Cudzoziemcy na polskim rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:26
Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Oficjalnie mówi się już o "rynku pracownika". To pracodawcy muszą zabiegać o pracowników, oferując lepsze warunki. Tam, gdzie nie ma chętnych do pracy, ratują się, zatrudniając obcokrajowców. Wg danych resortu pracy w 2016 roku wpłynęło 1 260 tyś. wnioskow o zatrudnienie Ukraińców. Co sprawia, że polski rynek pracy jest tak atrakcyjny dla Ukraińców?
Audio
  • Ukraińscy pracownicy w Polsce a przyszłość naszej gospodarki i demografii (Debata Jedynki)
Dr Adam Czerniak,  Jarosław Leśniewski i Oleksandra Pustowa
Dr Adam Czerniak, Jarosław Leśniewski i Oleksandra PustowaFoto: Jacek Konecki/PR

Dr. Adam Czerniak odniósł się do badania NBP rynku pracy z grudnia 2016 r. - Te badania pokazują przyczyny napływu Ukraińców do Polski. Widać wyraźnie, że od wybuchu konfliktu, od 2014 r. przyjeżdżają nie tylko za pracą, ale z przyczyn związanych z sytuacją polityczną. Zmieniła się także struktura przyjazdowa: 1/4 osób przyjeżdża ze wschodnich, ogarniętych konfliktem rejonów, a wcześniej było to mniej niż 10 procent - oceniał dr Adam Czerniak i dodał: - Konflikt wpłynął na sytuację ekonomiczną Ukraińców. Nastąpiła bardzo silna dewaluacja hrywny, więc praca w Polsce stała się dużo bardziej opłacalna.

Oleksandra Pustowa Generalnie na Ukrainie jest praca, ale mało opłacalna. Jeśli ktoś jest dobrze wykształcony, to szuka lepszej pracy, szuka lepszych zarobków

Oleksandra Pustowa, której organizacja zajmuje się pomocą prawną dla Ukraińców, nie zgodziła się ze stwierdzeniem dr Czerniaka o wpływie sytuacji politycznej na zwiększoną emigrację do Polski - Głównym powodem przyjazdu Ukraińców do Polski jest kryzys ekonomiczny, wyższe zarobki w Polsce. Nasze stowarzyszenie zauważyło, że istnieją już całe grupy migrantów przyjeżdżające w ostatnich latach z rodzinami, przeprowadzające się na stałe do Polski i podejmujące tu prace umysłowe - mówiła Pustowa. 

Jarosław Leśniewski pytany, czy wzrost liczby składanych wniosków o pracę oznacza, że spada liczba Ukraińców pracujących na czarno, odpowiedział: - Niestety, z roku na rok Inspekcja Pracy stwierdza coraz więcej nieprawidłowości w tym zakresie. Kontrolujemy legalność pracy i sprawdzamy prawa pracownicze, w tym BHP - oceniał Leśniewski, który zauważył, że "powstała jeszcze jedna branża - agencje zatrudnienia, podmioty wyspecjalizowane zarówno w pracy tymczasowej, jak i pośrednictwie".  

Czy są w Polsce rejony, które szczególnie przyciągają Ukraińców? Jaka liczba cudzoziemców pracuje obecnie na terenie Polski? Jakie kary grożą za nielegalne zatrudnianie cudziemców? Czy dla polskiej gospodarki obecność obcokrajowców na naszym rynku pracy jest dobra? Jakie bariery napotykają ukraińscy pracownicy w Polsce i czy ich napływ pomoże polskiej demografii? O tym także dyskutowali goście Wojciecha Dąbrowskiego.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Jarosław Leśniewski (dyr. departamentu legalności zatrudnienia Państwowej Inspekcji Pracy), dr Adam Czerniak (SGH i Polityka Insight), Oleksandra Pustowa (Fundacja Nasz Wybór)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Work Service: w Polsce wyraźne braki kadrowe, 39 proc. pracodawców planuje rekrutować Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 12:01
39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców; coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji - wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy to dla polskich firm już nie oszczędność, ale konieczność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:30
Pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 rok, nadal 33 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników. Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejki po pozwolenia na pracę dla obcokrajowców

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 07:39
Według analiz Grupy Progres kolejki po pozwolenia na pracę hamują plany zatrudniania obcokrajowców - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń