"Rodziny ofiar w tajemnicy przeprowadzały dochówki"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 18:24
- Pamiętam, jak zaraz po katastrofie smoleńskiej rodziny ofiar podnosiły, że dochodzi co najmniej do licznych nieprawidłowości, jeśli nie świadomych działań, które mają na celu zniszczenie dowodów - mówi dziennikarka TVP Anita Gargas.
Audio
  • Anita Gargas, Tomasz Krzyżak i Krzysztof Wołodźko o informacjach prokuratury dot. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej (Debata Jedynki)
Znicze przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej
Znicze przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiejFoto: praszkiewicz/shutterstock.com

W czwartek (1.06) zorganizowano briefing na temat ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował, że do tego dnia przeprowadzono ich w sumie 27. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, w dziewięciu przypadkach umieszczono w jednej trumnie części ciała więcej niż jednej osoby. M.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

- Pamiętam, jak w maju 2010 roku okazało się, że do Polski docierają bliżej niezidentyfikowane, z bliżej niezidentyfikowanego miejsca szczątki ofiar. Było ich tak wiele, że jak sama póżniej przyznała minister Ewa Kopacz, można było mówić o setkach kilogramów. Te wszsytkie pytania były wówczas zamiatane pod dywan, rodziny były tłamszone, żeby nie ujawniać tych spraw. Pamiętam, jak rodziny wręcz w tajemnicy przeprowadzały dochówki. Pierwsze z nich były w maju 2010 roku, a ostatnie jeszcze rok temu - przekonuje Anita Gargas.

Już 18 maja 2011 r. formalnie strona rosyjska stwierdziła, że ekspertyza molekularno-genetyczna przeprowadzona przez rosyjskich ekspertów podważyła wyniki identyfikacji trzech ofiar katastrofy dokonanej w kwietniu 2010 r. przez stronę polską. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekazał dane w tej sprawie również polskiemu prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi przebywającemu w Moskwie. Seremet stwierdził wówczas, że błędne informacje wynikające z pomyłki bliskich trzech ofiar zostały zweryfikowane przez pogrzebami, toteż nie doszło do pochowania tych osób w niewłaściwych grobach.

- Właściwie aż do tego tygodnia ze strony byłych rządzących mieliśmy taką narrację, że wszystko było w jak najlepszym porządku. Najnowsze informacje pokazują natomiast, jak było naprawdę. Wydaje mi się, że każdy wrażliwy człowiek, niezależnie z jakiej jest opcji politycznej, powinien sobie powiedzieć: to jest skandal - podkreśla Tomasz Krzyżak, publicysta "Rzeczpospolitej".

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Anita Gargas (TVP), Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 2.06.2017 

Godzina emisji: 17.26

pg/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fragmenty innych ciał w trumnie prezydenta. Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej i politycy o ekshumacjach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 21:43
- Są dwa przypadki zamiany ciał, w dziewięciu przypadkach znaleziono części ciał innych osób. Z czterech ekshumacji nie ma jeszcze wyników badań genetycznych - powiedział zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek podczas briefingu na temat ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Pasionek dodał, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego były fragmenty dwoch innych ciał. 
rozwiń zwiń