Czy Polsce uda się uwolnić media od wpływu kapitału zagranicznego?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:00
O tym, jakie regulacje rynków mediów zastosowane są w krajach europejskich i jakich reglacji potrzebuje rynek mediów w Polsce, dyskutowali goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Czy Polsce uda się uwolnić media od wpływu kapitału zagranicznego? (Debata Jedynki)
Prof. Maciej Mrozowski  i dr Tomasz Gackowski, Mateusz Mroczek uczestniczył w Debacie Jedynki z krakowskiego studia Polskiego Radia
Prof. Maciej Mrozowski i dr Tomasz Gackowski, Mateusz Mroczek uczestniczył w "Debacie Jedynki" z krakowskiego studia Polskiego RadiaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Dr Tomasz Gackowski zwrócił uwagę, że media są jedną z ważniejszych przestrzeni oddziaływania społecznego. - Często preambuły dokumentów regulacyjnych mówią o tym, że chcielibyśmy, żeby rynek był efektywny, doskonały, a to znaczy, żeby żaden z podmiotów nie miał dominującej pozycji rynkowej, czy - jak mówią medioznawcy - dominującej pozycji opiniotwórczej. Z tego powodu są regulacje uniemożliwiające decentralizację - przypominał gość "Debaty Jedynki".

Prof. Maciej Mrozowski podkreśla, że, mówiąc o mediach, nie powinniśmy zapominać o ich podziale na rynek rozrywki i rynek poważnej informacji. - To są te same media, te same kanały, ci sami producenci, ale dwie sfery działania. Idea pluralizmu przyświecająca regulacjom, których celem jest zapewnianie różnorodności opinii, dotyczy informacji, czyli tego paliwa, które napędza życie polityczne i umożliwia obywatelom uczestnictwo w nim. Mniej się obrońcy pluralizmu w mediach kłopoczą tym, że siedem wytwórni filmowych zmonopolizowało rynek. Problem w tym, że dziś się te sfery przenikają - ocenia i zwraca uwagę, że to tylko komplikuje kwestię zapewnienia równowagi opinii. W ocenie profesora częściej niż pluralizmu mediów broni się kapitału rodzimego.  

- Generalnie rozmawiamy o planowanych regulacjach dotyczących koncentracji na rynkach medialnych. Warto podkreślić, że obecnie w Polsce takich sektorowych regulacji nie posiadamy. Funkcjonują pojedyncze przepisy w ustawie o KRRiT, które ograniczają prawo nadawania koncesji nadawcom telewizyjnym, ale w przypadku koncentracji na rynkach prasowych, radiowych, internetowych żadnych regulacji nie posiadamy - mówił Mateusz Mroczek.

Czym jest koncentracja wertykalna mediów? Jak koncentrację mediów liczą Niemcy? Jak wyglądają regulacje rynku mediów we Francji? Jak się różni polski rynek mediów lokalnych i ogólnokrajowych? Jakie są największe bolączki rynku mediów lokalnych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście:  prof. Maciej Mrozowski (medioznawca, Uniwersytet SWPS),  dr Tomasz Gackowski (Laboratorium Badań Medioznawczych UW), Mateusz Mroczek (Klub Jagielloński)  

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 17.27

gs/mc

Czytaj także

Trzecia rocznica aneksji Krymu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 19:20
Formalnie Rosja włada Krymem od 18 marca 2014 r., kiedy to w Moskwie proklamowano aneksję półwyspu, tuż po referendum, w którym 97 procent głosujących miało opowiedzieć się za przyłączeniem Krymu do Rosji. Ani Ukraina, ani kraje zachodnie nie uznały tych wyników i żadają od Rosji wycofania się z Krymu, na co Moskwa pozostaje głucha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zmieni na lepsze polską dyplomację?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 18:23
Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że w służbie dyplomatycznej nie może być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa Polski Ludowej. Dotyczyć ma to także członków rodziny dyplomaty np. żony ambasadora czy konsula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja zawodowa. Jak się zmieni od września 2017 roku?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:50
O zmianach w edukacji zawodowej rozmawialiśmy z Jadwigą Paradą, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN i jej zastępcą Piotrem Bartosiakiem. W "Debacie Jedynki" odpowiadali oni na pytania zadane przez słuchaczy Jedynki.  
rozwiń zwiń