Czy sieć szpitali naprawi służbę zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 19:26
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreśla, że "chce ratować szpitale, a nie je zamykać". Likwidacji tych placówek obawiają się przeciwnicy planowanej ustawy o sieci szpitali.
Audio
  • Czy sieć szpitali naprawi służbę zdrowia? (Debata Jedynki)
Od lewej: Lidia Gądek i Marek Ruciński
Od lewej: Lidia Gądek i Marek RucińskiFoto: Jacek Konecki/PR

W Polsce jest obecnie 1100 szpitali, połowa z nich to instytucje publiczne. Ich długi sięgają 11 mld złotych, a problemem są dla pacjentów długie kolejki - przykładowo na zabieg usunięcia zaćmy czeka się 14 miesięcy.

- Najpierw powstała mapa potrzeb zdrowotnych, to kwestia końcówki rządów PO i PSL i naszej kontynuacji. W ślad za tym buduje się sieć szpitali - mówi Tomasz Latos, poseł PiS. - Do sieci wchodzą te placówki, które spełniają najważniejszą rolę w danym regionie, posiadają albo izbę przyjęć, albo oddział ratunkowy. To one wykonują 91 proc. wszystkich świadczeń zdrowotnych. Nie znaczy to, że szpitale, które znajdą się poza siecią, zostaną na lodzie. Szpitale, które będą w sieci, będą działać w oparciu o ryczałt, dla reszty pozostanie procedura konkursowa, taka, jaka obowiązywała do tej pory wszystkich - tłumaczy.

Lidia Gądek z PO ocenia wypowiedź Latosa jako "szereg pobożnych życzeń nijak nie mających się do zapisów ustawy". - Sieć szpitali, która dzisiaj jest przygotowywana, nie jest spójna z mapami potrzeb zdrowotnych i to jest największe zło w tym projekcie. Poza tym nadal nie mamy jasnych kryteriów, kto do sieci wejdzie - podkreśla.

Z kolei Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej, stwierdza, że sieć szpitali proponowana była już za czasów prof. Religi. - Jako lekarz szpitalnik z 40-letnim doświadczeniem również na nią czekam - mówi i wyjaśnia, w jaki sposób wtedy miała ta kwestia wyglądać. Wyraża też obawy związane z obecną reformą zdrowia i przestrzega, że może ona prowadzić do niekorzystnego łączenia szpitali.

Ustawa o sieci szpitali ma wejść w życie 1 października. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Tomasz Latos (poseł PiS), Lidia Gądek (posłanka PO), Marek Ruciński (poseł Nowoczesnej)

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 17.24

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wstrząsający raport NIK. Prawda o polskich porodówkach

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 18:26
Nieodpowiedni sprzęt, za mało personelu i brak intymności to tylko niektóre uchybienia oddziałów położniczych. NIK w raporcie o polskich porodówkach ujawnia, że standardy opieki okołoporodowej w Polsce nie są przestrzegane, a prawa kobiet rodzących są konsekwentnie łamane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o sieci szpitali. Agnieszka Ścigaj: pacjent stanie się kosztem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 06:00
- Podejrzewamy, że efekt, który minister Konstanty Radziwiłł sobie założył, czyli zmniejszenia kolejek i poprawy stanu służby zdrowia, będzie odwrotny - mówiła w "Sygnałach dnia" posłanka Kukiz'15.
rozwiń zwiń