X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze Wyklęci. Na długi czas zatarto o nich pamięć

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 18:51
- Nie tylko o nich nie mówiono, ale stworzono taką atmosferę, że przyznanie się, że miało się w rodzinie kogoś, kto po roku 1945 walczył z komunizmem, groziło konsekwencjami, nawet uwięzieniem, a już na pewno gorszą pracą i innymi przykrościami - przypominał prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • Prof. Janusz Odziemkowski, Robert Kostro i Tomasz Karasiński o Żołnierzach Wyklętych (Debata Jedynki)
Tomasz Krasiński, prof.Janusz Odziemkowski, Robert Kostro
Tomasz Krasiński, prof.Janusz Odziemkowski, Robert Kostro Foto: Wojciech Kusiński/PR

Robert Kostro stwierdził, że w aktach Służby Bezpieczeństwa są ślady, że aż do lat 80. ścigano Żołnierzy Wyklętych, którym udało się zakonspirować. - W latach 50. dostanie się na studia lub otrzymanie sensownej pracy, bardzo często było uwarunkowane negatywnie: jeśli ktoś miał ojca czy brata, który był w podziemiu, nie mógł studiować czy dostać interesującej pracy lub też nie mógł wyjechać za granicę. Te konsekwencje były długofalowe i długoterminowe, również dla rodzin" - oceniał Kostro.  

Tomasz Karasiński Niezłomni dla swoich kolegów, dla swoich rodzin, dla tych Polaków, którzy walczyli o niepodległość, a wyklęci przez władzę. Pamięć o nich miała zaginąć a nie zaginęła

Tomasz Karasiński dodał, że ci, którym udało się przeżyć okres stalinowski, byli represjonowani w okresie późniejszym np. Józef Wybicki - szef Kedywu warszawskiego, jeden z założycieli KOR-u, aresztowany został w stanie wojennym, czy Antonii Heda ps. Szary, który nigdy nie ujawnił swoich magazynów broni. - Żołnierze AK - uczestnicy Powstania Warszawskiego, byli zatrzymywani podczas różnych incydentów i wiązani byli ze sprawami kryminalnymi po to tylko, żeby ich dodatkowo pogrążyć, upodlić, poniżyć. Takie zasady stosowała służba bezpieczeństwa i milicja w owym czasie - mówił Karasiński.

Czy pojęcia Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni weszły do języka potocznego, z jakich powodów żołnierze zostawali w podziemiu, jakie dramaty towarzyszyły temu wyborowi, z jakich nurtów politycznych składało się podziemie antykomunistyczne, czy fakt, że nie wszystko, co robili Żołnierze Wyklęci, było pomnikowe ma wpływ na ich ocenę i potrzeganie? O tym także dyskutowali goście Krzysztofa Grzesiowskiego.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Prof. Janusz Odziemkowski (hisotryk,UKSW), Tomasz Karasiński (Komendant Grupy Rekonstrukcyjnej Zgrupowanie Radosław), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 17.23

ab/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Walczyć mogło kilkaset tysięcy osób"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:35
- 1 marca to data symboliczna, tego dnia wspominamy wszystkich Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli od 1944 roku z obcą dominacją - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Zbigniew Wawer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Ci znani i jeszcze niepoznani

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 12:37
- Każdy z nas spośród tych bohaterów wybiera tego, który być może nie był najwaleczniejszy, ale czujemy, iż jest nam bliski. Bliskość może wynikać z podobieństwa cech charakteru, a może z tego, że nasz bohater pochodził z tej samej okolicy. Tych powodów jest wiele - tak o Żołnierzach Wyklętych mówił gość Agaty Puścikowskiej, Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyklęci czy niezłomni? Różnicę tłumaczy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:49
Dr Adam Buława tłumaczył w magazynie "W samo południe", dlaczego używamy wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego określenia "Żołnierze Wyklęci" i dlaczego warto też korzystać ze sformułowania "Żołnierze Niezłomni".
rozwiń zwiń