Kto będzie przewodniczącym Rady Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 18:34
Zbliża się czas wyboru kolejnego przewodniczącego Rady Europejskiej. Czy któreś z 28 państw Unii Europejskiej zgłosiło kandydaturę Donalda Tuska na to stanowisko? - o tym rozmawiali parlamentarzyści PiS, PO i PSL. 
Audio
  • Parlamentarzyści o szansach Donalda Tuska na reelekcję jako szefa RE (Debata Jedynki)
Izabela Kloc, Marek Sawicki, Waldemar Sługocki i prowadzący debatę Michał Rachoń
Izabela Kloc, Marek Sawicki, Waldemar Sługocki i prowadzący debatę Michał RachońFoto: Jacek Konecki/PR

 - Donald Tusk wciąż jest szefem RE i sprawą oczywistą jest, że będzie zabiegał się o reelekcję. Ta kandydatura nie budzi żadnych zastrzeżeń w państwach członkowskich UE. To my, tu w Polsce, dyskutujemy, dzielimy włos na czworo. Rządząca dziś większość, w jakiś przemyślany sądzę sposób, próbuje tę rozgrywkę polityczną z krajowego podwórka przenieść zupełnie niepotrzebnie, w sposób nieuzasadniony, na grunt europejski. Powinniśmy być dumni, że Polak jest szefem tej ważnej instytucji europejskiej - mówi Waldemar Sługocki z PO.

Izabel Kloc z PiS stwierdza: Dziś można powiedzieć, że kandydatury Donalda Tuska po prostu nie ma. - Prawo i Sprawiedliwość absolutnie nie zgadza się na to, by Donald Tusk został na drugą kadencję przewodniczącym Rady Europejskiej. W tej chwili toczą się rozmowy. O Donaldzie Tusku rozmawia się wyłącznie tu na miejscu, w Polsce. Natomiast są inne kandydatury np. byłej premier Danii socjalistki Thorning-Schmidt, którą popierają kraje skandynawskie. Mówi się też o byłym kanclerzu Austrii Wernerze Faymannie - również socjaliście, czy o prezydencie Francji - przypomina Kloc.

Izabela Kloc To nie jest tak, że w Unii Europejskiej rozmawia się wyłącznie o Donaldzie Tusku. Może rzeczywiście tak chciałaby Platforma Obywatelska tu w Polsce. PiS nie popiera absolutnie Donalda Tuska dlatego, że on zbyt wiele zaszkodził i Unii Europejskiej i Polsce

Marek Sawicki - jak sam wyznał - zawstydzony dyskusją między dwoma zwalczającymi się siłami politycznymi twierdzi, że "dziś wyraźnie widać, że Prawo i Sprawiedliwość pomysłu na swojego kandydata nie ma." -  Polityka to jest taka dziedzina, że czasami warto osobiste animozje i niechęć zostawić troszkę w szatni i pomyśleć nieco szerzej. Jeśli Donald Tusk ma dziś poparcie różnych frakcji i polityków Unii Europejskiej, to warto żeby PiS przemyślało swój upór - dodaje Sawicki.

Goście Michała Rachonia rozmawiali także o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa RE.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Izabela Kloc (posłanka PiS),Marek Sawicki (poseł PSL), Waldemar Sługocki (senator PO)

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: "Saryusz-Wolski znakomitym kandydatem na szefa RE"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:14
– Nikt się nie powinien dziwić temu, że polski rząd na razie nie udziela poparcia Donaldowi Tuskowi w staraniach o drugą kadencję na fotelu szefa Rady Europejskiej – komentował w Rozmowie PR24 Jarosław Gowin, wicepremier. Polityk na naszej antenie mówił również o tym, czy Jacek Saryusz-Wolski przejdzie z PO do PiS-u lub Polski Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski zamiast Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 09:06
- Z punktu europejskiego ta kandydatura od początku nie miała sensu - mówił w "Sygnałach dnia" Łukasz Lipiński ("Polityka Insight"). - Polska nie ma wpływu na to, kto zostanie szefem Rady Europejskiej - stwierdził z kolei Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek: Donald Tusk nie jest kandydatem, który dobrze przysłużył się Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 12:55
- Mam tu na myśli względy polityczne, ale również merytoryczne - mówiła w audycji "W samo południe" Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło.
rozwiń zwiń