Michnik i Kaczyński niczym Piłsudski i Dmowski?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 18:37
Ostatnie 26 lat to okres sporu pomiędzy dwoma wielkimi narratorami - Adamem Michnikiem i Jarosławem Kaczyńskim. Taką tezę postawił prowadzący debatę Witold Gadowski, zaznaczając, że dostrzega tu podobieństwo do relacji panującej pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim w 20-leciu międzywojennym.
Audio
  • Michnik, Kaczyński i spór o Polskę (Debata Jedynki)
Od lewej: Paweł Wroński oraz Stefan Truszczyński
Od lewej: Paweł Wroński oraz Stefan TruszczyńskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Jestem historykiem i lubię analogie historyczne, ale tu trzeba zwrócić uwagę na to, że zarówno Piłsudski, jak i Dmowski byli kreatorami. Adam Michnik był nim tylko do pewnego momentu, potem był dziennikarzem. Natomiast Jarosław Kaczyński był przede wszystkim politykiem, nigdy nie był ideologiem - przekonywał Paweł Wroński, publicysta "Gazety Wyborczej".

Stefan Truszczyński ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nie zgodził się z tą wypowiedzią. - Adam Michnik też jest politykiem i to znaczącym, posiadającym oręż w postaci wpływowej gazety do niedawna bardzo dobrze wyposażonej finansowo - mówił.

Z kolei filozof i publicysta Marcin Mańkowski, który wiele lat spędził w Stanach Zjednoczonych, stwierdził, że dostrzega "powszechną tendencję do przypisywania zbyt dużej roli jednostkom". - Zapadł się poprzedni system w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i panuje pewien rodzaj chaosu. W krajach, w których system parlamentarny trwa przez pokolenia, partie zwykle reprezentują określone interesy. W Polsce taką partią jest chyba tylko PSL, które reprezentuje interesy chłopskie. Inne partie reprezentują interesy ludzi, którzy do nich należą - argumentował.

Jakie błędy popełniono podczas transformacji ustrojowej z przełomu lat 80. i 90.? Czy gdyby nie porozumienie Okrągłego Stołu, system komunistyczny w Europie by nie upadł? Czy bez Adama Michnika Polska byłaby lepsza? Także o tym dyskutowali goście audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Stefan Truszczyński (publicysta, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Paweł Wroński (dziennikarz, publicysta, Gazeta Wyborcza) i Marcin Mańkowski (filozof, publicysta, członek Studenckiego Komitetu "Solidarności", opozycjonista)

Data emisji: 3.11.2016

Godzina emisji: 17.24

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dzięki lokalnym dziennikarzom władza zachowuje się lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 20:15
Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził trójkę dziennikarzy prasy lokalnej. To zwycięzcy konkursu "Filary demokracji lokalnej", któremu patronowała radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były naczelny "Super Expressu": w tabloidzie każdy polityk jest świnią

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 16:44
Grzegorz Lindenberg uważa, że tabloidy pełnią bardzo negatywną funkcję w życiu politycznym. - One zniechęcają do polityki - mówił gość Jedynki.
rozwiń zwiń