Wybory we Francji. "Społeczeństwo francuskie wrze"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:27
Już w najbliższą niedzielę we Francji odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Kandydatów jest 11. Do II tury przejdzie dwóch, a głosowanie będzie miało miejsce 7 maja. Kto do niej przejdzie? Z jaką wizją Francji? Z jaką wizją Europy? 
Audio
  • Kto przejdzie do II tury wyborów we Francji (Debata Jedynki)
Marcin Darmas , Michel Viatteau , prowadzący Debatę Jedynki Marek Mądrzejewski oraz Karolina Rożej
Marcin Darmas , Michel Viatteau , prowadzący "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski oraz Karolina RożejFoto: Wojciech Kusiński/PR

Michel Viatteau stwierdził, że "część Francuzów chciałaby gwałtownych zmian". - Krajowi naszemu od dłuższego czasu idzie dość kiepsko, są małe zarobki i duże bezrobocie. Wyraźnie pozostajemy w tyle za Niemcami, z którymi szliśmy łeb w łeb, co nas, jako dumny naród, denerwuje. Najbardziej radykalna jest Marine Le Pen. Chce wyjść z Europy, co według mnie jest zbyt radykalną propozycją, ale i podobne propozycje ma Francois Fillon - tłumaczył Viatteau. Odnosząc się do kryzysu imigracyjnego, dodał: - Mimo że Francja ma długie i dobre doświadczenia z imigracją, to w czasie kampanii strach jest używanym wyraźnie argumentem.

Marcin Darmas zgodził się ,że "dziś społeczeństwo francuskie wrze i Francja, jako kraj rewolucyjny, żąda rozpoczęcia wszystkiego od nowa, od zera". - Interesujący jest niedawny sondaż dotyczący priorytetów dla francuskiego elektoratu. Najważniejsze - o dziwo, nie są sprawy związane z terroryzmem. Dla 35 procent ankietowanych ważny jest poziom siły nabywczej (czy ich stan majątkowy wrośnie, czy nie). 33 procent Francuzów wskazywało, że jednym z ważniejszych tematów jest zatrudnienie, czyli stabilizacja na rynku pracy. I dopiero na 3. miejscu są sprawy związane z bezpieczeństwem i terroryzmem - przytaczał dane Marcin Darmas.

Goście Marka Mądrzejewskiego mówili także o stosunku kandydatów do Władimira Putina, o obietnicach składanych wyborcom, oraz scharakteryzowali najważniejszych polityków ubiegających się o fotel prezydenta Francji. Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Michel Viatteau (dyrektor biura AFP), Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

We Francji pierwsza debata telewizyjna kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 06:49
Dzisiaj we Francji ma się odbyć pierwsza debata telewizyjna najbardziej liczących się kandydatów z jedenastki pretendentów na fotel prezydenta (21.00). Pierwsza tura wyborów przewidziana jest na 23 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: zarzuty dla żony Fillona w sprawie fikcyjnego zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 09:46
Żonie kandydata na prezydenta Francji Francois Fillona, Penelope Fillon, postawiono zarzuty w związku ze skandalem wokół fikcyjnego zatrudniania jej przez męża; oskarża się ją m.in. o współudział w sprzeniewierzeniu środków publicznych.
rozwiń zwiń