Iran kluczem do pokoju na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 18:00
W Ałma Acie sukcesem zakończyły się rozmowy na temat warunków pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O tym jak zmienia się sytuacja w regionie i co to oznacza dla reszty świata dyskutowali goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Iran kluczem do pokoju na Bliskim Wschodzie? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Marcin Piotrowski, Urszula Pytkowska-Jakimczyk i prowadzący Debatę Jedynki  Witold Gadowski. Dr Łukasz Fyderek, uczestniczył w audycji z krakowskiego studia Polskiego Radia
Od lewej: dr Marcin Piotrowski, Urszula Pytkowska-Jakimczyk i prowadzący "Debatę Jedynki" Witold Gadowski. Dr Łukasz Fyderek, uczestniczył w audycji z krakowskiego studia Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

mid-epa05683507.jpg
Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie

Jak przyznał dr Marcin Piotrowski sytuacja na Bliskim Wschodzie od dziesięcioleci nie jest stabilna, a wręcz z roku na rok pogarsza się, co powoduje m.in., że napływ uchodźców będzie trwał. - Nie widzę końca konfliktu w Syrii, ponieważ łączy się on z szerszym konfliktem religijnym na Bliskim Wschodzie między szyitami i sunnitami. Konfliktem, który trwa nadal w Iraku. Wątpię, żeby ten rok przyniósł jakąkolwiek poprawę - ocenia gość "Debaty Jedynki".

Urszula Pytkowska-Jakimczyk zwraca uwagę, że Iran od zawsze chciał być najważniejszym graczem w regionie. -  To się nie zmienia. Iran rozdaje swoje karty i wciąż idzie do przodu - podkreśla. 

Zdaniem dr Łukasza Fydereka znaczenie Iranu wzrasta. - Czynnikiem zasadniczym, który na to wpływa jest ograniczenie zaangażowania USA na Bliskim Wschodzie. Patrząc na ten region z perspektywy historycznej był on przez ostatnie 100 lat zdominowany przez graczy spoza regionu. Do połowy XX wieku były to Francja i Wielka Brytania, później USA i ZSRR, a później same Stany Zjednoczone - przypomina. Jednak Barak Obama dokonał redefinicji strategii USA, które uznały, że w kontekście zwiększającej się potęgi Chin konieczne jest skoncentrowanie się na regionach kluczowych, które z perspektywy USA stanowią Azja Wschodnia i Europa.

Czy rozwiązanie 20-letniego konfliktu w Libanie, może pomóc położyć kres wojnie w Syrii? Czy Iran ma szansę stać się głównym rozgrywającym na Bliskim Wschodzie? Co Polska może zyskać na zacieśnianiu relacji z Iranem? Dlaczego ten kraj jest tak trudnym partnerem biznesowym? Jaka jest na prawdę pozycja kobiet w Iranie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagieloński), dr Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Urszula Pytkowska-Jakimczyk (Zakład Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.01.2017 r.

Godzina emisji: 17.25

gs


Czytaj także

Świat: Co przyniesie rok 2017?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 14:20
Donald Trump w Białym Domu, rozpoczęcie negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i stabilizowanie sytuacji Bliskim Wschodzie. To wydarzenia, które w kolejnych miesiącach będą kształtowały wydarzenia na arenie międzynarodowej. W audycji Gorąca Planeta przewidywaliśmy, jak świat będzie wyglądał w 2017 roku.
rozwiń zwiń