X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostry konflikt dyplomatyczny na linii Turcja - Holandia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:39
Holenderskie władze uniemożliwiły udział przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach organizowanych w ich kraju, w związku z referendum w Turcji, które ma zmienić system z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Podobny brak zgody spotkał Turcję ze strony Niemiec. Wg ONZ w Turcji żyje obecnie 3 mln uchodźców z Syrii. Czy Europie grozi fala zalania tymi uchodźcami? 
Audio
  • Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak i Kazimierz Kleina o napięciu Holandia-Turcja (Debata Jedynki)
Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak, Kazimierz Kleina i prowadzący audycję Marek Mądrzejewski
Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak, Kazimierz Kleina i prowadzący audycję Marek MądrzejewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- To jest trudna sytuacja, jaka do tej pory nie miała miejsca w Unii Europejskiej - oceniła posłanka PiS Izabela Kloc. - Kwestie dyplomacji zawsze były objęte pewnym rygorem, który tutaj został złamany. Sytuację trzeba rozpatrywać pod kątem dokonywanych w Turcji i w Holandii referendum i wyborom o dużym znaczeniu i dla Turcji, i dla Holandii. Po stronie holenderskiej nastąpiło zaostrzenie kursu, co upatruję jako spór związany z kwestiami wyborczymi i mam nadzieję, że ten spór się nie zaogni i nie doprowadzi do większych reperkusji. Sądzę, że trzeba podchodzić do tego spokojnie i obserwować - stwierdziła Izabela Kloc. 

Kazimierz Kleina Wizyta obcego ministra w jakimś kraju powinna być wcześniej przygotowana i uzgodniona. Takie wizyty mają swoje cele i nie mogą być skierowane tylko do jakiejś grupy obywateli

Senator PO Kazimierz Kleina także zwracał uwagę na szerszy kontekst związany z wyborami w Holandii, Niemczech i Francji, gdzie też są duże mniejszości tureckie. Jest przekonany, że decyzje, jakie podjęły rządy Holandii i Niemiec, były słuszne. - Wizyty ministrów mają charakter międzyrządowy i międzypaństwowy. Jeśli ktoś z wizyty ministra chce zrobić użytek wewnątrz własnego kraju, to uważam, że to jest niesłuszne. Podobnie byśmy oceniali, gdyby ktoś chciał w taki sposób prowadzić kampanię w Polsce - ocenił poseł Kleina.

Zgadzając się z przedmówcami, że sytuacja jest bardzo skomplikowana, poseł PSL Mieczysław Kasprzak przypomniał, że "Turcja, na podstawie umowy z UE, buforuje napływ uchodźców do Europy. Bardzo sprytnie Erdoğan to rozegrał i teraz będzie używał szantażu. Europa musi się poruszać bardzo ostrożnie. Jeżeli zacznie grozić Turcji, to Erdoğan wypowie umowę". - Kraje europejskie słusznie postępują, blokując wejście Turków do robienia propagandy na terenie ich krajów. Wiece propagandowe to się robi u siebie w kraju - dodał poseł Kasprzak.

Mieczysław Kasprzak Metody, jakie stosuje Turcja, są nie do zaakceptowania przez społeczność europejską (brak poszanowania praw człowieka, przejęcie władzy absolutnej przez Erdoğana)

Czy umowa Unia - Turcja będzie dotrzymywana, czy Turcję stać na konflikt z Unią, czy oczekująca od wielu lat na przyjęcie do EU "pójdzie w objęcia Putina", dlaczego władze unijne nie mówią, jakie remedium na tę sytuację ma Unia Europejska? O tym także dyskutowali goście Marka Mądrzejewskiego. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Izabela Kloc (posłanka PiS,przewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Mieczysław Kasprzak (poseł PSL, były wiceminister gospodarki), Kazimierz Kleina (senator PO, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 17.23

ab/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Europą będą rządzić partie populistyczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:00
W środę odbędą się wybory w Holandii, później czekają nas wybory prezydenckie we Francji, a na jesieni wybory w Niemczech. Wiele wskazuje, że dobre wyniki osiągną w nich partie, uważane przez jednych za populistyczne, a antyestablishmentowe przez innych. O przyczynach tego zjawiska dyskutowali goście Grzegorza Ślubowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt UE-Turcja. "Brak zrozumienia po obu stronach"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 16:45
Kolejne europejskie kraje zaostrzają stanowisko wobec Turcji. Dwóch niemieckich ministrów opowiada się za całkowitym zakazem tureckich manifestacji w ich kraju, a Dania odwołała wizytę premiera Turcji w Kopenhadze. O europejskim konflikcie z perspektywy Ankary mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon, turkolog.
rozwiń zwiń