cukrzycę - zauważyli eksperci, którzy spotkali się w Warszawie z okazji rozpoczęcia kampanii edukacyjnej "Niebieski pasek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje wokół szczepień dzieci. Argumenty naukowców i doświadczenia rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:25
Lekarze podkreślają, że szczepienia to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne. Osoby przeciwne szczepieniom wskazują, że mogą one wywołać u dziecka poważne powikłania.
rozwiń zwiń