Czym jest nowoczesny patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:15
CBOS kilka dni temu opublikował badania, w których stwierdzono, że w 2010 roku 60% z nas wyrażało dumę z bycia Polakiem, a w 2016 było takich wskazań już 74 %. Jakie są przyczyny tak znaczącego wzrostu poczucia narodowej dumy? O tym dyskutowali uczestnicy debaty.
Audio
  • Czym jest patriotyzm, jakie są definicje i rodzaje patriotyzmu? (Debata Jedynki)
Grupa rekonstrukcyjna - uczestnicy Marszu Niepodległości 2016 na Moście Poniatowskiego
Grupa rekonstrukcyjna - uczestnicy Marszu Niepodległości 2016 na Moście PoniatowskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

- Nastąpiła zmiana pokoleniowa, swoista zmiana warty. Polacy okrzepli po olbrzymich zmianach systemowych. Czujemy się bardziej pewnie i możemy już sięgać do zaniedbanych obszarów - oceniła Agnieszka Marianowicz-Szczygieł. - Nawet bez badań CBOS - w różnych dziedzinach życia, w rożnych obszarach możemy obserwować wzrost patriotyzmu, wyrażający się np. wysypem grup rekonstrukcyjnych czy firm produkujących odzież patriotyczną - dodała.

W opinii prof. Janusza Odziemkowskiego przyczyny wzrostu nastrojów patriotycznych są wielowątkowe. -  Polska jest szczególnym przypadkiem wśród krajów europejskich, bo dla nas patriotyzm przez kilkanaście pokoleń był patriotyzmem walki, walki zbrojnej o niepodległość - stwierdził prof. Odziemkowski i dodał, że "w ostatnich 10 latach był trend, by patriotyzm wyciszać, a dodatkowo niektórzy mylą patriotyzm z nacjonalizmem. W filozofii liberalnej patriotyzm, czyli to co było, odbierany jest jako obciążenie".

Mateusz Zaremba zgodził się z profesorem Odziemkowskim, że nasz patriotyzm związany był z walką i nie potrafiliśmy zdefiniować patriotyzmu czasu pokoju.- Nie ograniczajmy patriotyzmu do dumy. Patriotyzm to coś więcej niż duma - apelował Zaremba.

Jakie postawy, jakie czyny nazwiemy patriotycznymi? Jakie są rodzaje i definicje patriotyzmu?  Czym patriotyzm Polaka różni się od patriotyzmu innych narodów? O tym także dyskutowano w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Agnieszka Marianowicz-Szczygieł  (Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu Klubu Jagiellońskiego), prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała S. Wyszyńskiego), Mateusz Zaremba (SWPS ,politolog i socjolog)

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 16.17

ab/mz

Czytaj także

Podzieleni Polacy. Jednoczy nas niebezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 18:00
Prof. Janusz Odziemkowski, historyk, powiedział kiedyś, że w czasie Bitwy Warszawskiej Polacy potrafili się zjednoczyć. - Jednak w ostatnich latach bardziej się dzieliliśmy, niż łączyliśmy - przyznał w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka historyczna istotnym elementem budowania relacji międzypaństwowych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 18:17
- Trzeba znać prawdę o naszej przeszłości ale trzeba zachować proporcje. Trzeba kierować się racją stanu Rzeczpospolitej i akcentować te kwestie, które współgrają z tą racją stanu i które pokazują prawdę o polskiej historii - stwierdził Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
rozwiń zwiń