X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jest nowoczesny patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:15
CBOS kilka dni temu opublikował badania, w których stwierdzono, że w 2010 roku 60% z nas wyrażało dumę z bycia Polakiem, a w 2016 było takich wskazań już 74 %. Jakie są przyczyny tak znaczącego wzrostu poczucia narodowej dumy? O tym dyskutowali uczestnicy debaty.
Audio
  • Czym jest patriotyzm, jakie są definicje i rodzaje patriotyzmu? (Debata Jedynki)
Grupa rekonstrukcyjna - uczestnicy Marszu Niepodległości 2016 na Moście Poniatowskiego
Grupa rekonstrukcyjna - uczestnicy Marszu Niepodległości 2016 na Moście PoniatowskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

- Nastąpiła zmiana pokoleniowa, swoista zmiana warty. Polacy okrzepli po olbrzymich zmianach systemowych. Czujemy się bardziej pewnie i możemy już sięgać do zaniedbanych obszarów - oceniła Agnieszka Marianowicz-Szczygieł. - Nawet bez badań CBOS - w różnych dziedzinach życia, w rożnych obszarach możemy obserwować wzrost patriotyzmu, wyrażający się np. wysypem grup rekonstrukcyjnych czy firm produkujących odzież patriotyczną - dodała.

W opinii prof. Janusza Odziemkowskiego przyczyny wzrostu nastrojów patriotycznych są wielowątkowe. -  Polska jest szczególnym przypadkiem wśród krajów europejskich, bo dla nas patriotyzm przez kilkanaście pokoleń był patriotyzmem walki, walki zbrojnej o niepodległość - stwierdził prof. Odziemkowski i dodał, że "w ostatnich 10 latach był trend, by patriotyzm wyciszać, a dodatkowo niektórzy mylą patriotyzm z nacjonalizmem. W filozofii liberalnej patriotyzm, czyli to co było, odbierany jest jako obciążenie".

Mateusz Zaremba zgodził się z profesorem Odziemkowskim, że nasz patriotyzm związany był z walką i nie potrafiliśmy zdefiniować patriotyzmu czasu pokoju.- Nie ograniczajmy patriotyzmu do dumy. Patriotyzm to coś więcej niż duma - apelował Zaremba.

Jakie postawy, jakie czyny nazwiemy patriotycznymi? Jakie są rodzaje i definicje patriotyzmu?  Czym patriotyzm Polaka różni się od patriotyzmu innych narodów? O tym także dyskutowano w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Agnieszka Marianowicz-Szczygieł  (Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu Klubu Jagiellońskiego), prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała S. Wyszyńskiego), Mateusz Zaremba (SWPS ,politolog i socjolog)

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 16.17

ab/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podzieleni Polacy. Jednoczy nas niebezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 18:00
Prof. Janusz Odziemkowski, historyk, powiedział kiedyś, że w czasie Bitwy Warszawskiej Polacy potrafili się zjednoczyć. - Jednak w ostatnich latach bardziej się dzieliliśmy, niż łączyliśmy - przyznał w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka historyczna istotnym elementem budowania relacji międzypaństwowych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 18:17
- Trzeba znać prawdę o naszej przeszłości ale trzeba zachować proporcje. Trzeba kierować się racją stanu Rzeczpospolitej i akcentować te kwestie, które współgrają z tą racją stanu i które pokazują prawdę o polskiej historii - stwierdził Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
rozwiń zwiń