Reforma edukacji to nie rewolucja, a ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 18:30
Obiecywana przez PiS w kampanii wyborczej reforma edukacji zostanie przeprowadzona. Zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauka w szkole podstawowej i liceum wydłużona. Projekty wprowadzających reformę ustaw zostały przyjęte na poziomie rządu, co świadczy nie tylko o determinacji, ale i konkretnych podjętych działaniach. Na reformę zostało zabezpieczone w budżecie 900 mln złotych.
Audio
  • Reforma edukacji to nie rewolucja, a ewolucja? (Debata Jedynki)
Od lewej: Marzena Machałek, Jolanta Dobrzyńska, Krystyna Szumilas i prowadzący debatę Marek Mądrzejewski. Tadeusz Sławecki uczestniczył w audycji ze studia Polskiego Radia w Lublinie
Od lewej: Marzena Machałek, Jolanta Dobrzyńska, Krystyna Szumilas i prowadzący debatę Marek Mądrzejewski. Tadeusz Sławecki uczestniczył w audycji ze studia Polskiego Radia w LublinieFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Chcemy, żeby system edukacji był spójny, żeby przygotowywał młodego człowieka do radzenia sobie w życiu zawodowym i w życiu społecznym. Chcemy zmienić szkoły zawodowe, wprowadzamy szkoły branżowe, aby lepiej przygotowywać do zawodu, ale zależy też nam na uproszczeniu prawa oświatowego. Dzisiejsza ustawa o systemie oświaty jest nieczytelna nawet dla pracowników ministerstwa - mówiła Marzena Machałek. Jak dodała, dla rządu najistotniejsze jest, aby to uczniowie byli beneficjentami tej reformy, bo to oni są najważniejsi. 

- Kiedy rozmawiamy z rodzicami, nauczycielami, samorządowcami, oni są przerażeni. Reforma jest nieprzygotowana, nie jest policzona. Dziś na komisji edukacji mówiliśmy o subwencji oświatowej i dotacji. One pozostają na poziomie ubiegłego roku, więc nie ma dodatkowych pieniędzy na reformę edukacji. Zlikwidowano egzamin po 6 klasie, ale bez zmian została podstawa programowa. Nauczyciel nie wie, czego uczniowie będą się uczyli w siódmej klasie, więc nie jest w stanie wykorzystać drugiego semestru. Uczniowie już są ofiarami tej reformy - podkreślała Krystyna Szumilas.

- Obawiam się, że uczeń jest najmniej ważny w tej reformie - ocenia Tadeusz Sławecki. Jak dodaje, Komisja Europejska bardzo krytycznie odniosła się do podwyższenia wieku szkolnego w Polsce do 7 lat. To jego zdaniem może wpłynąć na realizowane w Polsce projekty. - Nie przekonano mnie, że propozycja powrotu do szkolnictwa sprzed reformy w 1999 roku, czyli de facto z PRL-u, odnosi się do efektów obecnego systemu. Nie ma dobrego argumentu za likwidacją gimnazjów. Dezawuowanie przez MEN badań PISA, w których absolwenci polskich gimnazjów należą to najlepszych w Europie, nie może być uznane za argument - mówił gość "Debaty Jedynki"

- Brałam udział w konsultacjach, które odbywały się wiosną. Zbierałam informację o dążeniach nauczycieli, których ponad tysiąc do MEN przybyło. Przeważnie były to sprawy dotyczące problemów nauczania nie tylko własnych przedmiotów, ale pewnych barier, które bardzo utrudniają nauczycielom funkcjonowanie obecnie w szkole. Jedną z takich barier zasadniczych, o których mówili wszyscy, była konieczność, zmuszanie nauczycieli do nauczania pod egzamin do gimnazjum. Tak było to odczytywanie. Nauczyciele zdawali sobie sprawę, że następuje pewna fragmentaryzacja wiedzy, bo nie wszystko można wykazać w testach. Poszatkowana wiedza powodowała, że uczniowie wychodzili i zapominali - wyjaśniała Jolanta Dobrzyńska.

Dlaczego według Prawa i Sprawiedliwości reforma jest niezbędna? Co budzi niepokój nauczycieli? Jakim zmianom, wprowadzanym przez reformę, sprzeciwia się opozycja? Co z uczniami szkół, w których nie ma pracowni chemicznych czy biologicznych? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Marzena Machałek (posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży), Krystyna Szumilas (posłanka PO, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, była minister edukacji), Jolanta Dobrzyńska (Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie), Tadeusz Sławecki (polityk, były poseł PSL, były wiceminister edukacji)

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 17.23

gs/jp

Czytaj także

Warszawa: protest przeciw likwidacji gimnazjów. "MEN nie pyta rodziców"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:40
"Nie likwidujcie naszego gimnazjum" - takiej treści baner zawisł w piątek na budynku jednego z samodzielnych gimnazjów na Sadybie w Warszawie. Takie same banery miały zawisnąć w piątek na pozostałych 59 samodzielnych gimnazjach w Warszawie. Protestowali także rodzice uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była minister edukacji: to nie czas na rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 13:40
- Edukacja potrzebuje reform, choćby dlatego, że świat wokół się zmienia – mówiła Krystyna Szumilas z PO. Przy tym, w ocenie byłej minister oświaty, potrzebna jest ewolucja, a nie rewolucja. Uważa ona również, że szkoła w Polsce jest zbyt restrykcyjna, a to ogranicza otwartość uczniów na świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: liczę, że prezydent zostanie "bezwzględnie" przekonany do reformy oświaty

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 17:40
Minister edukacji narodowej liczy, że prezydent Andrzej Duda zostanie "bezwzględnie" przekonany do zmian w oświacie. Zaznaczyła, że jest z nim w tej sprawie w kontakcie. Powtórzyła, że reforma edukacji nie zostanie przesunięta – wejdzie w życie od września przyszłego roku.
rozwiń zwiń