X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa ustawa o repatriantach coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 18:37
Powodem długiego pobytu Polaków na Wschodzie, na terenach byłego Związku Radzieckiego, były zesłania i deportacje. Polacy i ich potomkowie mieszkają od Armenii po Uzbekistan. Ilu ich jest? Ilu chce powrócić do Polski? O nowej rządowej ustawie o repatriantach rozmawiali goście Krzysztof Grzesiowskiego.
Audio
  • O nowej ustawie repatriacyjnej rozmawiają Aleksandra Ślusarek , minister Henryk Kowalczyk i ks. Leszek Kryża (Debata Jedynki)
Aleksandra Ślusarek, minister Henryk Kowalczyk i ks. Leszek Kryża
Aleksandra Ślusarek, minister Henryk Kowalczyk i ks. Leszek KryżaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Z przykrością muszę stwierdzić, że w ostatnim dwudziestoleciu do kraju wróciło jedynie około 6 tysięcy osób, podczas gdy np. Kazachowie dokonali repatriacji swoich rodaków w liczbie 987 tysięcy, a Niemcy przyjęli ponad milion repatriantów. Ta mała liczba to efekt obowiązujących przepisów. Od roku 1990 do roku 2000 czyli roku powstania ustawy, która obowiązuje do dzisiaj, do Polski wróciło 2 tysiące osób, z czego połowa repatriowała się z Kresów. Natomiast od 2000 roku ustawa była całkowicie niewydolna, bo do tej pory repatriantów było niewiele ponad 3000 - stwierdziła Aleksandra Ślusarek, przewodnicząca Związku Repatriantów RP.  

Aleksandra Ślusarek Tylko Polacy nie byli potrzebni ojczyźnie, która - wydawało się - o nich zapomniała. Oni o ojczyźnie nie zapomnieli nigdy

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że "repatriacja to nasz moralny obowiązek wobec tych Polaków". - Dotychczasowa realizacja, oceniona przez Najwyższą Izbę Kontroli jako fatalna, spowodowała, że postanowiliśmy to naprawić. Projekt obywatelski był przez wiele lat, za poprzedniej koalicji, zamrożony w podkomisji. Prawo i Sprawiedliwość, jeszcze w czasie kampanii wyborczej, deklarowało, że będziemy ten problem porządkować - mówił Henryk Kowalczyk. Dodał, że "bardzo żałuje, że to jest 25 lat za późno, bo w tej chwili np. w Kazachstanie tych deportowanych, czyli pamiętających zsyłki, jest już niewielu". - Wracać będą potomkowie deportowanych, wobec których też mamy obowiązki. Stąd zmiana filozofii w nowej ustawie. Dotychczasowy system dobrowolności sprowadzania repatriantów przez gminy nie zafunkcjonował całkowicie. Teraz państwo przejmie odpowiedzialność - wyjaśniał minister Kowalczyk.

Ks. Leszek Kryża, który bywa często w Kazachstanie i na Syberii, przekazał, że "Polacy chcą wracać ze Wschodu. Dla nich to jest absolutnie życiowa szansa. Jest spora grupa, która chce wrócić". Misjonarz zwrócił uwagę, że pomoc repatriantom jest też szczególnym zadaniem dla Kościoła, który na Wschodzie istnieje i funkcjonuje. - Moi współbracia Chrystusowcy, którzy tam prowadzą parafie, zdają sobie sprawę, że poprzez te wyjazdy ich parafie się i ilościowo zmniejszają, i nawet jakościowo zmieniają, ale ich zadanie na Wschodzie polega również na tym, aby tych ludzi do wyjazdu przygotować - deklarował ks. Kryża.

Ile parafii Chrystusowców działa w Kazachstanie, gdzie na obczyźnie mieszka najwięcej Polaków, kto - w myśl nowej ustawy - jest repatriantem, gdzie po przyjeździe trafiają repatrianci, jak przebiega proces adaptacyjny i na jakie świadczenia mogą liczyć? O tym także była mowa w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: minister Henryk Kowalczyk (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów), ks. Leszek Kryża (dyr. Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie), Aleksandra Ślusarek (Przewodnicząca Związku Repatriantów RP)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Repatriacje z Kazachstanu. "Zacznijmy myśleć o zadośćuczynieniu tym Polakom"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 08:49
- Ponad 20 tysięcy Polaków w Kazachstanie wciąż czeka, żeby Polska wreszcie się o nich upomniała - mówi w "Sygnałach dnia" Aleksandra Ślusarek ze Związku Repatriantów RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Leny Grochowskiej wspiera Polaków z Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 18:39
W ciągu 25 lat działalności warszawska firma Arche wybudowała ponad 6 tys. mieszkań i domów. Jednak drugą stroną funkcjonowania przedsiębiorstwa jest fundacja, na którą przekazywany jest 1 proc. przychodów firmy. To właśnie ona zajmuje się zapewnieniem mieszkań i pomocą w zadomowieniu się w Polsce repatriantów z Kazachstanu. O idei fundacji i wsparciu dla naszych rodaków ze Wschodu mówiła jej założycielka, Lena Grochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 150 Polaków z Kazachstanu przyleciało we wtorek wieczorem do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 10:43
Symbolicznie tym dniem chcielibyśmy rozpocząć repatriację taką, jaka od dawna powinna mieć miejsce - tymi słowami przywitał repatriantów na lotnisku wojskowym w Warszawie wicepremier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń