X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Polsce grożą zamachy terrorystyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 18:33
Czy będziemy na uboczu "teatru terroru", czy też w niedługim czasie zostaniemy wpleceni w łańcuch terroru? O tym dyskutowali goście Witolda Gadowskiego.
Audio
  • Dr Monika Bartoszewicz, Grzegorz Cieślak i Witold Repetowicz o terroryzmie (Debata Jedynki)
Dr Monika Bartoszewicz, Grzegorz Cieślak i Witold Repetowicz
Dr Monika Bartoszewicz, Grzegorz Cieślak i Witold RepetowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Daleko nam do statystycznej liczby zamachów choćby z lat 70., ale zmieniło się bardzo wiele - stwierdził Grzegorz Cieślak. -  Europa - jak cały świat - stała się trochę mniejsza, a granice mniej szczelne. Małe są szanse, żeby nawet przy wysiłkach politycznych granice się uszczelniły. Dlatego Polsce grozi tyle samo zamachów, co choćby naszym sąsiadom - Niemcom, Francuzom, z cała proporcją powodów, dla których są atakowani. W zamachach zmieniło się jeszcze jedno. Dziś niektórym organizacjom bardziej zależy na liczbie ofiar i na rozgłosie, który uzyskają dzięki mediom, co mogą osiągnąć zamachami niekoniecznie przeprowadzanymi w stolicach krajów - wyjaśniał  Grzegorz Cieślak.

Grzegorz Cieślak Nie ma trudności ze zdefiniowaniem terroryzmu. Jest problem z tym, że my teraz próbujemy go redefiniować tak, żeby pasował do naszego wyobrażenia jak z terroryzmem walczyć

Dr Monika Bartoszewicz zwróciła uwagę na to, że w naszym wyobrażeniu aktów terrorystycznych jesteśmy przyzwyczajeni, że one przyjmują pewną specyficzną formę np. samochody pułapki, porywane samoloty. -  A terroryzm się zmienia, świetnie się dostosowuje do kontekstu, do zmieniających się warunków. Widzimy teraz, że akt terrorystyczny mniej zależy od tego, w jaki sposób został przeprowadzony, a bardziej od spektakularności. Nasze myślenie o terrorystach jako zawodowcach zmienia się w stronę amatorskiego ruchu, który wykorzystuje narzędzia będące do dyspozycji - oceniała ekspertka.

Z przedmówczynią nie zgodził się Witold Repetowicz. - Obecne modus operandi zamachowców to nie amatorszczyzna. To jest wykorzystywanie prostych metod w sposób bardzo przemyślany, w ramach bardzo przemyślanej strategii. Istotą aktu terrorystycznego jest nie to w jaki sposób, jaka jest metoda, tylko kto jest celem (czyli ludność cywilna) i motyw, czyli wpłynięcie na władze dla osiągnięcia celu politycznego - stwierdził Repetowicz.

Co o naszym bezpieczeństwie mówi doroczny raport Europolu, jakie mechanizmy czynią terrorystów, czy przyjmując uchodźców zwiększamy ryzyko zamachów. O tym także dyskutowali goście audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Grzegorz Cieślak (Collegium Civitas Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi), dr Monika Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Witold Repetowicz (Defens 24)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźba zamachu w niemieckim Essen. Zatrzymano 2 osoby

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 22:31
W związku z groźbą zamachu terrorystycznego na centrum handlowe w Essen, w zachodnich Niemczech, policja zatrzymała w sobotę dwie osoby w pobliskim Oberhausen. Według telewizji WDR przygotowania do zamachu miały podłoże islamistyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Londynie. "Wybór miejsca nie był przypadkowy"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 20:25
- To niestety kolejny udany zamach, gdyż są ofiary, sprawca spowodował destabilizację życia w Londynie i wzbudził zainteresowanie światowych mediów - powiedział na antenie Jedynki prof. Ryszard Machnikowski, ekspert od terroryzmu z Uniwersytetu Łódzkiego. Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dodała, że takie incydenty będą się zdarzać w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy terrorystyczne w Europie na przestrzeni ostatnich 13 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:54
Nasilenie zamachów terrorystycznych nastąpiło w Europie na początku XXI wieku. Ich liczba nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
rozwiń zwiń