X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska w amerykańskim systemie obrony atomowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 18:25
Jaka jest polityka nuklearna USA, Niemiec, Polski? Jakie gwarancje daje nam sojusz NATO? Czy zasadne jest rozważanie, że Polska powinna mieć broń jądrową? - o tym między innymi dyskutowali goście Michała Rachonia.
Audio
  • Gwarancje bezpieczeństwa w kontekście broni jądrowej (Debata Jedynki)
Wojciech Skurkiewicz, Janusz Onyszkiewicz i Piotr Apel
Wojciech Skurkiewicz, Janusz Onyszkiewicz i Piotr Apel Foto: Wojciech Kusiński/PR

W ostatnich tygodniach wiele się mówi o sprawach związanych z bronią atomową. Donald Trump wspomina o ewentualnej renegocjacji umów rozbrojeniowych z Federacją Rosyjską. W Niemczech publicyści i politycy CDU mówią o ewentualności rozważenia broni atomowej, jako broni należącej do Niemiec, a w Polsce - w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" - Jarosław Kaczyński opowiedział się za włączeniem Polski w amerykański system obrony atomowej.

- Dyskusja, która wywiązała się ze strony Rosji w związku z ubiegłorocznym szczytem NATO wskazuje, że sojusznicy z paktu północnoatlantyckiego muszą rozważać różne scenariusze, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim krajom i narodom, chociażby w formie odstraszania - ocenił Wojciech Skurkiewicz. Przypomniał, że obwodzie Kaliningradzkim Rosja prawdopodobnie rozmieściła głowice nuklearne. - Stąd słowa prezesa Kaczyńskiego, byśmy dążyli do tego, aby nasz strategiczny sojusznik - USA - włączył nas do systemu ochrony bezpieczeństwa. We wspomnianym wywiadzie Kaczyński postawił też ważne pytanie: czy nie powinniśmy się pokusić jako naród, by dążyć w najbliższych latach do budżetu na obronność w wysokości 3 procent PKB - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości.  

Janusz Onyszkiewicz przypomniał, że Amerykanie składują na terenie Włoch, Francji, Turcji, Niemiec, Belgii i Kanady broń nuklearną na podstawie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, co nie znaczy, że te kraje dysponują tą bronią. - Te kraje mają zdolność jedynie do przenoszenia tej broni, ale o jej użyciu decydują Stany Zjednoczone. Czy Polska powinna aspirować do tej roli? Gdybyśmy się na to zdecydowali - co nie jest realnie politycznie, oznaczałoby to ogromne środki na dostosowanie samolotów do przenoszenia tej broni i wybudowania składów - mówił były minister obrony.

 - Szanse, by Polska stała się państwem, na którego terenie obecna jest broń atomowa, są bardzo niewielkie - ocenił z kolei Piotr Apel. - Mimo zapowiedzi ze strony MSZ o dobrych relacjach z USA, wczoraj utrudniono pozyskiwanie wiz dla Polaków. A wniosek z tego jest taki, że jeśli administracja amerykańska utrudnia Polakom pozyskiwanie wiz, to trudno, by nagle wprowadziła nas do elitarnego klubu atomowego. Potencjał, którym dysponują Stany Zjednoczone, może zapewnić nam bezpieczeństwo. USA jest w stanie odpowiedzieć na ewentualny atak z pozycji europejskich np. z Wielkiej Brytanii- stwierdził poseł Kukiz' 15.

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad wzbudzającym emocje irańskim programem nuklearnym oraz nad tym, czy USA planują zwiększenie, czy zmniejszenie swojego potencjału nuklearnego. Omawiali także polskie osiągnięcia w badaniach nad bronią jądrową. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Janusz Onyszkiewicz (Unia Europejskich Demokratów, były minister obrony), Piotr Apel (Kukiz’15)

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja przerzuca Iskandery do Kaliningradu, bombowce strategiczne na Krym. Polskie MSZ: zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 15:20
Rosja przerzuca do Kaliningradu rakiety i lotnictwo. Na Krym trafią bombowce Tu-22M3. Te samoloty, tak jak rakiety Iskander, mogą przenosić ładunki jądrowe. Polskie MSZ zauważa, że Rosja zwiększa siły w regionie, mimo rozejmu w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jądrowe pociski USA wrócą do Wielkiej Brytanii? Londyn wyraża gotowość

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 14:00
Jeśli pojawi się taka propozycja, Wielka Brytania rozważy powrót na swoje terytorium amerykańskich baz pocisków średniego zasięgu z głowicami jądrowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: Berlin nie chce atomowych rakiet USA średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 10:22
Rząd Niemiec apeluje do USA i Rosji o podjęcie rozmów ws. przestrzegania traktatu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) - podał w sobotę "Der Spiegel". Oznacza to sprzeciw wobec planów Waszyngtonu rozmieszczenia w Europie rakiet z głowicami atomowymi.
rozwiń zwiń