Czy program "500+" rzeczywiście zwiększył liczbę urodzeń?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 18:55
Roczny koszt programu "Rodzina 500+" to ponad 20 mld zł. Czy ta inicjatywa faktycznie pozytywnie wpłynęła na demografię? Na te pytania odpowiadają działacze społeczni młodego pokolenia.
Audio
  • Działacze młodego pokolenia o skutkach programu "Rodzina 500+" (Debata Jedynki)
Od lewej: Łukasz Wawak, Piotr Mazur i Maciej Łapski
Od lewej: Łukasz Wawak, Piotr Mazur i Maciej ŁapskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Maciej Łapski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zauważa, że w ciągu roku zanotowano 14-procentowy wzrost urodzeń (było ich o 13 tysięcy więcej). - Ale poczekajmy z ocenami, bo to na razie efekt krótkoterminowy. W dłuższej perspektywie jestem sceptyczny co do demograficznego skutku programu - zaznaczył, stwierdzając, że program powinno się traktować jako rozwiązanie socjalne. - Z pewnością jest to ułatwienie dla młodych rodzin, natomiast żeby polityka prorodzinna była skuteczna, musi stanowić spójny, rozbudowany system obejmujący żłobki, przedszkola, programy mieszkaniowe - mówi.

Łukasz Wawak z Business Centre Club zauważa natomiast, że przyczyny, dla których na razie nie można mówić o demograficznych skutkach programu "Rodzina 500+" są prozaiczne. - Ciąża trwa 9 miesięcy, a program 12, nie tak łatwo jest postarać się o dziecko, trudno o nie od razu, więc nie uważałbym, że ten niewielki wzrost dzietności jest efektem "500+". Przyczyn upatrywałbym w tym, że w okres zakładania rodzin wchodzi pokolenie wyżu lat 80.

Z kolei Piotr Mazur z Niezależnego Zrzeszenia Studentów ocenia, że program jest pierwszym krokiem do stworzenia dobrej polityki prorodzinnej. Mówi też o programie "Maluch na uczelni" zapoczątkowanym przez NZS.

Czy środki z 500+ powinny dostawać osoby zamożne? A może dofinansowanie powinno obejmować wszystkie dzieci bez względu na poziom zarobków rodziców? O tym dyskutują uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Maciej Łapski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Łukasz Wawak (Business Centre Club) i Piotr Mazur (Niezależne Zrzeszenie Studentów)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 17.24

mg/jsz

Czytaj także

Nowe świadczenie dla rodzin. Kto dostanie 1000 zł "kosiniakowego"?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 09:02
Dotychczas rodzice zatrudnieni na umowach o dzieło, bezrobotni czy studiujący nie mieli prawa do zasiłków na dzieci. Od 2016 roku to się zmieni - przypomniał w "Sygnałach dnia" były minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy program "Rodzina 500 plus" pomoże zwalczać ubóstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 16:42
Zdaniem prof. Ryszarda Szarfenberga z Instytutu Polityki Społecznej UW "Rodzina 500 plus" może być szansą na otrzymanie świadczeń dla rodzin wielodzietnych, które nie mogły uzyskać wsparcia z pomocy społecznej.
rozwiń zwiń