X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w ordynacji wyborczej. Pomogą samorządom?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 18:00
Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński chce zaproponować nowe reguły wyborczej gry. Czy samorządy zyskają na tych zmianach?
Audio
Od lewej: prof. Jacek Haman, dr Robert Sobiech, Tyłem siedzi prowadzący Debatę Jedynki Wojciech Dąbrowski
Od lewej: prof. Jacek Haman, dr Robert Sobiech, Tyłem siedzi prowadzący "Debatę Jedynki" Wojciech DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Prawdziwą rewolucją w Polsce lokalnej będzie wprowadzenie limitu dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kolejną propozycją jest lepsze zabezpieczenie wyborów przed fałszerstwem. Prezes PiS chce przezroczystych urn, kamer w każdym lokalu wyborczym z transmisją w internecie oraz zespołowego liczenia głosów przez członków komisji wyborczych - mówił zaczynając "Debatę Jedynki" Wojciech Dąbrowski. 

Marcin Dybowski 1200.jpg
Apel RKW. "Potrzeba ogólnopolskiej dyskusji"

Czy na zmianach zyskają samorządy? - To jest bardzo trudno przewidzieć, można wskazać wiele miejsc w których widać "zabetonowanie" samorządu, kiedy ciągle ta sama osoba, ta sama grupa rządzi. Natomiast równie dobrze można wskazać wiele miejsc, gdzie tego problemu nie ma, gdzie nawet ciągłe utrzymywanie się przy władzy tych samych osób, nie wiążę się z żadnymi nadużyciami czy problemami w samorządzie. Z drugiej stronom, jeśli wprowadzić takie ograniczenie, to konsekwencje mogą być również bardzo nieoczekiwane. Pamiętajmy o tym, że to co utrzymuje dyscyplinę polityka, to co powoduje, że samorządowiec musi się trzymać pewnych reguł jest to, że chce być wybranym ponownie - ocenia dr hab. Jacek Haman

Do opinii o "betonowaniu się samorządu" przychyla się dr Robert Sobiech, który jednak podstawowy problem upatruje w finansowaniu przez samorząd takich niezależnych podmiotów jak np. lokalne media. - Te niezależne podmioty mogłyby doprowadzić do tego, że opozycja wobec istniejących władz będzie silniejsza. To jest problem całej Polski, bo tak samo jest z władzami centralnymi, które rozdzielają pieniądze na organizacje pozarządowe, które mają pod kontrolą media publiczne - wylicza socjolog. Jednocześnie w jego opinii są poważne argumenty za utrzymaniem bardzo długich kadencji samorządu, bo początkowo nowo wybrani uczą się pełnienia funkcji, a dopiero z czasem korzystają z tych doświadczeń. 


głosowanie 1200.jpg
http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1717128,Dyskusja-o-zmianie-ordynacji-wyborczej

Jak przyznaje Tomasz Hubert Cioska Ruchu Kontroli Wyborów nie zajmował się ewentualną kwestią ograniczenia ilości kadencji i ich wydłużenia. W jego opinii najważniejszy jest aspekt wzmocnienia mechanizmu kontroli społecznej i zwiększenia zaangażowania społeczeństwa w to, co się dzieje politycznie od osiedla aż po najwyższe władze. - Nasze społeczeństwo jest generalnie niezainteresowane tym, co się dzieje - polityką w dobrym znaczeniu tego słowa. Uważam, że społeczeństwo powinno się zaangażować bardzo czynnie w swoje własne sprawy: swojego chodnika i swojej konstytucji. Jesteśmy za tym, żeby zainteresować społeczeństwo wyborami, żeby społeczeństwo czuło, że ma wpływ na władzę. Suweren ma władzę tylko w jednym momencie, o tym mówił Monteskiusz. W momencie, kiedy oddaje głos - zaznacza Tomasz Hubert Cioska. Jego zdaniem kluczowa jest także transparentność wyborów. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Tomasz Hubert Cioska (Ruch Kontroli Wyborów), dr hab. Jacek Haman (socjolog, ekspert Fundacji Batorego), dr Robert Sobiech (socjolog, wykładowca Collegium Civitas)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 17.29

gs/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto stracił, a kto zyskał na sejmowym proteście PO i Nowoczesnej?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 18:30
O trwającym od 16 grudnia proteście PO i Nowoczesnej w Sejmie oraz o podpisanym przez prezydenta a kwestionowanym przez część opozycji budżecie na 2017 r. dyskutowali przedstawiciele partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Czy są szanse na pełne wyjaśnienie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 18:00
- Dziś miał się ukazać pierwszy raport sejmowej komisji śledczej do sprawy Amber Gold, ale się nie ukazał. My zaplanowaliśmy, że będziemy tę sprawę drążyć dalej, bo jest ona zbyt poważna, żeby poprzestać na prasowych doniesieniach - mówił Witold Gadowski, zapraszając na "Debatę Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć ze smogiem doraźnie i w dłuższej perspektywie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 18:00
- Czy smog zabija? Tak, według Światowej Organizacji Zdrowia w 2010 roku z powodu raka płuc, spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza, zmarło na świecie 230 tys. osób - mówił rozpoczynając "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski.
rozwiń zwiń