Czy referendum konstytucyjne jest potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:44
Prezydent Andrzej Duda 3 maja stwierdził, że czas na poważną debatę konstytucyjną i zapowiedział, że chciałby, aby w 2018 roku odbyło się referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej.
Audio
  • Czy referendum konstytucyjne jest potrzebne? (Debata Jedynki)
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RP
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RPFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W Jedynce na ten temat rozmawiali publicyści, odpowiadając m.in. na pytanie, czy propozycja prezydenta wynika z długofalowego planu przekształcania ustroju Polski, czy jedynie z bieżącej sytuacji politycznej.

- Perspektywa jest i taka, i taka. Jest tu oczywiście pewien plan doraźny, który prezydent Duda poczynił w interesie politycznym PiS oraz własnym. Chodzi o dobre wejście w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, a także o to, by podkreślić swoją podmiotowość. Istnieje również perspektywa namysłu nad ustawą zasadniczą jako taką. Sama idea zmiany konstytucji nie jest niczym horrendalnym - mówił Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci".

Mikołaj Wójcik z "Faktu" stwierdził, że propozycja Andrzeja Dudy jest spóźniona o dwa lata i przypomniał, że już w trakcie swojej kampanii obecny prezydent przekonywał, iż zaraz po objęciu urzędu powoła zespół ekspertów, którzy opracują projekt zmian. - Słabym czasem na zmianę konstytucji jest okres wyborczy, a w niego wchodzimy już za chwilę, bo jesienią przyszłego roku mamy wybory samorządowe, a za chwilę parlamentarne i rok później prezydenckie - wyliczał. - Oczywiście konstytucję należy poprawić, nie wiem, czy jest potrzeba pisania nowej, wielu punktów nie trzeba zmieniać - dodał.

Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji" przekonywał natomiast, że obecna konstytucja jest "owocem kształtowania się postkomunizmu w rozumieniu Jadwigi Staniszkis, czyli systemu w znacznej mierze zachowującego cechy dawnego ustroju". - Szereg przepisów ustawy zasadniczej jest po prostu szkodliwych, np. zupełnie niekontrolowana trzecia władza, która kontroluje inne władze, bardzo silna pozycja Trybunału Konstytucyjnego czy brak mechanizmów odpowiedzialności politycznej - stwierdził publicysta. Dodał przy tym, że "propozycja prezydenta Dudy bardziej szkodzi zmianie niż jej pomaga". Dlaczego? O tym w nagraniu.

Goście Jedynki oceniali też poziom polskiej debaty publicznej i wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Piotr Skwieciński ("wSieci"), Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja") i Mikołaj Wójcik ("Fakt")

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Halicki: trzeba odblokować Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 08:02
Kryzys konstytucyjny spowodował to, że pozycja Polski jest bardzo słaba - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezbędna jest zmiana konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 08:20
- Ponieważ na polskiej scenie politycznej toczy się wojna totalna, to nie ma możliwości zawarcia jakiekolwiek porozumienia w sprawie znaczących zmian w konstytucji - powiedział w Jedynce Mariusz Staniszewski z "Wprost". Zgodził się z nim Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń