Młodzi oceniają polski rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:29
Mówi się, że mamy już bardziej rynek pracownika niż pracodawcy, że to pracownicy dyktują warunki, także dotyczące wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że występuje pewien podział: warunki mogą dyktować pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę, a nie na umowę- zlecenie, o dzieło czy samozatrudniający się.
Audio
  • Młodzi o rynku pracy i perspektywach dla studentów (Debata Jedynki)
Mateusz Szymański, Tomasz Tokarski i Jakub Gontarek
Mateusz Szymański, Tomasz Tokarski i Jakub Gontarek Foto: Jacek Konecki/PR

Nowa stawka godzinowa, 13 złotych, dotyczy umów zleceń zawieranych najczęściej przez osoby młode. Pracodawcy tę minimalną stawkę omijają na różne sposoby.

Jakub Gontarek Na studiach nie ma nauki innowacyjności ani przedsiębiorczości, dlatego młodzi ludzie na rynku pracy mają pewne trudności. Obawiają się wejścia w dżunglę, gdzie trzeba walczyć o swoje prawa i przywileje  

Mateusz Szymański potwierdził, że do NSZZ Solidarność zgłaszają się młodzi pracownicy ze skargami na pracodawców, którzy czasami wręcz w komiczny sposób starają się unikać płacenia minimalnej stawki. Przyznał, że jest pewien dualizm na polskim rynku pracy. - Dane Eurostatu pokazują, że w grupie wiekowej 15-24, ponad 70 procent osób pracuje w oparciu o umowy czasowe, w grupie do 29 lat jest ich nadal ponad 50 procent. Dlatego stawka 13 złotych tak nas cieszy i uważamy, że trafia w potrzeby młodych na rynku pracy. Branże, które są zdominowane przez umowy cywilno-prawne, to: gastronomia, hotelarstwo, sprzątanie, katering i drobny handel - mówił Szymański.

Przedstawiciel studentów, Tomasz Tokarski, zauważył, że młodzi ludzie bardzo obawiają się wejścia na rynek pracy. - Badania przeprowadzone wśród studentów przez portal praca.pl we wrześniu 2016 roku wykazały, że zaledwie 13 proc ankietowanych oceniło rynek pracy jako otwarty na młodych, a aż 36 proc. ankietowanych oceniało rynek pracy źle. W badaniu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kardami czytamy, że ponad połowa studentów obawia się wejścia na rynek pracy, a tylko co 5 uważa, że jest dobrze do tego przygotowana - przytaczał dane Tokarski.

Tomasz Tokarski Studenci obawiają się wejścia na rynek pracy. Należy podejmować działania zarówno w zakresie szkolnictwa wyższego, jak i w zakresie prowadzenia biznesu, zatrudniania młodych osób, aby wprowadzać pozytywne zmiany

Jakub Gontarek ustosunkował się do zjawiska omijania przez pracodawców obowiązującej godzinowej stawki minimalnej: w każdej branży bywają nadużycia. Trzeba je piętnować i karać, ale nie wszyscy pracodawcy tak postępują. Zwrócił uwagę, że wielkość stawki 13 zł za godzinę w Warszawie a na prowincji ma inną wartość. 

Jak obowiązek "ozusowienia" umów-zleceń wpływa na faktyczne zarobki, czy projekt "ozusowienia" także umów o dzieło jest dobry, czy młodzi pracownicy są ukierunkowani na innowacyjność, jakie działania podejmuje rząd w sferze wzmocnienia innowacyjności, z czego wynika zmniejszenie się liczby osób, które planują emigrację zarobkową? O tym także dyskutowali goście Anny Grabowskiej.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Mateusz Szymański (Komisja Młodych NSZZ Solidarność), Jakub Gontarek (Konfederacja Lewiatan), Tomasz Tokarski (Przewodniczący Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/jp

Czytaj także

Umowy o pracę. Koniec syndromu pierwszej dniówki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 11:00
Kiedy muszą być podpisane umowy o pracę i co musi być w nich zapisane? Od 1 września ub.r weszły w życie zmiany w kodeksie pracy dotyczące tzw. syndromu pierwszej dniówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy: Zmiany w przepisach regulujących działanie agencji pracy tymczasowej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 11:13
Nad nowelizacją ustawy pracuje obecnie Sejm. Odbędzie się debata, do której przygotowują się m.in. przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych. O zmianach w funkcjonowaniu agencji pracy tymczasowej mówili w audycji Gospodarczy Temat Dnia Sławomir Wręga z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Związków Zawodowych Ruchu Ciągłego i Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR.
rozwiń zwiń