X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy świat jest w stanie nowej, zimnej wojny?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:26
- Wszyscy, w tym Putin, Obama czy szef NATO zarzekają się, że nie chcą tej wojny, a moim zdaniem ta nowa, zimna wojna hybrydowa już trwa - jednoznacznie stwierdził gen.Stanisław Koziej, były szef BBN.
Audio
  • Debata o nowej zimnej wojnie hybrydowej (Debata Jedynki)
Stanisław Koziej i Krzysztof Rak
Stanisław Koziej i Krzysztof RakFoto: Jacek Koncecki/PR

Koziej twierdzi, że hybrydowa wojna, tocząca się między Rosją a Zachodem, jest inna niż zimna wojna z XX wieku, choć mechanizmy są podobne. - Jest to wojna ograniczona co do uczestników oraz ewentualnych konsekwencji globalnych. Tamta zimna wojna uchroniła świat przed wojną gorącą i tak samo będzie teraz, jeśli będzie przez strony kontrolowana. Dziś niestety jeszcze nikt nie wymyślił, jak w tej hybrydowej wojnie skutecznie zastraszać i odstraszać przeciwnika w cyberprzestrzeni - oceniał gen.Koziej przypominając, że w XX wieku rolę odstraszacza pełniła broń nuklearna.

Krzysztof Rak zauważył, że "dziś granica między wojną a polityką jest niezwykle płynna". Zgodził się, że mamy do czynienia z rodzajem wojny informacyjnej. - Ona wybuchła w Rosji przeciwko Zachodowi, ale nie kilka lat temu, tylko o wiele wcześniej. Prowadzona jest od początków czasów sowieckich, a u jej podstaw jest to, że Rosja stara się przekonać swoich obywateli i inne państwa, że jest krajem wybranym, a Zachód jest cywilizacją umierającą.

Krzysztof Rak Nie bez powodu jednym z haseł rosyjskiej propagandy jest mówienie o zgniłym Zachodzie. To jest bardzo głęboko w mentalności rosyjskiej

Vladimir Petrilak odnosząc się do tematu w kontekście otwartego dziś w Czechach Centrum Przeciwko Terroryzmowi i Zagrożeniom Hybrydowym stwierdził, że ma mieszanie uczucia. Czeski ekspert zwrócił uwagę na swoistą dychotomię. - W Czechach mamy prezydenta, który mówi, że sankcje UE wobec Rosji są antyproduktywne, a Centrum, powstałe przy rządzie socjalistycznym, ma poszukiwać dezinformacji pochodzących właśnie ze Wschodu. Jedynym kontaktem tego Centrum ze światem jest tweeter, a tworzący je ludzie powiązani są z partią Zielonych czyli antyglobalistami. Nie wgląda to poważnie i jest przedmiotem kpin wielu czeskich internautów - oceniał Petrilak.

Czy w Polsce nie bagatelizujemy problemu wojny hybrydowej, jak do tego podchodzą przygotowujący się do wyborów Niemcy, czy świat Zachodu nie jest spóźniony w prawnym i instytucjonalnym przygotowaniu się na cyberataki, jaka jest rola Chin w geopolityce, a jaka państw Grupy Wyszehradzkiej - o tym także dyskutowali eksperci.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Vladimir Petrilak (czeski publicysta), Krzysztof Rak (publicysta, "Nowa Konfederacja"), Stanisław Koziej  (b.szef BBN Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK alarmuje: bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 07:57
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione - wynika z raportu Najwyższej Izba Kontroli. Według NIK, nie podjęto dotąd działań w zakresie monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Secure 2016. Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:23
W latach 2014 - 2015 nastąpił wzrost aż o 73 proc. cyberataków w Polsce. Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest przekonany, że ten trend się utrzyma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberprzestrzeń - nowy wymiar konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 20:04
Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego powiedział, że należy mieć poważne obawy przed obcą elektroniczną ingerencją w wybory do Bundestagu w 2017 roku. Wielokrotne oskarżenia o ingerencję z zewnątrz ze wskazaniem na Rosję miały miejsce także podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. O niepokojącym obrazie konfrontacji w nowym wymiarze mówił w programie Kawa Dyplomatyczna specjalista ds. walki z terroryzmem prof. Tomasz Aleksandrowicz.
rozwiń zwiń