X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego polski kontrwywiad współpracował z FSB?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:30
Przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze to pokłosie śledztwa dotyczącego umowy o współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. W "Debacie Jedynki" eksperci dyskutowali o kulisach tej sprawy.
Audio
  • Dlaczego polski kontrwywiad współpracował z FSB? (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Rafał Brzeski, płk Piotr Wroński, dr Krzysztof Liedel i Michał Rachoń
Od lewej: dr Rafał Brzeski, płk Piotr Wroński, dr Krzysztof Liedel i Michał RachońFoto: Wojciech Kusiński/PR

W grudniu 2016 r. zarzuty usłyszeli gen. Janusz Nosek i gen. Piotr Pytel kierujący SKW w latach 2008-2015. Zarzucono im przekroczenie uprawnień przez podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody premiera. W tamtym czasie był nim Donald Tusk.

- Nie chciałbym stawiać zarzutów, natomiast to, co słyszy się w przestrzeni publicznej, zupełnie do mnie nie przemawia. Porozumienie dwóch służb to absolutna przesada. Oczywiście, służby porozumiewają się, nawet amerykańska z rosyjską w czasach "zimnej wojny". Ale to są incydenty dotyczące danego terenu lub konkretnej operacji, a nie porozumienie ramowe dwóch służb. Takie porozumienia zawierane są pomiędzy państwami jednego bloku - przekonywał dr Rafał Brzeski, ekspert ds. służb specjalnych.

Dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas stwierdził natomiast, że z jego perspektywy cała dyskusja dotyczy zagadnień formalnych. - Chodzi o dwa elementy: czy była zgoda prezesa Rady Ministrów i czy zasięgnięto opinii ministra obrony narodowej. To tyle, jeśli chodzi o kontrowersyjność tej sprawy. Ani sfera formalna, ani polityczna nie wykluczają takiej współpracy - zaznaczał.

Płk Piotr Wroński zauważył natomiast, że nie został ujawniony tekst porozumienia, więc wszelkie dyskusje toczone są "trochę na podstawie plotek": - Ale cały czas się zastanawiam, po co to porozumienie zawarto, czemu ono właściwie miało służyć. Istnieją przecież stosunki NATO-Rosja, trochę dziwacznie jest, gdy jeden z krajów NATO zawiera porozumienie ze stroną przeciwną. Służba, która miała łapać szpiegów, zawiera porozumienie o tajnej łączności ze służbą, która tych szpiegów podsyłała - mówił były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL.

Czy to możliwe, że były premier Donald Tusk nie wiedział o tym porozumieniu? Na czym polegała współpraca polskich i rosyjskich służb? Jaką rolę w sprawie odgrywał Władimir Putin? Na te pytania odpowiadają uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: płk Piotr Wroński (były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL, autor książek o służbach specjalnych), dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas) i dr Rafał Brzeski (ekspert ds. służb specjalnych, autor książki "Wojna informacyjna")

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 17.28

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca SKW i FSB. "Nie powinniśmy dopatrywać się nadzwyczajnych kwestii"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:30
Umowę o współpracy pomiędzy SKW i FSB zawarto w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej. Dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. W związku ze współpracą Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskim FSB jako świadek został wezwany przez prokuraturę były premier Donald Tusk. Mówił o tym w programie Gorący Temat ekspert ds. bezpieczeństwa dr Krzysztof Liedel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk w prokuraturze. "Realne problemy odsuwa się na drugi plan"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 18:00
Były premier Donald Tusk w charakterze świadka składa zeznania w warszawskiej prokuraturze ws. współpracy między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Wcześniej, przy okazji przybycia szefa Rady Europejskiej do stolicy, odbyły się manifestacje zwolenników i przeciwników Tuska. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Adama Ostolskiego z Krytyki Politycznej i Jakuba Jałowiczora z Gościa Niedzielnego.
rozwiń zwiń