X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co dla gospodarki i dla klientów oznacza udomowienie banków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:37
W polskim sektorze bankowym kapitał zagraniczny to blisko 60 % udziałów. W krajach zachodnich to 25% lub mniej. Jak to wpływa na gospodarkę, na bezpieczeństwo finansowe państwa i obywateli? O pomysłach na udomowienie, repolonizację banków rozmawiali uczestnicy "Debaty Jedynki".
Audio
  • Eksperci o repolonizacji banków w Polsce (Debata Jedynki)
Maciej Wośko, Waldemar Kozioł i Tomasz Sokołowski
Maciej Wośko, Waldemar Kozioł i Tomasz SokołowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Maciej Wośko zwrócił uwagę, że unarodowienie banków to nie jest nowy proces.- Ostatnio nastąpiło kilka przejęć, które potwierdzają, że i rząd i PiS ewidentnie w tę stronę zmierzają, by repolonizować instytucje finansowe i system bankowy, które lekką ręką, przez wiele lat były wyprzedawane - mówił Wośko. 

Redaktor Naczelny "Gazety Bankowej" nie zgadza się z opinią, że kapitał nie ma narodowości. - W momencie dużego kryzysu finansowego w 2008 roku okazało się, że jednak kapitał ma narodowość - stwierdził Wośko. - Sen o gospodarkach ponadnarodowych czy ponadkontynentalnych legł w gruzach. Gospodarki narodowe musiały ratować banki - przypomniał Wośko. 

Dr Waldemar Kozioł zwrócił uwagę, że ze względu na różny rozkład właścicielski nad bankami, które są odrębnymi spółkami (niektóre są własnością podmiotów zagranicznych, inne - podmiotów polskich, bądź mają polskich udziałowców większościowych) lepiej mówić nie o "repolonizacji" a o " udomowieniu". - Kryzys pokazał, że banki nie są aż tak bezpieczne, jak się wydawało wcześniej. Musiały posiłkować się środkami z rynków, na których funkcjonowały ich spółki zależne. Takim rynkiem był rynek polski, i to wtedy zaczęto mówić o udomowieniu banków - tłumaczył dr Kozioł. - Pekao SA jako ważny bank systemowy powinien być pod kontrolą kapitału polskiego - dodał ekspert.

Tomasz Sokołowski przypomniał, że Europejski Bank Centralny zwraca uwagę na kilkukrotnie większy niż na zachodzie, udział kapitału zagranicznego w systemach bankowych krajów  Europy Środkowo-Wschodniej. Udomowienie polskich banków jest istotne z tego względu, że kwestie decyzyjne dotyczące banków z przewagą kapitału lokalnego zapadają w lokalnej siedzibie a nie poza granicami - stwierdził Sokołowski. - W obecnych czasach bank jako instytucja nie tylko udziela kredytów czy zbiera depozyty. Bank jest pośrednikiem finansowym, znaczącym uczestnikiem rynku finansowego.

W audycji poruszono także problem kredytów w obcych walutach. Czy udomowienie banków w Polsce zmieni sytuację tzw. frankowiczów? Jakie jest znaczenie banków z kapitałem narodowym przy dużych przedsięwzięciach gopodarczych? Czy jest coś takiego jak interes narodowy obywateli w działalności banków?  Jakie skutki dla klientów będzie miała repolonizacja banku? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Wośko (red. nacz. "Gazety Bankowej"), dr Waldemar Kozioł (UW Katedra Gospodarki Narodowej), Tomasz Sokołowski (radca prawny)

Data emisji: 4.11.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt hipoteczny coraz droższy i mniej dostępny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 19:36
Banki z jednej strony zaostrzają kryteria wobec kredytobiorców, z drugiej – podnoszą marże, wysokość wkładu własnego, zmieniają kryteria zabezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIK: w I kwartale 2016 utrzymał wzrost rynku kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 14:00
Trwa rosnący trend na rynku kredytów mieszkaniowych. W I kwartale 2016 r. udzielono o 4,5 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej. Spadła natomiast liczba umów na kredyty konsumpcyjne - podało w piątek Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK po raz czwarty wydał tzw. istotny pogląd w sprawie sporu frankowiczów z bankiem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 12:42
Po raz czwarty Prezes UOKiK przedstawił istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on sporu konsumentów z Euro Bankiem. Sprawa dotyczy umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego.
rozwiń zwiń