Forum Cyberbezpieczeństwa. Czy Polska jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:25
Spośród 7 mld ludzi żyjących na Ziemi 2 mld korzysta z internetu. W Polsce z sieci korzysta 24 mln. O tym, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo i jak bronić się przed cyberprzestępczością, dyskutowali goście "Debaty Jedynki". 
Audio
  • Forum Cyberbezpieczeństwa. Jak bronić się przed cyberprzestępczością? (Debata Jedynki)
Od lewej: Krzysztof Silicki, Piotr Januszewicz, Mirosław Maj, tyłem siedzi prowadzący Debatę Jedynki Marek Mądrzejewski
Od lewej: Krzysztof Silicki, Piotr Januszewicz, Mirosław Maj, tyłem siedzi prowadzący "Debatę Jedynki Marek MądrzejewskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Bez tytułu.jpg
W Warszawie o Cyberbezpieczeństwie. "Musimy grać do jednej bramki"

Co obecnie jest największym zagrożeniem? - Są dwa najważniejsze rodzaje zagrożeń. Jednym jest "uwikłanie w technologie". Prostym na to przykładem jest bankowość elektroniczna. Drugim ważnym aspektem jest tzw. bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, czyli tych najbardziej istotnych elementów funkcjonowania państwa, których naruszenie mogłoby sprowadzić zagrożenie w skali krajowej - mówił Mirosław Maj. Jak przyznał prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, są systematyczne próby naruszenia tego bezpieczeństwa. 

- Państwo polskie tworzy strategie na poziomie krajowym, strategie rozwiązywania tych problemów, sytuacji zagrożeń. W ramach tych działań trzeba ustalić, jakie są nasze priorytety - co chronimy - podkreśla Krzysztof Silick. Jak dodaje, obecnie przeważa podejście, że wszystko, co jest zależne od teleinformatyki - niezależnie, czy jest odizolowane od sieci publicznej, czy nie - jest cyberprzestrzenią. - Zagrożenia przenoszą się w sposób coraz bardziej inteligentny, poniżej świadomości nawet osób administrujących bezpieczeństwem - przyznaje wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. 

Jak ocenił Piotr Januszewicz, najważniejsze jest przyjęcie dokumentu strategicznego, który będzie określał kierunki działania państwa polskiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. - Ale następnym elementem, który musimy tworzyć, jest ustawa, która będzie regulowała zasady zapewnienia bezpieczeństwa. Aktualnie pracujemy nad nią - przyznał dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa ministerstwa cyfryzacji. Jak podkreślił, zwykle ważne jest także wypracowanie koordynacji działań w przypadku ataku, bo jest to kluczem do szybkiej reakcji na tego typu zagrożenie.

Jak jest zapewniane cyberbezpieczeństwo obywateli? Czy wojna w cyberprzestrzeni jest zawsze ściśle powiązana z wojną w świecie rzeczywistym? Czy w Polsce cyberbezpieczeństwo jest zapewnione na podobnym poziomie na wszystkich obszarach? Czym jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa? Dlaczego rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w sieci stosowanych w innych krajach nie można zaimplementować w Polsce? Co dokładnie ma zapewnić system Narodowe Centrum CyberBezpieczeństwa? 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się w czwartek (6.04) II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL, które zostało objęte patronatem Polskiego Radia. Wzięło w nim 40 prelegentów oraz ponad 500 uczestników, ekspertów, naukowców i polityków. Jednym z jego głównych tematów było podniesienie bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni oraz dyskusje wokół projektu Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017-2022.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Mirosław Maj (prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Piotr Januszewicz (dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa ministerstwa cyfryzacji), Krzysztof Silicki (doradca dyrektora NASK, dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK, wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji - ENISA) 

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 17.24

gs/jp

Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. "Za bardzo się sprzedajemy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:00
We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak podkreśla dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wielu zagrożeń możemy uniknąć, chroniąc informacje o sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Warszawie o Cyberbezpieczeństwie. "Musimy grać do jednej bramki"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 17:28
40 prelegentów, ponad 500 uczestników, eksperci, naukowcy i politycy w wzięli udział w II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL. Jednym z jego głównych tematów było podniesienie bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni oraz dyskusje wokół projektu Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017-2022.
rozwiń zwiń