Kontrowersje wokół targów końskich w Skaryszewie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 17:12
Czy humanizujemy zwierzęta? Czy nadajemy im cechy, które sami posiadamy i przez to wsprowadzamy się w  poczucie winy? Czy zwierzęta mają świadomość? O tym dyskutowali goście Witolda Gadowskiego.
Audio
  • Kontrowersje wokół targów końskich w Skaryszewie (Debata Jedynki)
Prowadzący debatę Witold Gadowski, dr hab. Martyna Batorska i Cezary Wyszyński
Prowadzący debatę Witold Gadowski, dr hab. Martyna Batorska i Cezary WyszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Zwierzęta mają cechy zwierząt, w zależności od konkretnego gatunku. Oczywiście zajmujemy się i opiekujemy nimi jako ludzie, bo takie jest nasze działanie. Natomiast człowiek ma zupełnie inne cechy. Chcemy poznać konkretny gatunek zwierząt, dowiedzieć się jakie ma predyspozycje, co jest dla niego dobre, co złe. Zootechnik nie nadaje cech ludzkich zwierzętom - tłumaczyła dr Martyna Batorska z SGGW.

dr Martyna Batorska Mówienie o cierpieniu zwierząt zakłada świadomość. Uważam, że należy mówić o dyskomforcie zwierząt związanym z tym, że zmieniły środowisko, że były transportowane. Obecnie przepisy dotyczące transportu koni są bardzo obostrzone. Determinującym jest czynnik ludzki. Jeśli konie są uwiązane w sposób właściwy, mają zapewnione poidło i paszę, to one się szybko dostosowują do innych warunków.


Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt nie ma nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzęta są świadome. - Na targu w Skaryszewie konie cierpią. Cierpią podczas transportu, nie mogą się napić, mimo teoretycznie zapewnionego dostępu do miejsc pojenia zwierząt. Cierpią, gdy muszą stać na samochodzie kilka godzin czekając aż targ zostanie otwarty. Targ w Skaryszewie nie jest jedynym. Osobiście byłem na wielu targach, które były jeszcze pod mniejszym nadzorem inspekcji weterynaryjnej i zwierzęta były w gorszym stanie - alarmował Wyszyński.

- Wyrwanie każdego zwierzęcia, nie tylko konia, z jego środowiska macierzystego jest stresem dla tego zwierzęcia. Natomiast nie widzę reakcji zwierząt będących na targu w Skaryszewie, które by wskazywały, że to cierpienie jest nie do zniesienia, czy że ten ból jest nie do zaakceptowania. Jest to stres, który towarzyszy przemieszczaniu zwierząt z jednego miejsca do drugiego - oceniał Jacek Hebda ze związku hodowców koni.

Dramat polskich koni w Skaryszewie
konik 1200.jpg

Czy mięso końskie ma rzeczywiście wyjątkowy skład, czy każdy polski koń może skończyć w rzeźni i o czym świadczy fakt,że 69 procent Polaków jest przeciwnych przeznaczaniu koni na mięso? O tym także dyskutowali goście Witolda Gadowskiego.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Cezary Wyszyński (Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt), dr hab Martyna Batorska (SGGW), dyr. Jacek Hebada (Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 17.26

ab/mc

Czytaj także

Jarmark w Skaryszewie. Ostatnia szansa na ratunek koni przed rzeźnią

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 21:04
W poniedziałek w Skaryszewie pod Radomiem rozpoczynają się "Wstępy" - największe targi końskie w Polsce, których tradycja sięga XVII wieku. Organizacje pozarządowe alarmują jednak, że za piękną fasadą tradycji kryje się mroczny obraz. Zwierzęta są traktowane w skandaliczny sposób, a wiele z nich ze Skaryszewa wyrusza wprost do włoskich rzeźni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywiści wykupują konie w Skaryszewie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 10:25
Fundacje na rzecz ochrony zwierząt od lat walczą o to, by zakazać hodowli koni na mięso. Obecni są także na trwającym właśnie w Skaryszewie Jarmarku Końskim, gdzie zwracają uwagę, czy nie są łamane prawa zwierząt. Starają się także wykupić jak najwięcej koni. Na miejscu była korespondentka Polskiego Radia Natalia Żyto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się koński jarmark w Skaryszewie. "Chcemy te konie uratować"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 10:17
W podradomskim Skaryszewie o 5.00 rozpoczął się jarmark koński. Jednak, jak co roku handel zwierzętami zaczyna się już po północy i jak co roku wątpliwości budzi ich traktowanie przez handlarzy. Zdarza się, że konie są bite, stłoczone i transportowane w nieodpowiednich warunkach. Rozładunkowi koni dzisiaj w nocy towarzyszyła nerwowa atmosfera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół jarmarku koni w Skaryszewie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 11:00
Łącznie około 150 koni mogli wykupić aktywiści organizacji na rzecz zwierząt i osoby prywatne podczas targów koni w Skaryszewie pod Radomiem. Jak twierdzą organizatorzy, w ciągu dwóch dni przez skaryszewski jarmark przewinie się około 400 zwierząt.
rozwiń zwiń