Pomoc humanitarna i sytuacja w Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 16:27
W Aleppo jeszcze niedawno toczyły się ciężkie walki zbrojne. Teraz przed mieszkańcami tego miasta nie mniej ciężka walka o powrót do normalności. Dla polityków to, co się dzieje w Aleppo jest jedynie elementem globalnej układanki. Aleppo potrzebuje pomocy, ale czy dociera ona do wszystkich potrzebujących? - o tym rozmawiali uczestnicy "Debaty Jedynki".
Audio
Marta Titaniec, Wojciech Wilk, Wojciech Cegielski i prowadzący debatę Wojciech Dąbrowski
Marta Titaniec, Wojciech Wilk, Wojciech Cegielski i prowadzący debatę Wojciech DąbrowskiFoto: Jacek Koncecki/PR

Marta Titaniec z Caritas Polska opisała aktualną sytuację w mieście. - Jestem w stałym kontakcie z pracującymi tam na miejscu dwoma naszymi siostrami. Wśród ewakuowanych osób nie ma mężczyzn. Są kobiety i dzieci, dużo sierot, zgwałcone przez rebeliantów 8-9 letnie dziewczynki i wiele ciężarnych kobiet - raportowała Marta Titaniec.

Wojciech Wilk przypomniał, że Aleppo jest tylko jednym z wielu miast Syrii, które zostało otoczone, zbombardowane, zniszczone i musiało się poddać oblegającym go wojskom rządowym - Nasza fundacja ma pod opieką 6 tysięcy uchodźców z Homs (to trzecie co do wielkości miasto w Syrii), tak samo zniszczone w 2013 roku.  O tych poprzednich katastrofach humanitarnych nikt już nie pamięta, chociaż one się teraz powtarzają na większą skalę w Aleppo. W raportach ONZ z 2012 i 2013 roku były wykazane dowody na to, że nie tylko armia Baszszara al-Asada popełnia zbrodnie wojenne, czy zbrodnie na cywilach, ale to samo robi wspierana przez Zachód Wolna Armia Syrii - stwierdził Wilk.

Wojciech Cegielski Nie było strony w tym konflikcie, która nie byłaby bez poważnej winy. Tam zbrodnie popełnia każdy

Wojenny korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski zwrócił uwagę na to, że ci Syryjczycy, których się teraz ewakuuje z Aleppo są głównie przenoszeni do prowincji Idlip czyli na ostatni, duży teren będacy pod kontrolą jeszcze do niedawna umiarkowanej partyzatanki. - Są obawy, iż miasto Idlip, jak i cała prowincja będzie kolejną, którą Assad zaatakuje - przestrzegał Cegielski.

Wojciech Wilk Pomoc na Bliskim Wschodzie jest 4 razy tańsza od pomocy niesionej tym samym osobom w Europie, do której trafiają osoby najbogatsze, najbardziej przedsiębiorcze

Dlaczego niezwiązani z rebeliantami cywile boją się armii Assada, dokąd są wywożeni autokarami z Aleppo cywile, czy 5 mln uchodźców syryjskich przebywających w Turcji ma szanse wrócić do domu? O tym także rozmawiali eksperci.

Z nagrania doiowiemy się także, w jaki sposób możemy pomóc Syryjczykom na miejscu, na czym polega program Caritasu "Rodzina-rodzinie" oraz jak fundacja PCPM pomaga uchodźcom na terenie Libanu. Podano też adresy stron internetowych obu organizacji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Wojciech Wilk (prezes fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Marta Titaniec (Caritas Polska) , Wojciech Cegielski (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 17.27

ab/jsz

Czytaj także

Aleppo czeka na pomoc. Każdy może włączyć się do akcji Caritas Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:11
"Nie bądźmy obojętni wobec dramatu mieszkańców Syrii i miasta Aleppo" - apeluje Caritas Polska. Organizacja prosi również o wspieranie organizacji pozarządowych i misjonarzy działających na rzecz poszkodowanych z powodu wojny na Bliskim Wschodzie. O akcji mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w Syrii. Wznowiono ewakuację wschodnich dzielnic Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:26
Wznowiona została ewakuacja wschodnich dzielnic Aleppo. Według syryjskich, państwowych mediów pewna liczba autobusów z rebeliantami i ich rodzinami wyruszyła z ostatniego rejonu zajętego przez bojowników.
rozwiń zwiń