X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy potrzebujemy metropolii w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 18:43
- Nie możemy uciec od współpracy metropolitalnej, jeśli chodzi o Warszawę i inne duże miasta w Polsce. O tym się mówi od wielu lat. Pierwsze dyskusje o metropolii warszawskiej rozpoczęły się już w 2000 roku i były kontynuowane po roku 2006 - przypomniał Remigiusz Górniak, wiceburmistrz Sulejówka.
Audio
  • Metropolie w Polsce. Potrzebne, możliwie? (Debata Jedynki)
Remigiusz Górniak i Grzegorz Kubalski goście debaty prowadzonej przez Michała Rachonia
Remigiusz Górniak i Grzegorz Kubalski goście debaty prowadzonej przez Michała RachoniaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Górniak ocenił, że "ta ustawa, która jest teraz na wokandzie, idzie w dobrym kierunku, a w dłuższym okresie przyczyni się do tego, że metropolia warszawska będzie skuteczniej mogła konkurować na rynku europejskim, jak również z aglomeracjami światowymi. Kluczowe jest jak zrobić, by nie skrzywdzić poszczególnych gmin, które dziś mają dużą autonomię i jak osiągnąć efekt synergii, by suma działań poszczególnych samorządów była łącznie większa niż suma algebraiczna pojedynczych działań - zastanawiał się wiceburmistrz Sulejówka.

- Złożony w Sejmie projekt pokazuje, że pewne kompetencje gmin zostaną ograniczone i to nie sam fakt ograniczenia budzi mój niepokój - stwierdził Grzegorz Kubalski. - Istotą ustroju metropolitalnego jest stworzenie mechanizmów współpracy i koordynacji działań między jednostkami podstawowego szczebla samorządowego czy pośredniego. Niepokój budzi to, że niekoniecznie wszystkie kompetencje, które zostają przeniesione na poziom miasta stołecznego Warszawy są kompetencjami, które powinny tam trafić - mówił Kubalski przywołując przykłady pozwolenia na budowę czy wydawania prawa jazdy.- Publiczny transport zbiorowy,czy planowanie przestrzenne to zadania o charakterze aglomeracyjnym. Wywóz śmieci nie jest zadaniem aglomeracyjnym - wyjaśniał ekspert.

Dr Jakub Szlachetko postawił zarzut do obecnej władzy, że "na dobrą sprawę jakiejkolwiek polityki delimitacyjnej czy ustrojowej w sferze samorządu terytorialnego niestety nie ma. Wszystkie działania mają charakter ad hoc, społeczeństwo nie jest z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym informowane, a cały proces  kształtowania regulacji prawnych jest na tyle niejasny, że pomija się nawet  głównych interesariuszy czyli gminy powiaty mieszkańców - oceniał ekspert z Instytutu Metropolitalnego.

Jakub Szlachetko Po dwudziestu latach od wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym, który to okres wykazał bezskuteczność dobrowolnych form współpracy typu np. związków komunalnych, jest czas na ustawową regulację związków metropolitalnych

Jakich regionów w Polsce dotyczy dyskusja o metropoliach, w jakich przestrzeniach metropolie powinny funkcjonować, jakie zakresy odpowiedzialności powinny być na poziomie metropolii, a które na poziomie lokalnym, jaki powinien być podział kompetencji między poszczególnymi organami uchwałodawczymi, czy omawiana ustawa metropolitalna dla Warszawy związana jest ze zbliżającymi się wyborami. O tym także dyskutowali goście Michała Rachonia.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr Jakub Szlachetko (Instytut Metropolitalny z PR Gdańsk), Grzegorz Kubalski (Związek Powiatów Polskich), Remigiusz Górniak, SGH (wiceburmistrz Sulejówka)

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa o ustroju stolicy. "Warszawa potrzebuje zmian"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:05
Klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Przewiduje on m.in., że Warszawa obejmie 33 gminy wokół stolicy. O założeniach projektu mówił gość Polskiego Radia 24 dr. inż. Michał Domińczak ekspert ds. polityki przestrzennej Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metropolia warszawska. Co oznaczają propozycje PiS?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 15:57
- Nazewnictwo jest mylące. W gruncie rzeczy my nie tworzymy megamiasta, a tworzymy powiat metropolitalny. Miasto to jednostka o gęstej zabudowie, dużej intensywności wszelkich procesów, a na tym obszarze im dalej od Pałacu Kultury, tym ta intensywność jest mniejsza – powiedział o reformie ustroju Warszawy w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. samorządu terytorialnego.
rozwiń zwiń