X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy referendum konstytucyjne jest potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:44
Prezydent Andrzej Duda 3 maja stwierdził, że czas na poważną debatę konstytucyjną i zapowiedział, że chciałby, aby w 2018 roku odbyło się referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej.
Audio
  • Czy referendum konstytucyjne jest potrzebne? (Debata Jedynki)
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RP
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RPFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W Jedynce na ten temat rozmawiali publicyści, odpowiadając m.in. na pytanie, czy propozycja prezydenta wynika z długofalowego planu przekształcania ustroju Polski, czy jedynie z bieżącej sytuacji politycznej.

- Perspektywa jest i taka, i taka. Jest tu oczywiście pewien plan doraźny, który prezydent Duda poczynił w interesie politycznym PiS oraz własnym. Chodzi o dobre wejście w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, a także o to, by podkreślić swoją podmiotowość. Istnieje również perspektywa namysłu nad ustawą zasadniczą jako taką. Sama idea zmiany konstytucji nie jest niczym horrendalnym - mówił Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci".

Mikołaj Wójcik z "Faktu" stwierdził, że propozycja Andrzeja Dudy jest spóźniona o dwa lata i przypomniał, że już w trakcie swojej kampanii obecny prezydent przekonywał, iż zaraz po objęciu urzędu powoła zespół ekspertów, którzy opracują projekt zmian. - Słabym czasem na zmianę konstytucji jest okres wyborczy, a w niego wchodzimy już za chwilę, bo jesienią przyszłego roku mamy wybory samorządowe, a za chwilę parlamentarne i rok później prezydenckie - wyliczał. - Oczywiście konstytucję należy poprawić, nie wiem, czy jest potrzeba pisania nowej, wielu punktów nie trzeba zmieniać - dodał.

Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji" przekonywał natomiast, że obecna konstytucja jest "owocem kształtowania się postkomunizmu w rozumieniu Jadwigi Staniszkis, czyli systemu w znacznej mierze zachowującego cechy dawnego ustroju". - Szereg przepisów ustawy zasadniczej jest po prostu szkodliwych, np. zupełnie niekontrolowana trzecia władza, która kontroluje inne władze, bardzo silna pozycja Trybunału Konstytucyjnego czy brak mechanizmów odpowiedzialności politycznej - stwierdził publicysta. Dodał przy tym, że "propozycja prezydenta Dudy bardziej szkodzi zmianie niż jej pomaga". Dlaczego? O tym w nagraniu.

Goście Jedynki oceniali też poziom polskiej debaty publicznej i wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Piotr Skwieciński ("wSieci"), Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja") i Mikołaj Wójcik ("Fakt")

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Halicki: trzeba odblokować Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 08:02
Kryzys konstytucyjny spowodował to, że pozycja Polski jest bardzo słaba - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezbędna jest zmiana konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 08:20
- Ponieważ na polskiej scenie politycznej toczy się wojna totalna, to nie ma możliwości zawarcia jakiekolwiek porozumienia w sprawie znaczących zmian w konstytucji - powiedział w Jedynce Mariusz Staniszewski z "Wprost". Zgodził się z nim Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń