W jakiej kondycji jest dziś polska armia?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 18:52
Czy powszechnie głoszona przez opozycję wizja zapaści polskiej armii ma realne uzasadnienie? Czy domaganie się przez opozycję dymisji Antoniego Macierewicza ma służyć polskiej obronności, czy raczej przeciwnikom Prawa i Sprawiedliwości? O tym dyskutowali goście Marka Mądrzejewskiego.
Audio
  • Dr hab Romuald Szeremietiew, gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Stanisław Koziej o sytuacji wokół szefa MON (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: De Visu/Shutterstock

- Polityka personalna ministra Macierewicza nie jest przemyślana do końca - oceniał gen. Waldemar Skrzypczak. - Nie ma strategii personalnej w armii. To co się dzieje, ma raczej charakter lustracji. Minister pozbywa się ludzi najlepiej doświadczonych, wyszkolonych, przygotowanych, zdolnych do dowodzenia na poziomie strategicznym i strategiczno-operacyjnym. Pozbycie się tego potencjału spowoduje, że armia nie będzie miała zdolności do realizacji zadań w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa - stwierdził gen. Skrzypczak.  

Zdaniem dra Szeremietiewa, minister Macierewicz doszedł do wniosku, że nie powinni się w wojsku znajdować oficerowie, którzy szli do szkoły oficerskiej w czasie stanu wojennego, bo tacy ludzie nie zasługują na zaufanie. - Ale trzeba wziąć pod uwagę kwestię lojalności kadry oficerskiej względem państwa i jego interesów - apelował Szeremietiew i odwołał się do korpusu oficerskiego w II RP. - Wtedy korpus tworzony był z ludzi z różnych formacji, a oni się w wojnie 1920 roku sprawdzili. Dziś, po ponad 20 latach wolnego państwa polskiego, można przecież ocenić, czy ktoś jest lojalnym patriotą, czy też nie - mówił dr Szeremietiew.

U gen. Stanisława Kozieja najwięcej zastrzeżeń wzbudza sposób sprawowania cywilnego zwierzchnictwa nad armią przez min. Macierewicza. - Ale i prezydent nie wywiązuje się poprawnie ze swojej roli - oceniał gen. Koziej, który skrytykował sytuację, gdy polityczne zwierzchnictwo nad armią zaczyna być przekładane na zwierzchnictwo urzędnicze (casus Misiewicza). - Po drugie złe jest upartyjnianie sposobu funkcjonowania wojska. Po trzecie, ogromne tempo wyrzucania ludzi, które spowodowało, że w ciągu jednego roku została dokonana kadrowa zmiana, która powinna być dokonana przez 3 lata, bo w wojsku, na tych najwyższych stanowiskach, kadencyjność jest mniej więcej trzyletnia - opiniował gen. Koziej.

Goście audycji rozmawiali także o wiarygodności dr Wacława Berczyńskiego, oraz o sytuacji wokół badanej właśnie przez prokuraturę umowy między SKW a FSB. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr hab Romuald Szeremietiew , gen. Waldemar Skrzypczak, gen. Stanisław Koziej (Fundacja im K. Pułaskiego)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 17.26

ab/mc

Czytaj także

Kontrowersje wokół Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 19:20
- Wszystkie organizacje proobronne traktujemy jako naturalne zaplecze dla rodzących się wojsk obrony terytorialnej. Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi organizacjami. Wiemy, że wielu jej członków chce wstąpić w nasze szeregi - mówił w Debacie Jedynki dr Grzegorz Kwaśnik, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Roman Polko o sytuacji w polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 12:03
– Za trzy miesiące musi być wstępna gotowość dowództwa Wielonarodowej Dywizji NATO w Elblągu – powiedział prezydent w środę, po odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. Andrzej Duda mówił, że przedstawił Antoniemu Macierewiczowi swoje oczekiwania, a minister zapewnił, że terminy organizacji dowództwa zostaną dotrzymane. Dodał też, że trwają rozmowy z naszymi sojusznikami w tej sprawie. O sytuacji w polskiej armii mówił generał Roman Polko, były szef GROM i BBN.
rozwiń zwiń