Jak blisko jest do pojednania i jedności wśród chrześcijan?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 18:44
Od 50 lat, od Soboru Watykańskiego II, Kościół katolicki prowadzi dialog ekumeniczny z protestantami. W ten dialog mocno zaangażował się papież Franciszek. O procesie pojednania i jedności wśród chrześcijan dyskutowali goście Wojciecha Dąbrowskiego. 
Audio
  • O. Grzegorz Giemza i ks. Krzysztof Ołdakowski o pojednaniu chrześcijan (Debata Jedynki)
Liturgia Wielkiego Piątku. Zdjęcie ilustracyjne
Liturgia Wielkiego Piątku. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Dla luteran Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wynika to z tego, że w teologii ewangelickiej krzyż jest centralnym punktem - stwierdził duchowny kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. - Wyciągniętą do nas przez papieża Franciszka ręka to jest bardzo dobry i miły gest - ocenił o. Grzegorz Giemza. - Szukanie dróg jedności ma już w kręgach protestanckich ponad 100 lat. W 1910 roku, po raz pierwszy odbyła się konferencja misyjna w Edynburgu i tam narodził się ruch ekumeniczny, czego efektem było powstanie w 1948 roku Światowej Rady Kościołów, która za cel stawia sobie pojednanie i jedność chrześcijan - tłumaczył duchowny.

Ksiądz Krzysztof Ołdakowski stwierdził, że "dla katolików, ważnym elementem Wielkiego Piątku jest liturgia Męki Pańskiej, odprawiana wieczorem. Znaczącym jest początkowy gest z tej liturgii, gdy kapłan pada twarzą przed krzyżem. Jest to gest "wyjątkowej adoracji". Oceniając dialog ekumeniczny ks. Ołdakowski stwierdził, że "na drodze pojednania chrześcijan jesteśmy już bardzo zaawansowani". - Patrząc z perspektywy ostatnich lat, to dokonał się ogromny postęp w myśleniu o sobie nawzajem. Współpracujemy na bardzo wielu polach, chociażby charytatywnym, bo bieda, czy kryzysowe sytuacje nie mają charakteru wyznaniowego, dotykają wszystkich. Dziś jesteśmy bardziej świadomi, że stanowimy jedno - podsumował Ołdakowski.

Duchowni mówili też o różnicach i podobieństwach między oboma kościołami i zastanawiali się, czy da się zasypać różnice doktrynalne między katolikami a protestantami. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Grzegorz Giemza (duchowny kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ze studia PR Katowice), ks. Krzysztof Ołdakowski (Redakcja Programów Katolickich PR)

Data emisji: 14.04.2017

Godzina emisji: 17.28

ab/kul