X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach. Ogranicza prawa obywatelskie?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 18:00
Sejm znowelizował w piątek Prawo o zgromadzeniach. Nowe przepisy wprowadzają między innymi zgromadzenia cykliczne, które organizowane regularnie w tym samym miejscu miałyby pierwszeństwo nad zwykłymi manifestacjami. Wyjątek dotyczyłby demonstracji organizowanych przez władze publiczne oraz Kościoły i związki wyznaniowe - ich powyższa zasada nie będzie obejmować.
Audio
  • Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach. Upraszcza czy komplikuje organizacje zgromadzeń? (Debata Jedynki)
Krzysztof Bosak, Jarosław Marcinak uczestniczył w Debacie Jedynki z studia Polskiego Radia w Katowicach
Krzysztof Bosak, Jarosław Marcinak uczestniczył w "Debacie Jedynki" z studia Polskiego Radia w KatowicachFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jak przyznaje Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego organizowany w Warszawie Marsz Niepodległości byłby prawdopodobnie jedynym zgromadzeniem obok miesięcznic smoleńskich organizowanych przez PiS, które mogłoby korzystać z tych przepisów. - Byliśmy na posiedzeniu komisji, które zwołano dość nagle, wszystkie organizacje Ruchu Narodowego dość solidarnie wyraziły stanowisko, że nowy rozdział o cyklicznych zgromadzeniach nie jest nam potrzebny. Zgłaszaliśmy poprawkę co do rzeczy, która w tej ustawie powinna być zmieniona, czyli żeby wyeliminować martwy przepis wprowadzony przez Platformę Obywatelską o zakazie pirotechniki. Na ile się orientuję rządząca większość PiS razem z Nowoczesną i Platformą Obywatelską wspólnie odrzuciły ją. Z naszej perspektywy nic się nie zmienia na lepsze, a majstrowanie przy prawie o zgromadzeniach uważamy za niepotrzebne i potencjalnie zagrażające także naszej swobodzie zgromadzień - ocenił Krzysztof Bosak. 

Jarosław Marcinak z Komitetu Obrony Demokracji przypomniał, że organizacja od ponad roku organizuje zgromadzenia w Warszawie. Jego zdaniem jednak na nowelizację ustawy o zgromadzeniach należy spojrzeć od innej strony. - Pierwszy raz od długiego czasu władza wprowadza ograniczenia, które dotykają wszystkich obywateli. Ograniczają możliwość pokojowego zrzeszania się i gromadzenia na ulicach, aby manifestować swoje poglądy. Nie wiadomo dlaczego władza chce zająć sobie pierwsze miejsce w organizowaniu tego typu imprez. To dla każdego obywatela powinno być niepokojące, bo nagle okazuje się, że władza zdobywa sobie pewne pierwszeństwo wraz z organami kościelnymi przed innymi obywatelami. Jesteśmy zaniepokojeni, bo może to wpływać na możliwość organizowania takich manifestacji jakie były organizowane w Warszawie - deklaruje Jarosław Marcinak.

Czy uroczystości religijne np. procesje Bożego Ciała odbywają się na podstawie Prawa o zgromadzeniach? Co oznacza w praktyce niemożliwość zorganizowania dwóch manifestacji w tym samym miejscu i czasie? Czy takie rozwiązanie jest potrzebne? Czy ustawa narusza równość obywateli? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Jarosław Marcinak (Komitet Obrony Demokracji)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 17.27

gs/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie będą obchody Święta Niepodległości w 2018?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 18:00
Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obyły się w spokojnej atmosferze. Tysiące Polaków uczestniczyło w patriotycznych mszach, marszach, manifestacjach i biegach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusja o repolonizacji mediów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:24
Politycy mówią o zakazie koncentracji kapitału w mediach powołując się np. na prawodawstwo niemieckie. Inni mówią o repolonizacji mediów, sugerując, że nasz rynek medialny jest niezrównoważony - panuje na nim przewaga kapitału niemieckiego i innego obcego. Polskich mediów nie ma wielu, nie ma więc kto informować w sposób polski widzów, słuchaczy i czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa dezubekizacyjna - zemsta czy sprawiedliwość?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 18:23
Premier Beata Szydło kilka dni temu powiedziała, że w Polsce mamy do czyniena z sytuacją, w której ci, którzy służyli zbrodniczemu systemowi dostają bardzo dobre emerytury, a ci, którzy byli ich ofiarami dostają emerytury na poziomie 800 zł. Trwają prace nad tzw. ustawą dezubekizacyjną.
rozwiń zwiń