Czy świat jest w stanie nowej, zimnej wojny?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:26
- Wszyscy, w tym Putin, Obama czy szef NATO zarzekają się, że nie chcą tej wojny, a moim zdaniem ta nowa, zimna wojna hybrydowa już trwa - jednoznacznie stwierdził gen.Stanisław Koziej, były szef BBN.
Audio
  • Debata o nowej zimnej wojnie hybrydowej (Debata Jedynki)
Stanisław Koziej i Krzysztof Rak
Stanisław Koziej i Krzysztof RakFoto: Jacek Koncecki/PR

Koziej twierdzi, że hybrydowa wojna, tocząca się między Rosją a Zachodem, jest inna niż zimna wojna z XX wieku, choć mechanizmy są podobne. - Jest to wojna ograniczona co do uczestników oraz ewentualnych konsekwencji globalnych. Tamta zimna wojna uchroniła świat przed wojną gorącą i tak samo będzie teraz, jeśli będzie przez strony kontrolowana. Dziś niestety jeszcze nikt nie wymyślił, jak w tej hybrydowej wojnie skutecznie zastraszać i odstraszać przeciwnika w cyberprzestrzeni - oceniał gen.Koziej przypominając, że w XX wieku rolę odstraszacza pełniła broń nuklearna.

Krzysztof Rak zauważył, że "dziś granica między wojną a polityką jest niezwykle płynna". Zgodził się, że mamy do czynienia z rodzajem wojny informacyjnej. - Ona wybuchła w Rosji przeciwko Zachodowi, ale nie kilka lat temu, tylko o wiele wcześniej. Prowadzona jest od początków czasów sowieckich, a u jej podstaw jest to, że Rosja stara się przekonać swoich obywateli i inne państwa, że jest krajem wybranym, a Zachód jest cywilizacją umierającą.

Krzysztof Rak Nie bez powodu jednym z haseł rosyjskiej propagandy jest mówienie o zgniłym Zachodzie. To jest bardzo głęboko w mentalności rosyjskiej

Vladimir Petrilak odnosząc się do tematu w kontekście otwartego dziś w Czechach Centrum Przeciwko Terroryzmowi i Zagrożeniom Hybrydowym stwierdził, że ma mieszanie uczucia. Czeski ekspert zwrócił uwagę na swoistą dychotomię. - W Czechach mamy prezydenta, który mówi, że sankcje UE wobec Rosji są antyproduktywne, a Centrum, powstałe przy rządzie socjalistycznym, ma poszukiwać dezinformacji pochodzących właśnie ze Wschodu. Jedynym kontaktem tego Centrum ze światem jest tweeter, a tworzący je ludzie powiązani są z partią Zielonych czyli antyglobalistami. Nie wgląda to poważnie i jest przedmiotem kpin wielu czeskich internautów - oceniał Petrilak.

Czy w Polsce nie bagatelizujemy problemu wojny hybrydowej, jak do tego podchodzą przygotowujący się do wyborów Niemcy, czy świat Zachodu nie jest spóźniony w prawnym i instytucjonalnym przygotowaniu się na cyberataki, jaka jest rola Chin w geopolityce, a jaka państw Grupy Wyszehradzkiej - o tym także dyskutowali eksperci.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Vladimir Petrilak (czeski publicysta), Krzysztof Rak (publicysta, "Nowa Konfederacja"), Stanisław Koziej  (b.szef BBN Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/bch

Czytaj także

NIK alarmuje: bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 07:57
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione - wynika z raportu Najwyższej Izba Kontroli. Według NIK, nie podjęto dotąd działań w zakresie monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Secure 2016. Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:23
W latach 2014 - 2015 nastąpił wzrost aż o 73 proc. cyberataków w Polsce. Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest przekonany, że ten trend się utrzyma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberprzestrzeń - nowy wymiar konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 20:04
Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego powiedział, że należy mieć poważne obawy przed obcą elektroniczną ingerencją w wybory do Bundestagu w 2017 roku. Wielokrotne oskarżenia o ingerencję z zewnątrz ze wskazaniem na Rosję miały miejsce także podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. O niepokojącym obrazie konfrontacji w nowym wymiarze mówił w programie Kawa Dyplomatyczna specjalista ds. walki z terroryzmem prof. Tomasz Aleksandrowicz.
rozwiń zwiń