Dlaczego polski kontrwywiad współpracował z FSB?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:30
Przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze to pokłosie śledztwa dotyczącego umowy o współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. W "Debacie Jedynki" eksperci dyskutowali o kulisach tej sprawy.
Audio
  • Dlaczego polski kontrwywiad współpracował z FSB? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Rafał Brzeski, płk Piotr Wroński, dr Krzysztof Liedel i Michał Rachoń
Od lewej: dr Rafał Brzeski, płk Piotr Wroński, dr Krzysztof Liedel i Michał RachońFoto: Wojciech Kusiński/PR

W grudniu 2016 r. zarzuty usłyszeli gen. Janusz Nosek i gen. Piotr Pytel kierujący SKW w latach 2008-2015. Zarzucono im przekroczenie uprawnień przez podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody premiera. W tamtym czasie był nim Donald Tusk.

- Nie chciałbym stawiać zarzutów, natomiast to, co słyszy się w przestrzeni publicznej, zupełnie do mnie nie przemawia. Porozumienie dwóch służb to absolutna przesada. Oczywiście, służby porozumiewają się, nawet amerykańska z rosyjską w czasach "zimnej wojny". Ale to są incydenty dotyczące danego terenu lub konkretnej operacji, a nie porozumienie ramowe dwóch służb. Takie porozumienia zawierane są pomiędzy państwami jednego bloku - przekonywał dr Rafał Brzeski, ekspert ds. służb specjalnych.

Dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas stwierdził natomiast, że z jego perspektywy cała dyskusja dotyczy zagadnień formalnych. - Chodzi o dwa elementy: czy była zgoda prezesa Rady Ministrów i czy zasięgnięto opinii ministra obrony narodowej. To tyle, jeśli chodzi o kontrowersyjność tej sprawy. Ani sfera formalna, ani polityczna nie wykluczają takiej współpracy - zaznaczał.

Płk Piotr Wroński zauważył natomiast, że nie został ujawniony tekst porozumienia, więc wszelkie dyskusje toczone są "trochę na podstawie plotek": - Ale cały czas się zastanawiam, po co to porozumienie zawarto, czemu ono właściwie miało służyć. Istnieją przecież stosunki NATO-Rosja, trochę dziwacznie jest, gdy jeden z krajów NATO zawiera porozumienie ze stroną przeciwną. Służba, która miała łapać szpiegów, zawiera porozumienie o tajnej łączności ze służbą, która tych szpiegów podsyłała - mówił były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL.

Czy to możliwe, że były premier Donald Tusk nie wiedział o tym porozumieniu? Na czym polegała współpraca polskich i rosyjskich służb? Jaką rolę w sprawie odgrywał Władimir Putin? Na te pytania odpowiadają uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: płk Piotr Wroński (były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL, autor książek o służbach specjalnych), dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas) i dr Rafał Brzeski (ekspert ds. służb specjalnych, autor książki "Wojna informacyjna")

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 17.28

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca SKW i FSB. "Nie powinniśmy dopatrywać się nadzwyczajnych kwestii"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:30
Umowę o współpracy pomiędzy SKW i FSB zawarto w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej. Dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. W związku ze współpracą Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskim FSB jako świadek został wezwany przez prokuraturę były premier Donald Tusk. Mówił o tym w programie Gorący Temat ekspert ds. bezpieczeństwa dr Krzysztof Liedel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk w prokuraturze. "Realne problemy odsuwa się na drugi plan"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 18:00
Były premier Donald Tusk w charakterze świadka składa zeznania w warszawskiej prokuraturze ws. współpracy między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Wcześniej, przy okazji przybycia szefa Rady Europejskiej do stolicy, odbyły się manifestacje zwolenników i przeciwników Tuska. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Adama Ostolskiego z Krytyki Politycznej i Jakuba Jałowiczora z Gościa Niedzielnego.
rozwiń zwiń