X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy czeka nas wielki powrót repatriantów ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 19:00
Od wczoraj - jak przekonuje rząd - drzwi do Polski są otwarte dla Polonii ze Wschodu. Właśnie zaczęła obowiązywać nowa ustawa o repatriacji, do kraju mogą przyjechać dzieci, wnuki, prawnuki i praprawnuki zsyłanych na Syberię Polaków.
Audio
  • Czy czeka nas wielki powrót repatriantów ze Wschodu? (Debata Jedynki)
Stepnica (woj. zachodniopomorskie), 8 sierpnia 2016 r., rodzina z Kazachstanu - Irina i Witalij Waśkowscy z dziećmi
Stepnica (woj. zachodniopomorskie), 8 sierpnia 2016 r., rodzina z Kazachstanu - Irina i Witalij Waśkowscy z dziećmi Foto: PAP/Marcin Bielecki

Status repatriantów zyskują także ich małżonkowie-obcokrajowcy. Na powracających do ojczyzny będzie czekało wsparcie - lekcje języka polskiego, doradztwo w znalezieniu pracy, finansowanie wynajmu lub zakupu mieszkania. Rząd wylicza, że pomoc 10 tysiącom repatriantów w ciągu 10 najbliższych lat ma kosztować 470 mln zł.

- Myślę, że przyjęcie tej ustawy to milowy krok - mówi Krzysztof Łachmański, wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Przez ostatnie 28 lat do Polski powróciło 5 tysięcy Polaków ze Wschodu. Dr Robert Wyszyński podkreśla, że to bardzo mało. - Można to porównać z Kazachstanem, który ściągnął 970 tysięcy i z Niemcami, które ściągnęły 2,3 mln z terenów Rosji sowieckiej. Większość Polaków z Kazachstanu trafia do Rosji. Jest bardzo duża kolonia Polaków w Obwodzie Kaliningradzkim, którzy starają się dostać do Polski od kilkunastu lat. Inni jadą do Niemiec w ramach programu łączenia rodzin, bo Polaków osiedlano głównie z Niemcami, były to wsie polsko-niemieckie. Co jest kuriozalne, Polacy jadą nawet na Białoruś, która prowadzi akcję repatriacyjną. Szczerze mówiąc do Polski wracają w najmniejszym stopniu - wyjaśnia badacz.

Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej, przekonuje, że dla poprzednej ekipy repatrianci nie byli priorytetem i brakowało woli politycznej w tej sprawie. - Było bardzo wielu polityków, którzy lubili jeździć na Wschód i opowiadać naszym rodakom na Kresach albo w miejscach zsyłek, jak bardzo im pomoże - i na tym wszystko się kończyło. Były łzy, uściski, kwiaty, a potem ci politycy wyjeżdżali i o tym zapominali - wspomina.

Czy potomkowie Polaków zesłanych na Wschód rzeczywiście zechcą przyjechać do ojczyzny swoich dziadków? Jak działa Dom Polonii w Pułtusku, gdzie już trafili Polacy z zagranicy? O tym mówią w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Krzysztof Łachmański (wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska), dr Robert Wyszyński (socjolog, przedstawiciel Związku Repatriantów RP), Michał Dworczyk (wiceminister obrony narodowej, do niedawna szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą)

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: mamy nadzieję, że do Polski wróci około 10 tys. repatriantów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:37
- W nowej ustawie zmieniliśmy i poszerzyliśmy definicję repatrianta o współmałżonków osób polskiego pochodzenia. Nie chcemy rozbijać rodzin - mówi w "Sygnałach dnia" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Irkucka. Młodzi wyjeżdżają, starsi im pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:59
Według spisu powszechnego z 2010 roku w obwodzie irkuckim jest 1364 Polaków, ale te statystyki nie uwzględniają osób, które deklarują, że są Rosjanami, ale mają rodzinne związki z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierszyna - najbardziej polska z syberyjskich wsi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Do tej małej miejscowości położonej 130 km od Irkucka Polacy przybyli w 1910 roku z Zagłębia Dąbrowskiego nie jako zesłańcy, ale jako osadnicy. Dziś mieszka tam ok. pół tysiąca osób, prawie wszyscy mają polskie korzenie.
rozwiń zwiń