Jak skutecznie pomagać Syryjczykom?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 19:30
Tylko jeden konwój humanitarny dotarł w styczniu do Syrii, na więcej nie zgodziły się władze i grupy zbrojne - poinformowała Yara Sharif, rzeczniczka wysłannika ONZ ds. Syrii.
Audio
  • Jak skutecznie pomagać Syryjczykom? (Debata Jedynki)
Uczestnicy debaty (od lewej): Marcin Podleśny, Wojciech Wilk i ks. Marcin Dąbrowski
Uczestnicy debaty (od lewej): Marcin Podleśny, Wojciech Wilk i ks. Marcin DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Pomoc otrzymało zaledwie 40 tys. osób, choć możliwe było wsparcie 900 tys., tak złej sytuacji nie było od marca 2016 r.

Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej potwierdza, że na terytoriach kontrolowanych przez rząd władze nie pozwalają na to, by dary zebrane przez organizacje były przez nie dystrybuowane. - Pomoc musi być przekazana jakiejś instytucji powiązanej z rządem. Z kolei na terytoriach kontrolowanych przez rebeliantów trzeba się układać z setkami grup zbrojnych, niektóre z nich są dżihadystyczne - mówi. - Dla nas najważniejsze jest to, by pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących, dlatego działamy na granicy Syrii w północnym Libanie, a z polskiej długofalowej opieki skorzystało 45 tys. osób.

Syryjczykom pomaga także Polska Akcja Humanitarna. - Niesiemy pomoc uchodźcom wewnętrznym przebywającym w obozach, a także lokalnej ludności prowincji Idlib - wyjaśnia Marcin Podleśny z PAH. Ze wsparcia korzysta obecnie ok. 240 tys. osób.

Z kolei Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera Syryjczyków, opierając się na sieci lokalnych ośrodków duszpasterskich. - Księża i biskupi, którzy są na miejscu, znają sytuację. Są oni często zapraszani do Polski, od początku wojny w Syrii było już w naszym kraju ok. 15 tamtejszych duchownych, którzy informują, na co powinniśmy przeznaczyć zbierane przez nas środki - mówi ks. Marcin Dąbrowski. W samym 2015 r. na pomoc Syryjczykom stowarzyszenie wydało 10 mln zł.

Jak uczestnicy dyskusji oceniają pomysł władz Sopotu, które zaproponowały, by sprowadzić do Polski chore dzieci z Syrii? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Wojciech Wilk (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Marcin Podleśny (Polska Akcja Humanitarna), ks. Marcin Dąbrowski (Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 17.23

mg/jp

Czytaj także

Dawid Wildstein: Polskę stać na pomoc dla kilku tysięcy uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 09:18
W ocenie szefa redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Polska mogłaby przyjąć kilka tysięcy uchodźców, ale najpierw powinni oni zostać wnikliwie sprawdzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w Syrii. Czy konferencja w Astanie przyspieszy rokowania pokojowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:05
- Jeżeli ktoś miałby doprowadzić do rozwiązania konfliktu w Syrii, to wydawałoby się, że najbardziej skuteczny układ to Rosja, Turcja i Iran - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agata Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń