X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Patriotyzm gospodarczy w Polsce. Tradycja i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 18:15
W polskiej tradycji patriotyzm głównie kojarzony jest z gotowością oddania życia za ojczyznę. Jego nowoczesne rozumienie utożsamiane np. z rzetelnym płaceniem podatków już nam mniej smakuje. Tymczasem w świecie współczesnym patriotyzm gospodarczy rozstrzyga - albo może rozstrzygać, jeśli nie o losach narodu, to o pozycji, jaką dany kraj wśród innych zajmuje i o zamożności jego obywateli.
Audio
  • Posłowie PiS, PO i Kukiz `15 o patriotyzmie gospodarczym (Debata jedynki)
W debacie o patriotyzmie gospodarczym uczestniczyli: Maria Janyska, Jan Szewczak i Wojciech Bakun (Debata Jedynki)
W debacie o patriotyzmie gospodarczym uczestniczyli: Maria Janyska, Jan Szewczak i Wojciech Bakun (Debata Jedynki)Foto: Jacek Konecki Polskie Radio

- Gdy 20 lat temu mówiłem, że majątek ma właściciela a kapitał ma narodowość, byłem traktowany jak nieszkodliwy wariat - stwierdził poseł PiS Jan Szewczak - Dziś wielu ma świadomość, że kapitał ma narodowość, a patriotyzm wyraża się w tym, że naród ma własność w sektorach: bankowym, finansowym, gospodarczym, przemysłowymi i medialnym. Patriotyzm gospodarczy wśród wielkich państw często nie jest szumnie nazywany, ale jest tam bardzo skutecznie realizowany. Patriotyzm to nie jest tylko kwestia dla obywateli. To zadanie dla rządzących, którzy powinni podchodzić do decyzji gospodarczych z punktu widzenia skutków dla nas - Polaków - mówił Szewczak.

Maria Janyska zwróciła uwagę że na klimat wokół szanowania tego co jest rodzime, krajowe, co trzeba rozwijać, mają wszyscy uczestnicy całego procesu gospodarczego. To są przedsiębiorcy, państwo i konsumenci. - Trudno wyznaczyć granicę patriotyzmu gospodarczego (ile powinno być ingerencji państwa), bo to zależy od sytuacji w dany kraju, na jakim etapie rozwoju on się znajduje - oceniła posłanka PO. Zwróciła też uwagę na relacje: kapitał zewnętrzny a rodzimy. - Trzeba racjonalności i rozsądku, by nie popaść w izolację. Tyle państwa w gospodarce, na ile wymagają tego warunki. W kryzysie państwo ma wspierać rodzimych przedsiębiorców, aby ich firmy mogły przetrwać - apelowała Janyska.

Wojciech Bakun z Kukiz `15 stwierdził, że przez ostatnie 27 lat żaden z rządów nie stanął na wysokości zadania i nie do końca zrozumiał, że główną siłą napędową polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa i firmy rodzinne. One tworzą polski PKB, a są z każdej strony bite - zakończył poseł Bakun.

Uczestnicy debaty mówili także o tym, gdzie jesteśmy po 27 latach od odzyskania niepodległości, jak zmienia się podejście państwa do patriotyzmu gospodarczego i co kongres gospodarczy 590 wniósł do polskiego biznesu?

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jan Szewczak (poseł PiS), Maria Janyska (posłanka PO),  Wojciech Bakun (poseł Kukiz '15)

Data emisji: 22.11.2016 r.

Godzina emisji: 17.25

ab/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: wciąż w 2016 r. możliwy jest wzrost PKB o 3,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 12:56
Wciąż możliwy jest wzrost polskiego PKB o 3,8 proc. w skali całego 2016 r. roku - ocenił w czwartek w czasie spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że dotychczas polska gospodarka pokazywała, że potrafi być bardzo elastyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: na razie prognozy wzrostu PKB niezmienione. W tym roku wzrost PKB o 3,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:10
Na razie prognoza wzrostu PKB, taka jaka jest zapisana w budżecie - na ten rok 3,4 proc., a na przyszły - 3,6 proc. - zostaje niezmieniona - poinformował w czwartek dziennikarzy Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
rozwiń zwiń