X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy program "500+" rzeczywiście zwiększył liczbę urodzeń?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 18:55
Roczny koszt programu "Rodzina 500+" to ponad 20 mld zł. Czy ta inicjatywa faktycznie pozytywnie wpłynęła na demografię? Na te pytania odpowiadają działacze społeczni młodego pokolenia.
Audio
  • Działacze młodego pokolenia o skutkach programu "Rodzina 500+" (Debata Jedynki)
Od lewej: Łukasz Wawak, Piotr Mazur i Maciej Łapski
Od lewej: Łukasz Wawak, Piotr Mazur i Maciej ŁapskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Maciej Łapski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zauważa, że w ciągu roku zanotowano 14-procentowy wzrost urodzeń (było ich o 13 tysięcy więcej). - Ale poczekajmy z ocenami, bo to na razie efekt krótkoterminowy. W dłuższej perspektywie jestem sceptyczny co do demograficznego skutku programu - zaznaczył, stwierdzając, że program powinno się traktować jako rozwiązanie socjalne. - Z pewnością jest to ułatwienie dla młodych rodzin, natomiast żeby polityka prorodzinna była skuteczna, musi stanowić spójny, rozbudowany system obejmujący żłobki, przedszkola, programy mieszkaniowe - mówi.

Łukasz Wawak z Business Centre Club zauważa natomiast, że przyczyny, dla których na razie nie można mówić o demograficznych skutkach programu "Rodzina 500+" są prozaiczne. - Ciąża trwa 9 miesięcy, a program 12, nie tak łatwo jest postarać się o dziecko, trudno o nie od razu, więc nie uważałbym, że ten niewielki wzrost dzietności jest efektem "500+". Przyczyn upatrywałbym w tym, że w okres zakładania rodzin wchodzi pokolenie wyżu lat 80.

Z kolei Piotr Mazur z Niezależnego Zrzeszenia Studentów ocenia, że program jest pierwszym krokiem do stworzenia dobrej polityki prorodzinnej. Mówi też o programie "Maluch na uczelni" zapoczątkowanym przez NZS.

Czy środki z 500+ powinny dostawać osoby zamożne? A może dofinansowanie powinno obejmować wszystkie dzieci bez względu na poziom zarobków rodziców? O tym dyskutują uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Maciej Łapski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Łukasz Wawak (Business Centre Club) i Piotr Mazur (Niezależne Zrzeszenie Studentów)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 17.24

mg/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe świadczenie dla rodzin. Kto dostanie 1000 zł "kosiniakowego"?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 09:02
Dotychczas rodzice zatrudnieni na umowach o dzieło, bezrobotni czy studiujący nie mieli prawa do zasiłków na dzieci. Od 2016 roku to się zmieni - przypomniał w "Sygnałach dnia" były minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy program "Rodzina 500 plus" pomoże zwalczać ubóstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 16:42
Zdaniem prof. Ryszarda Szarfenberga z Instytutu Polityki Społecznej UW "Rodzina 500 plus" może być szansą na otrzymanie świadczeń dla rodzin wielodzietnych, które nie mogły uzyskać wsparcia z pomocy społecznej.
rozwiń zwiń