O co chodzi w trwającym w polskim Sejmie kryzysie?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 18:48
Od piątku 16 grudnia trwa zamieszanie, które zaczęło się w Sejmie i narasta. O co chodzi, jaki w tym jest sens i czy może pod tymi wydarzeniami kryją się jakieś podskórne kalkulacje? O tym dyskutowali goście Witolda Gadowskiego.
Audio
  • Mikołaj Wójcik, Tomasz Terlikowski, Tomasz Sakiewicz i Jarosław Dobrzański o kryzysie parlamentarnym (Debata Jedynki)
Tomasz Terlikowski, Mikołaj Wójcik i Tomasz Sakiewicz w czasie Debaty Jedynki
Tomasz Terlikowski, Mikołaj Wójcik i Tomasz Sakiewicz w czasie "Debaty Jedynki"Foto: Jacek Konecki/PR

Mikołaj Wójcik oceniał, że "jedna strona widzi hucpę opozycji, najpewniej wspieraną przez wrogie siły (rosyjskie czy niemieckich mediów), a z drugiej strony opozycja mówi, że to jest kolejna kulminacja pychy rządów Jarosława Kaczyńskiego. Nie można mówić o tej sytuacji bez cofnięcia się do początku, czyli do piątku do godz. 15.12, do debaty nad ustawą budżetową i przyłączeniu się posłów opozycji do protestu przeciwko wprowadzeniu ograniczeń dla dziennikarzy w sejmie".

Tomasz Terlikowski Kończy się pewien status quo. Model demokracji powstały na Zachodzie po II wojnie światowej, a w krajach postsowieckich po 1989 roku, którego celem było niedopuszczenie nigdy więcej Hitlera do władzy, przekształcił się w ochronę dla pewnej oligarchicznej grupy, która nawet jeśli była podzielona na partie, to one coraz mniej się od siebie różniły. Teraz widzimy proces rozbijania tej oligarchii.  

Tomasz Sakiewicz przypomniał, że "Gazeta Polska", która przez wiele nie była reprezentowana w żadnych mediach poza własnymi, bieżącą sytuację oceniła jako hipokryzję. - Nie mogą ci, którzy są odpowiedzialni za cenzurę w Polsce lub co najmniej jej popieranie, organizować dziś protestu w obronie wolności słowa. Dziś marszałek Karczewski, na spotkaniu z przedstawicielami mediów, powiedział, że wycofuje się ze wszystkich propozycji o nowych zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie i rozpoczynają się prace nad nowymi regulacjami. Mimo to protest nie ustał, co oznacza, że o coś innego chodzi - stwierdził Sakiewicz.

Zdaniem Tomasza Terlikowskiego rozwiązania proponowane przez marszałka Kuchcińskiego utrudniały pracę dziennikarzom, choć nie odbiegały od zasad w innych parlamentach w Europie. - Spór zaczął się wcześniej. Politycy przez ostatnie 8 lat swoich rządów z wolnością prasy robili co chcieli: wprowadzali policję do redakcji i zamykali dziennikarzy i wtedy nie było protestu w obronie mediów. Dziś część protestujących dziennikarzy weszło w rolę polityków, a część polityków w rolę dziennikarzy. Zaczęła się nakręcać niebezpieczna spirala, bo nie słychać by ktoś chciał zrobić krok w tył - przestrzegał Terlikowski.

- KOD, którego paliwo polityczne wygasało, postanowił zrewitalizować swoją obecność na arenie publicznej przy pomocy metod Andrzeja Leppera. KOD nie jest jest komitetem obrony demokracji, ale obrony oligarchii. W obecnym kryzysie najistotniejszą rzeczą jest gra o emerytury ubeckie, bo lobby ubeckie nie ma teraz innej reprezentacji niż obecna opozycja - stwierdził Jarosław Dobrzański. Zwrócił uwagę, że po 27 latach transformacji Polska jest krajem z dużym rozwarstwieniem społecznym. - Nowa władza naruszyła zastane i utrwalone interesy oligarchii, nie tylko ubeków, ale też różnych biznesików, które się rozwinęły na obrzeżach polityki i biznesu - oceniał Dobrzański.

Czy chodzi o obalenie obecnego rządu? Czy przeciętny obywatel powinien się obawiać? Czy media są podzielone na rządowe i KOD-owe? Czy prawdziwe są informacje o tym, że Geogre Soros zaangażował się we wspieranie polskiej, antyrządowej rewolty? O tym także w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Mikołaj Wójcik (szef działu politycznego "Faktu”), Tomasz Terlikowski (redaktor naczelny Telewizji Republika), Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie"), Jarosław Dobrzański (filozof, politolog, "Przegląd")

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 17.20

ab/mk

Czytaj także

Drugi dzień protestów przed Sejmem. Premier i prezydent zabrali głos

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 23:46
- Dzisiaj dla wielu polityków sednem ich działalności stają się awantury - powiedziała w Krakowie premier Beata Szydło. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie trwa manifestacja zorganizowana przez opozycję i KOD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie? Spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:57
W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami mediów. - Spotkanie było niewątpliwie potrzebne. Dowiedziałem się, jakie są oczekiwania dziennikarzy, jakie są ich zastrzeżenia - wskazał marszałek Senatu.
rozwiń zwiń