Donald Trump prezydentem USA. Jak narodziło się jego zwycięstwo?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:00
Wbrew sondażom zapowiadającym zwycięstwo Hillary Clinton Donald Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. To już kolejny wynik wyborczy, który nie został przewidziany przez sondaże.
Audio
  • Donald Trump prezydentem USA. Jak narodziło się jego zwycięstwo? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Jerzy Targalski, Czesław Mroczek, prof. Piotr Wawrzyk
Od lewej: dr Jerzy Targalski, Czesław Mroczek, prof. Piotr Wawrzyk Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

-  Po pierwsze ludzie mieli dość zakłamania, złodziejstw i narzucania kłamstwa w codziennym życiu, po drugie rolę odegrał także element populizmu, po trzecie Obama doprowadził Amerykę do takiego upodlenia, jakiego jeszcze nie było. Amerykanie poczuli, że ich godność została zdeptana i chcą ja odzyskać - ocenia dr Jerzy Targalski.

Także zdaniem Czesława Mroczka wyborcy Donalda Trumpa to ludzie w dużej mierze rozczarowani i krytycznie patrzący na to, co dzieje się w Ameryce. Dodatkowo zdaniem posła PO układ kandydatów sprzyjał kandydatowi republikanów. - On został kandydatem wbrew elitom własnej partii,był wiarygodny jako człowiek spoza układu. Natomiast elita demokratów wybrała kandydata bardzo słabego z punktu widzenia tych wyborów, nielubianego - podkreśla gość "Debaty Jedynki". 

Zdaniem prof. Piotra Wawrzyka w USA doszło do realizacji podobnego scenariusza jak ten, który zrealizował się w naszym kraju. - Po Węgrzech, Grecji i Polsce teraz mamy dokładnie ten sam odruch w Stanach Zjednoczonych. Swojego rodzaju bunt obywateli wobec zasklepionych układów partyjnych. Obywatele powiedzieli, że nie może być tak, że przy władzy są wciąż ci sami politycy, że zmieniają się tylko partie, a mechanizm sprawowania władzy pozostaje ten sam, że de facto liczą się tylko partyjne interesy, interesy poszczególnych osób, a nie interesy obywateli - podkreśla politolog. 

Jakie rozwiązania będzie wcielał w życie Donald Trump jako prezydent? Czy nadzieje części komentatorów, że nie będzie on realizował swoich haseł z kampanii wyborczej, są realne? Czy Polonia głosowała na Donalda Trumpa? Czy nowy prezydent będzie wytyczał kierunki polityki zagranicznej, czy pozostawi to swoim doradcom? Czy wzrasta niebezpieczeństwo silnych tarć USA z Rosją? Kto zostanie nowym sekretarzem stanu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Czesław Mroczek (poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister obrony), dr Jerzy Targalskiprof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 17.24

gs/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: wygrana Donalda Trumpa oznaczałaby bardziej nieprzewidywalny świat

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 07:52
- Zaczyna się nowy etap rzeczywistości i trudno napisać scenariusz na najbliższe lata - tak wyniki wyborów prezydenckich w USA skomentował w "Sygnałach dnia" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanista: trudno nazwać Trumpa republikaninem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 07:30
Prawdopodobna wygrana Donalda Trumpa będzie sporym zaskoczeniem - mówił w radiowej Jedynce amerykanista Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Paweł Lajdler. Tym bardziej, jak zaznaczał specjalista, że Trump to polityk, którego poglądy są ciężkie do jednoznacznego sklasyfikowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA. "To taki Brexit plus, plus, plus"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:40
Wybrany został ktoś, kto 500 dni temu był uważany za kandydata marnego, klauna - tak Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego komentuje wyniki wyborów w USA. Jak stwierdził, "wielu Amerykanów pewnie budzi się z pewnym kacem i nie może przejrzeć na oczy, żeby zobaczyć, co się wydarzyło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Trump nie wywróci polityki USA do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:14
Ryszard Czarnecki nie ma wątpliwości, że wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki nie wpłynie negatywnie na sytuacje na świecie, w Europie i w Polsce. Polityk goszcząc w radiowej Jedynce mówił, że wygrana kandydata GOP będzie swoistym nowym otwarciem w światowej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump prezydentem USA. Europa powinna się obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:29
Myślę, że to będzie prezydent dużo bardziej przewidywalny, niż dzisiaj niektórzy mu wróżą - powiedział w Jedynce Michał Karnowski z "wSieci" komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, w których kandydat Republikanów Donald Trump zdecydowanie pokonał reprezentującą Demokratów Hillary Clinton.
rozwiń zwiń