W Polsce jest obecnie 1100 szpitali, połowa z nich to instytucje publiczne. Ich długi sięgają 11 mld złotych, a problemem są dla pacjentów długie kolejki - przykładowo na zabieg usunięcia zaćmy czeka się 14 miesięcy.
- Najpierw powstała mapa potrzeb zdrowotnych, to kwestia końcówki rządów PO i PSL i naszej kontynuacji. W ślad za tym buduje się sieć szpitali - mówi Tomasz Latos, poseł PiS. - Do sieci wchodzą te placówki, które spełniają najważniejszą rolę w danym regionie, posiadają albo izbę przyjęć, albo oddział ratunkowy. To one wykonują 91 proc. wszystkich świadczeń zdrowotnych. Nie znaczy to, że szpitale, które znajdą się poza siecią, zostaną na lodzie. Szpitale, które będą w sieci, będą działać w oparciu o ryczałt, dla reszty pozostanie procedura konkursowa, taka, jaka obowiązywała do tej pory wszystkich - tłumaczy.
Lidia Gądek z PO ocenia wypowiedź Latosa jako "szereg pobożnych życzeń nijak nie mających się do zapisów ustawy". - Sieć szpitali, która dzisiaj jest przygotowywana, nie jest spójna z mapami potrzeb zdrowotnych i to jest największe zło w tym projekcie. Poza tym nadal nie mamy jasnych kryteriów, kto do sieci wejdzie - podkreśla.
Z kolei Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej, stwierdza, że sieć szpitali proponowana była już za czasów prof. Religi. - Jako lekarz szpitalnik z 40-letnim doświadczeniem również na nią czekam - mówi i wyjaśnia, w jaki sposób wtedy miała ta kwestia wyglądać. Wyraża też obawy związane z obecną reformą zdrowia i przestrzega, że może ona prowadzić do niekorzystnego łączenia szpitali.
Ustawa o sieci szpitali ma wejść w życie 1 października. Więcej w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Tomasz Latos (poseł PiS), Lidia Gądek (posłanka PO), Marek Ruciński (poseł Nowoczesnej)
Data emisji: 7.03.2017
Godzina emisji: 17.24
mg/mc