X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyczyny gwałtownych podwyżek składek OC

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 17:54
W ubiegłym roku odnotowano znaczny ich wzrost, w granicach 20-30 procent, choć są też towarzystwa, które podniosły ceny o 50-60 procent. Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych nie wyklucza zaproszenia na rozmowę szefa największego polskiego ubezpieczyciela PZU. Skąd te podwyżki?
Audio
  • Przyczyny gwałtownego wzrostu cen polis OC (Debata Jedynki)
Marek Niechciał, Anna Wawrzyniecka i Jan Grzegorz Prądzyński podczas Debaty Jedynki
Marek Niechciał, Anna Wawrzyniecka i Jan Grzegorz Prądzyński podczas Debaty JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, tłumaczył, że jest ogólnoeuropejski trend do lepszej ochrony ubezpieczonego, więc w Polsce także rozszerzono ochronę - na przykład dziś samochód zastępczy wg. wyroku Sądu Najwyższego należy się każdemu kierowcy. Koszty dla ubezpieczycieli poszły do góry także dlatego, że zakłady ubezpieczeń zostały zobligowane by zwiększać swe rezerwy. Kolejny czynnik to problem zadośćuczynień dotąd nieuregulowanych.

Prezes UOKiK Zadośćuczynienia rosną w sposób gwałtowny, więc skądś muszą być pieniądze na ich wypłatę i dlatego składki OC rosną

Marek Niechciał, prezes UOKiK, przyznał, że są realne powody, które uzasadniają wzrost cen polis, ale nie rozumie dlaczego one tak wzrosły w ostatnim roku, skoro czynniki uzasadniające wzrost trwają od kilku lat? Dlaczego nie wzrastały stopniowo od 4-5 lat, co by nie było tak zauważalne dla konsumentów? O tym, że powinny wzrastać koszty ubezpieczeń prasa pisała już w 2014 roku - pytał Niechciał. Zwrócił też uwagę na kilkuset procentowe podwyżki dla najbardziej szkodowych, starszych aut, co w jego opinii może oznaczać, że zakłady ubezpieczeniowe w ogóle nie chcą ubezpieczać takich pojazdów.

Anna Wawrzyniecka z Komisji Nadzoru Finansowego tłumaczyła, że zakłady ubezpieczeniowe są prawnie zobowiązane, by ceny produktów były adekwatne do kosztów jakie ponoszą w związku ze sprzedażą tych produktów czyli polis. -  Zakład ubezpieczeń musi skalkulować i przewidzieć, ile poniesie w przyszłości koszów związanych z wypłatą odszkodowań, a - jak słusznie zauważył prezes Prądzyński , nie wszystkie informacje były im znane np. wyroki sądowe wprowadziły nowe kategorie i nowe praktyki dotyczące ustalania wysokości odszkodowań. Na ceny mają też wpływ: koszty akwizycji (zakład ubezpieczeniowy musi zapłacić agentom) oraz koszty administracyjne - wyliczała Wawrzyniecka.

Jakie były wyniki finansowe zakładów ubezpieczeniowych w latach 2014 i 2015? Skąd się biorą rozbieżne dane odnośnie liczby samochodów jeżdżących po polskich drogach? Czy mamy do czynienia ze zmową cenową? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marek Niechciał (prezes UOKiK), Jan Grzegorz Prądzyński (Prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń), Anna Wawrzyniecka  (z-ca dyr. departamentu Nadzoru Ubezpieczeniowego UKNF)

Data emisji: 29.11.2016 r.

Godzina emisji: 17.25

ab/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK: niektóre modele Opla - Insignia, Mokka, Zafira C do kontroli

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 14:34
Spółka General Motors Poland powiadomiła szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w niektórych egzemplarzach modeli Opel Insignia i Zafira C z roku modelowego 2016, wyprodukowanych w Niemczech a także Opel Mokka (2015-2016) wyprodukowanych w Hiszpanii może występować wada, wymagająca wizyty w autoryzowanym serwisie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: rośnie liczba zgłoszeń o niebezpiecznych produktach. Najwięcej dotyczy pojazdów mechanicznych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 14:35
134 zgłoszenia niebezpiecznych produktów z własnej inicjatywy dokonali przedsiębiorcy w 2015 roku.
rozwiń zwiń