Polskość to kula u nogi czy wyjątkowość?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 18:00
Powodem do stawiania tego pytania jest rozpoczynający się 18 maja Warszawie kongres Polska Wielki Projekt. Jego cel to debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.
Audio
Marcin Psierbski, Kamil Rybikowski, Przemysław Jaśkiewicz, Jacek Gazda
Marcin Psierbski, Kamil Rybikowski, Przemysław Jaśkiewicz, Jacek Gazda Foto: Wojciech Kusiński/PR

Marek Mądrzejewski zapytał o polskość swoich gości w studiu radiowej Jedynki. Marcin Pasierbski z Fundacji Służba Niepodległej mówił, że jest to cecha, ale także poczucie, że ma świadomość, z czego być dumnym, bo zna historię swojego kraju.

Kamil Rybikowski z Fundacji Polska Jutra i Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych RP twierdził, że czuje się Polakiem, choć zaznacza, że trzeba być świadomym naszych słabości.

Przemysław Jaśkiewicz z Fundacji Niepodległości podkreśla, że polskością jest nasze dziedzictwo i historia, która jest częścią historii europejskiej i dobrze, żeby Europa Zachodnia zobaczyła, że doświadczenie np. Polski jest także doświadczeniem Francji czy Niemiec.

Jacek Gazda ze Stowarzyszeniach Chrześcijańskich Dzieł Wychowania mówi, że dla niego polskość i chrześcijaństwo zlewa się w jedno, i nie jest pewien, które przeważa.

Kongres Polska Wielki Projekt trwać będzie od 18 do 21 maja. Jego organizatorzy zaprosili prelegentów z całej Europy. Będą wśród nich m.in. politycy, przedsiębiorcy, naukowcy i ludzie świata sztuki. Mają brać udział w dyskusjach w trosce o wspólne dobro i dzielić się swoimi doświadczeniami.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: Marcin Pasierbski (Fundacja Służba Niepodległej), Kamil Rybikowski (Fundacja Polska Jutra i Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych RP), Przemysław Jaśkiewicz (Fundacja Niepodległości), Jacek Gazda (Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania)

Data emisji: 18.05.2017 

Godzina emisji: 17.17

zi/mc

Zobacz więcej na temat: patriotyzm Marek Mądrzejewski
Komentarze1
aby dodać komentarz
fdfrychwald2017-05-19 05:35 Zgłoś
Czy rzeczywiście jest słowo :polskość? A jeśli utworzymy słowa wg tego podobieństwa od nazw innych krajów ,to będą to wyrazy dziwaczne! Popatrzmy! Niemieckość,francuskość,holenderskość itd

Czytaj także

Patriota - umiera za ojczyznę czy... segreguje śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 19:50
"Polska polityka zagraniczna zmieniła swój charakter. Przywróciliśmy jej podmiotowość i właściwą hierarchię priorytetów, przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju" - powiedział w swoim expose Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń