X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Iran kluczem do pokoju na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 18:00
W Ałma Acie sukcesem zakończyły się rozmowy na temat warunków pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O tym jak zmienia się sytuacja w regionie i co to oznacza dla reszty świata dyskutowali goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Iran kluczem do pokoju na Bliskim Wschodzie? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Marcin Piotrowski, Urszula Pytkowska-Jakimczyk i prowadzący Debatę Jedynki  Witold Gadowski. Dr Łukasz Fyderek, uczestniczył w audycji z krakowskiego studia Polskiego Radia
Od lewej: dr Marcin Piotrowski, Urszula Pytkowska-Jakimczyk i prowadzący "Debatę Jedynki" Witold Gadowski. Dr Łukasz Fyderek, uczestniczył w audycji z krakowskiego studia Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

mid-epa05683507.jpg
Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie

Jak przyznał dr Marcin Piotrowski sytuacja na Bliskim Wschodzie od dziesięcioleci nie jest stabilna, a wręcz z roku na rok pogarsza się, co powoduje m.in., że napływ uchodźców będzie trwał. - Nie widzę końca konfliktu w Syrii, ponieważ łączy się on z szerszym konfliktem religijnym na Bliskim Wschodzie między szyitami i sunnitami. Konfliktem, który trwa nadal w Iraku. Wątpię, żeby ten rok przyniósł jakąkolwiek poprawę - ocenia gość "Debaty Jedynki".

Urszula Pytkowska-Jakimczyk zwraca uwagę, że Iran od zawsze chciał być najważniejszym graczem w regionie. -  To się nie zmienia. Iran rozdaje swoje karty i wciąż idzie do przodu - podkreśla. 

Zdaniem dr Łukasza Fydereka znaczenie Iranu wzrasta. - Czynnikiem zasadniczym, który na to wpływa jest ograniczenie zaangażowania USA na Bliskim Wschodzie. Patrząc na ten region z perspektywy historycznej był on przez ostatnie 100 lat zdominowany przez graczy spoza regionu. Do połowy XX wieku były to Francja i Wielka Brytania, później USA i ZSRR, a później same Stany Zjednoczone - przypomina. Jednak Barak Obama dokonał redefinicji strategii USA, które uznały, że w kontekście zwiększającej się potęgi Chin konieczne jest skoncentrowanie się na regionach kluczowych, które z perspektywy USA stanowią Azja Wschodnia i Europa.

Czy rozwiązanie 20-letniego konfliktu w Libanie, może pomóc położyć kres wojnie w Syrii? Czy Iran ma szansę stać się głównym rozgrywającym na Bliskim Wschodzie? Co Polska może zyskać na zacieśnianiu relacji z Iranem? Dlaczego ten kraj jest tak trudnym partnerem biznesowym? Jaka jest na prawdę pozycja kobiet w Iranie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagieloński), dr Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Urszula Pytkowska-Jakimczyk (Zakład Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.01.2017 r.

Godzina emisji: 17.25

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat: Co przyniesie rok 2017?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 14:20
Donald Trump w Białym Domu, rozpoczęcie negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i stabilizowanie sytuacji Bliskim Wschodzie. To wydarzenia, które w kolejnych miesiącach będą kształtowały wydarzenia na arenie międzynarodowej. W audycji Gorąca Planeta przewidywaliśmy, jak świat będzie wyglądał w 2017 roku.
rozwiń zwiń